52
Comunitatea OnePlus din Romania!

1. radudanaila
    Froyo Apr 4, 2017

2. claudiumarius
    Froyo Apr 4, 2017

claudiumarius , Apr 4, 2017 :
    Eu am 3 simplu... Am văzut că astea au o grămadă de plângeri în legătură cu bateria și nu înțeleg de ce, pentru ca nu este o diferență atât de mare de baterie ca și capacitate, dar eu cu greu ajung la 2,5 ore de ecran

3. vicusbass
    Honeycomb Apr 4, 2017

vicusbass , Apr 4, 2017 :
    Eu am avut un OnePlus 3. E un telefon foarte bun, cu o camera oribila (daca vrei sa faci poze oamenilor care se misca, gen bebelusi) si un ecran discutabil. Calitatea constructiei e la fel, discutabila. Dupa cateva luni mi-a intrat praf intre capac si camera principala, am avut tare multe telefoane de-a lungul vremii, inca nu am mai vazut asa ceva.
    L-am trimis cu DHL in Praga, la service center, DHL au pierdut pachetul si iata ca a trecut o luna deja si inca nu am primit refund. Mult succes cu OnePlus.

4. radudanaila
    Froyo Apr 4, 2017

radudanaila , Apr 4, 2017 :
    Hey, in legatura cu problema ta: trebuie sa ai acea fisa de comanda de la DHL(sau chitanta cum ca ai platit expeditia), ceva cu care sa faci dovada ca ai trimis telefonul in service. Ideea e ca trebuie sa deschizi un ticket catre OnePlus in care sa atasezi dovada expeditiei si de asemenea ai putea sa faci si DHL-ului o sesizare(in cazul in care nu ai facut-o). Pe scurt, sari pe ei, nu lasa situatia in aer.

5. radudanaila
    Froyo Apr 4, 2017

Incearca sa dai un wipe cache din recovery. In cel mai rau caz un factory reset ar trebui sa rezolve problema, zic eu...

6. claudiumarius
    Froyo Apr 4, 2017

Am dat factory reset de 2 ori, nu a ajutat cu absolut nimic deși am câteva aplicații uzuale, nimic să mănânce multă baterie. Am făcut ticket și mă pun să trimit telefonul înapoi pe banii mei, iar dacă se descoperă ca e o sa mea mai trebuie sa plătesc și reparațiile, deși nu l-am scăpat vreodată sau udat sa zic măcar ca ar fi vina mea. Nu înțeleg cum unora le tine 7-8 ore iar altora 2-3.

7. adisavaro
    Gingerbread Apr 4, 2017

8. mariusc_alexandru
    Froyo Apr 4, 2017

9. adisavaro
    Gingerbread Apr 4, 2017

adisavaro , Apr 4, 2017 :
    daca semnalul gsm e slab sau mai deloc cateodata bateria se consuma mai repede

10. radudanaila
    Froyo Apr 4, 2017

Oricât de prost ar fi semnalul, fie el GSM, HSPA sau LTE, nu-ți poate descărca in așa manieră telefonul. În cel mai rău caz pierzi maxim o ora din autonomie dar nu mai mult.

11. radudanaila
    Froyo Apr 4, 2017

Am uitat sa punctez, ai incercat sa încarci telefonul cu o altă combinație de cablu/transformator?
    Dash Charger-ul se poate defecta relativ ușor mai ales daca il uiți mereu in priza. Ai incercat sa încarci telefonul dintr-un port USB al unui PC sau dintr-o baterie externă. Încearcă alt cablu Type-C sau același cablu cu un alt transformator.

12. claudiumarius
    Froyo Apr 4, 2017

O sa încerc de la pc. Am tot căutat cablu sa suporte 4 amperi, dar nu am găsit din păcate

13. claudiumarius
    Froyo Apr 4, 2017

Îl încarc curat sa zicem, adică îl bag în priza doar atunci când încarc, iar când e 100% îl scot imediat din priza, apoi din telefon sa nu rămână curent în el, adică am fost atent la detalii

14. nen3i
    Honeycomb Apr 4, 2017

nen3i , Apr 4, 2017 :
    astazi m-am hotarat si eu sa fac pasul de la OPX la OP3T. Vineri vine, abia il astept :D mi-am luat si o husa sandstone ca sa fie totul frumos pe stil OnePlus :)

radudanaila likes this.
  15. radudanaila
    Froyo Apr 4, 2017

Felicitări pentru achiziție! Telefonul acesta e un produs care te ajuta sa te faci ușor remarcat și e o experiență unică în sine, de la "unboxing" până la felul în care arată și funcționează.

În plus, nu puțini vor fi cei care te vor întreba ce telefon ai și vor rămâne tâmpiți când le spui că e OnePlus.

16. adisavaro
    Gingerbread Apr 4, 2017

se descarca f repede daca nu ai semnal gsm. mie astazi mi-a tinut doar 3 ore in conditiile in care cu semnal bun tine 6 ore

17. adisavaro
    Gingerbread Apr 4, 2017

18. semper80
    Ice Cream Sandwich Apr 4, 2017

semper80 , Apr 4, 2017 :
    Eu obtin 6 ore SOT de fiecare data, indiferent ca se descarca intr-o zi sau in doua. De obicei vorbesc foarte mult la telefon (in jur de 2-3 ore pe zi si pierd doar 30-35% din baterie) dar chiar si asa, tot sunt multumit de baterie comparand cu iPhone (in 2 ore 30 minute de convorbiri pierd 60% din baterie)

Orice telefon ai avea, când semnalul e slab sau inexistent, bateria se consuma mult mai repede. In general, pierderea de energie e aproape dubla deoarece modemul scaneaza continu pentru a cauta semnal.

19. adisavaro
    Gingerbread Apr 4, 2017

exact..aviz celor care se plang de baterie. cand am semnal bun tine 6 ore si la mine sot

20. claudiumarius
    Froyo Apr 4, 2017

Din păcate și pe modul avion se întâmplă aceiași chestie