47
Comunitatea OnePlus din Romania!

1. radudanaila Froyo Mar 29, 2017

radudanaila, Mar 29, 2017 :
    Buna tuturor!
    Am observat ca destul de multi membri ai comunitatii OnePlus sunt romani insa nu am gasit un thread general unde sa se vorbeasca(de fapt scrie) exclusiv in romana.
    Asadar ma gandeam sa creez eu acest loc in care sa ne adunam cu totii si sa discutam despre experientele pe care le avem cu dispozitivele OnePlus si eventualele probleme de care ne lovim in toata aceasta experienta chinezeasca.

2. florincostescu Ice Cream Sandwich Mar 29, 2017

3. radudanaila Froyo Mar 29, 2017

Am specificat acolo că aș dori ceva mai general. Unii oameni au și altele produse. Acel thread ar trebui sa fie dedicat lui OnePlus 3. Eu sunt curios și ce altele modele mai au utilizatorii de aici și de asemenea as vrea sa discutam și despre accesoriile OnePlus.

semper80 and vladuz93 like this.
  4. vladuz93 Eclair Mar 29, 2017

vladuz93, Mar 29, 2017 :
    Salutare ! Imi pare bine ca vad si limba romana pe aici ! Spuneti-mi va rog (daca aveti careva un OP3T) , daca aveti multe probleme cu acest telefon? Ma gandesc de ceva vreme sa imi cumpar unul si am unele ezitari...imi sugerati acest telefon? As mai avea unele intrebari despre garantia On-Guard, daca se ofera careva sa imi raspunda. Va multumesc !

Alin Skeptik Tudor likes this.
  5. radudanaila Froyo Mar 29, 2017

Salut! îți pot eu răspunde la unele din întrebări, nu e problema. Am un 3T pe culoarea "glonțului" de 2 zile. Din punct de vedere al construcție și a componentelor nu are nicio problemă. Cateva scăpări de software mai are dar mici.

vladuz93 likes this.
  6. vladuz93 Eclair Mar 29, 2017

vladuz93, Mar 29, 2017 :
    Ma tot interesez, incerc sa-mi fac curaj sa achizitionez si eu un 3 T ...ai mai auzit sa se mentina problemele alea cu bateria dupa ce actualizezi versiunea sau alte chestii negative? Probleme de conectiune la internet???

7. adisavaro Gingerbread Mar 29, 2017

adisavaro, Mar 29, 2017 :
    si eu am 3t de vreo 2 saptamani. e super telefonul eu sunt multumit de el. doar nu ii fa update la 7.1.1 are buguri

vladuz93 likes this.
  8. tbalnt Ice Cream Sandwich Mar 29, 2017

tbalnt, Mar 29, 2017 :
    Internet connectivity bug is often said, but on my device I have not seen it

vladuz93 likes this.
  9. adisavaro Gingerbread Mar 29, 2017

nu am absolut nici un fel de problema cu el de conexiune la net sau altceva. e f bun. acum am softul oficial 7.0

vladuz93 likes this.
  10. vladuz93 Eclair Mar 29, 2017

vladuz93, Mar 29, 2017 :
    Ti-ai luat cumva si garantia prelungita On-guard? Stii cumva daca au ei ceva clauze ascunse prin care se sustrag din datoria lor de a-ti repara telefonul in cazul in care il scapi si ii spargi ecranul sau il strici...? aceeasi intrebare si in cazurile nefericite cu scaparea telefonului in apa !

11. radudanaila Froyo Mar 29, 2017

Hai sa facem altfel: scrie un post mai lung, cu toate întrebările pe care le ai despre modelul asta de telefon, punctual. Am sa le iau pe rand și am să încerc sa îți răspund în măsura în care pot sau știu.

Acum, ce probleme cu bateria!? Fugi de aici, bateria se incarca in circa 45 de minute de la 10% la 100% cu 0 disipare de căldură în condițiile in care, baga de seama, era conectat la 4G și îi dădeam YouTube in freză.
    Iar că autonomie, în momentul de față mai am 17% baterie și l-am scos de la încărcat dimineață la 7 fără ceva. De menționat că ambele SIM-uri sunt active iar telefonul e conectat la 4G în permanență.

popaser and vladuz93 like this.
  12. adisavaro Gingerbread Mar 29, 2017

vladuz93 likes this.
  13. semper80 Ice Cream Sandwich Mar 29, 2017

semper80, Mar 29, 2017 :
    O sa iti raspund eu la aceste intrebari. Softul telefonului este forte bun (cu mici exceptii/unele scapri, sa le spunem). Am telefonul din decembrie si de atunci nu am avut absolut nicio problema cu bateria. Ce ai mai citit pe aici, sunt probleme create de useri care incearca tot felul de experimente dar, la un moment dat, o dau in bara (instaleaza TWRP, apoi un alt kernel, etc). Daca tii softul stock, totul o sa fie ok.
    Si ca sa iti faci o idee, bateria telefonului ma tine cel putin o zi si jumatate in regim de utilizare HIGH - cu 4G+, Wi-Fi, browsing, FB, Whatsapp, plus ca vorbesc foarte mult la telefon. Am avut si perioade când m-a tinut bateria si 2 zile.
    E un telefon de top la un pret rezonabil. Ti-l recomand cu incredere.

remus petrariu and vladuz93 like this.
  14. adisavaro Gingerbread Mar 29, 2017

si eu pot spune același lucru legat de baterie și chiar mai mult: e cel mai tare la baterie tine suficient daca nu chiar mai mult la cat ma așteptam eu si... dash charge e fenomenal

remus petrariu and vladuz93 like this.
  15. radudanaila Froyo Mar 29, 2017

Pentru asigurarea in caz de distrugere accidentală, OnePlus au contractat o firma externa. Cel mai simplu e sa scotocești pe site-ul celor care oferă serviciul de asigurare. Dar sa știți că în ciuda reticenței care se învârte în jurul acestor asigurători, polițele astea sunt onorate in peste 90% din cazuri. Acum din nou îți zic, urmărește puțin firma aia cu care lucrează OnePlus sa vezi cat e de profi.

vladuz93 likes this.
  16. radudanaila Froyo Mar 29, 2017

Un mic pont, sa nu lași transformatorul in priza. După ce ți-ai încărcat telefonul, scoate-l din priza. Îi prelungești durata de viață.

Alin Skeptik Tudor and vladuz93 like this.
  17. adisavaro Gingerbread Mar 29, 2017

serios? merci chiar nu am stiut asta am crezut ca e ca oricare altul. acum ca spui face sesns ca are ceva electronica in el

vladuz93 likes this.
  18. vladuz93 Eclair Mar 29, 2017

vladuz93, Mar 29, 2017 :
    Ok. Merci ! In primul rand imi faceam griji de calitatea telefonului in timp, tocmai de aceea m-am gandit sa imi cumpar extra garantia On-Guard pe 2 ani...(astfel incat sa am in total 4 ani garantie dupa cum am inteles din raspunsul celor din staff) Ti-ai luat garantia prelungita? Stii cumva daca acopera sigur pe parcursul garantiei (cu on-guard) repararea telefonului fara extracost ? Au vre-o portita prin care nu imi mai vor repara telefonul daca-l scap si-l sparg? Cat timp a durat transportul ? Mi-ai sugera telefonu asta in detrimentul altor telefoane? Ce crezi ca ar trebui sa stiu si nu te-am intrebat ? Multumesc !

19. adisavaro Gingerbread Mar 29, 2017

vladuz93 likes this.
  20. adisavaro Gingerbread Mar 29, 2017

vladuz93 likes this.