52
Comunitatea OnePlus din Romania!

1. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

vladuz93 likes this.
  2. vladuz93
    Eclair Mar 29, 2017

vladuz93 , Mar 29, 2017 :
    Multumesc de amabilitate ! Ca sa nu repet intrebarile postate deja mai jos, aveam cateva intrebari legate de garantia on-guard (scrise mai jos) dar si o nelamurire...pana la urma daca iti cumperi on-guard pt 2 ani vei avea in total 4 ani garantie dupa criteriile on-guard ? (presupunand ca cei din europa au 2 ani garantie standard)

3. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

adisavaro , Mar 29, 2017 :
    nu stim. intreaba la support e cel mai bine. vezi ca au si un chat acolo si poti vb f usor cu ei

vladuz93 likes this.
  4. semper80
    Ice Cream Sandwich Mar 29, 2017

semper80 , Mar 29, 2017 :
    ....In plus. Valabil pentru toti detinatorii de terminale OnePlus. Nu recomand sa folositi ROMuri custom. Nu sunt cu nimic mai bune decat OSul original. Eventual, in cele custom, mai poti schimba interfata de utilizare..., dar aici vorbim doar de impactul vizual. Performanta ceam mai buna o obtii cu OSul original, chiar daca uneori mai apar cateva buguri... Si nici nu recomand alte kerneluri (multi cred ca un kernel custom face minuni, dar nu e decat un efect placebo)
    E doar un sfat ca sa puteti sa va bucurati de telefon fara sa il izbiti de pamant, scaun sau perete:D

5. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

da subscriu. eu am mai facut incercari din astea in trecut cu htc one x si stiu pe pielea mea ca nimic nu se compara cu cele stock

vladuz93 likes this.
  6. vladuz93
    Eclair Mar 29, 2017

Acuma ramane de vazut cat de repede se epuizeaza stocul...se ocupa rapid doar 64 GB ? Chiar merita 128 GB ? AAAA, vroiam sa te intreb de plata...pur si simplu tre sa ai suma finala pe un card visa sau master card, bagi datele pe net si isi iau ei suma exacta la cursul euro din ziua respectiva?

7. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

eu am platit cu paypal dar e aceeasi chestie la cursul bancii se face tranzactia iti ia suma respectiva de pe card. al meu a fost 2150 lei cam asa

vladuz93 likes this.
  8. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

pentru mine 64 gb sunt prea mult chiar am si 10-15 gb de muzica si tot am liber cam 30gb

vladuz93 likes this.
  9. semper80

1. Eu zic ca e destul 64 Gb, daca nu gasesti de 128
    2. Raspunsul e DA - se face conversia automat la cursul bancii la care ai cardul

vladuz93 likes this.
  10. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

eu daca mi-as lua maine un telefon tot de 64 gb ar fi. acum inteleg de ce ai spus de 128 gb pentru ca am recomandat black...am uitat ca ala e doar de 128 gb...nu stiu in cazul asta ce sa zic...e putin mai scump si de spatiu atat de mare cred ca nu prea o sa ai nevoie...faci cum crezi si functie de banii de care esti dispus sa ii dai pe el

nicoaraalexandru and vladuz93 like this.
  11. semper80

Am probat aproape toate ROMurile custom..., am modificat kernelurile de mi-a iesit fum pe urechi, iar performanta maxima la care am reusit sa ajung a fost 7h40m SOT cu timp de utilizare de 34 de ore. Atunci am hotarat sa raman pe stock pentru ca oricum obtin intre 5h30m-6h30m SOT fara nici un efort si fara bataie de cap. Ba chiar am ajuns la 7h02m Sot, dar cu timp de utilizare mai scurt..., de 21 de ore si 2h de convorbiri telefonice in acea zi

12. vladuz93
    Eclair Mar 29, 2017

corect...banii vorbesc....in final, inteleg ca telefonu asta isi merita banii si ca nu am de ce sa ma tem de probleme cu bateria sau conectivitatea sau alte aberatii

13. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

si eu obtin cam 5-6 sot pana pe la 15 %. ce versiune de android ai acum pe el?

14. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

eu sincer nu am absolut nici cea mai mica problema cu el merge ca un iphone totul e impecabil si arata si f bine

15. semper80

Am ultima versiune: OOS 4.1.1

16. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

uite
    1490821772549.jpg
    in conditiile in care pe la 90 la suta era bateria cand am pus softul nou pe el si am si instalat aplicatiile din nou de la 0 fara sa fie la incarcat

17. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

pe mine ma seca bugul ala cand deblochezi cu amprenta direct notificarile nu au shadow ul ala. era cinfuz pt mine care e notificare si care e informatia de pe ecran in spatele ei

18. semper80

Ca sa nu mai vorbim de performanta camerei pe timp de noapte, in modul manual...

19. adisavaro
    Gingerbread Mar 29, 2017

20. radudanaila
    Froyo Mar 29, 2017

radudanaila , Mar 29, 2017 :
    No(scot ardeleanul din mine) acum hai sa-ti zic. Îți pot da un exemplu de telefon OnePlus care a ajuns sa fie telefon unchiului meu care are 55 de ani. De ce îți zic asta!? Acel OnePlus 2 e folosit in condiții destul de neprietenoase dat fiind faptul că unchiul meu se ocupa cu construcții metalice și nu își menajează deloc telefonul. A încasat săracul și șpan încins de la flex, a încasat și ceva căzături, are și rama aia metalica indentată in câteva locuri pentru că Dumnezeu știe de ce. Ideea e că merge perfect și în ziua de azi. Concluzia: un telefon OnePlus poate fi și unul pe care te poți baza daca vrei sa il folosești strict pentru ceea ce e și e și rezistent sa zic așa.

Revenind la garanție și asigurare - tu faci o confuzie:
    1. Garanția e asigurată de producător in baza unei legislații. Orice produs comercializat are o garanție de conformitate care trebuie să fie asigurată de producător. Conformitate înseamă că acel produs trebuie să facă ceea ce a fost făcut să facă daca sunt respectate anumite limite in caz contrar cade în sarcina comerciantului/producătorului să îți ofere sprijin în aducerea produsului la conformitate.

2. Asigurarea, spre deosebire de garanție, e un serviciu complet facultativ și îți oferă siguranța că îți protejezi achiziția de, practic, tine daca te ști drept un om neatent sau există șanse mari să îți spargi telefonul. Contra unei sume pe care o pui jos la achiziția telefonului(sau lunar, depinde de polița) acel asigurător îți înlocuiește dispozitivul cu unul nou sau aproape nou, având aceleași specificații că produsul tau care a suferit o dauna totala.

Punctez clar că asigurarea și garanția nu sunt servicii complementare ci independente. Fiecare are propriile reguli de aplicare și de obicei funcționează în paralel din momentul in care achiziționezi produsul/activării poliței de asigurare. În perioada de garanție poți accesa asigurarea doar daca in urma constatărilor făcute de service rezoluția e că telefonul a suferit daune și cauza ta.

Citește atent care sunt condițiile OnePlus de garanție și care sunt cele ale celor de la asigurare și cum se împletesc cele două.

Totuși, foarte puține cazuri de solicitări de service pe care OnePlus sa nu le fi rezolvat in favoarea clientului am văzut pe forum. Și cele în care oamenii bat câmpii mi se par trase de par și oarecum nimeni nu ar fi reparat dispozitivele gratuit in cazurile alea.

Eu nu mi-am luat nimic extra din punct de vedere al garanției pentru că fac development pe el și nu se prea pupa cu garanția și nu avea rost sa bag banii.

Telefonul îți vine de pe o zi pe alta(nu glumesc) din ******* Polonia. Dacă locuiești intr-o reședința de județ sau intr-un oraș cu sediu DHL sigur il primești foarte repede.

Da! Îți recomand telefonul cu căldură: e mult mai mult decât decent pentru prețul lui, are o baterie foarte buna, ecranul e Samsung deci AMOLED si eficient cu consumul de baterie, camerele de pe telefon sunt de un 9+. Pe scurt, de banii ăștia chiar nu ai ce sa iei mai bun.

Trebuie să ști că acest telefon e un proiect deschis. Asta înseamnă că o sa fie perioade in care o sa ai probleme de software și buguri, schimbări bruște de interfață și chestii care apar și dispar de la update la update. Ceea ce in schimb face telefonul asta sa fie o opțiune buna e hardware-ul. Cu timpul și OxigenOS o să ajungă la o maturitate și atunci chiar o să fie un telefon extrem de bun.

Pfoa, cat am scris!! Am ratat ceva?