0

➀ Cyanogen OS 11S/Problem-Çözüm

1. mcsememo KitKat Community Expert Mar 9, 2015

2. cemee Ice Cream Sandwich Mar 24, 2015

3. Ebu-Muaz Honeycomb Mar 25, 2015

Ebu-Muaz, Mar 25, 2015 :
    Nandroid yediğim var aslında. Sadece CM 5Q sürümü. En azından bu yedeğim olduğunu biliyorum çünkü Titanium Backup a girip seçeneklerden Nandroid yedek ayıklamaya girince....... bacon05Q diye birşey açılıyor ve uygulama + veri vs gibi sunuyor. Sanırım seninde bahsettiğin bu?

@cemee

aarontsang123 likes this.
  4. cemee Ice Cream Sandwich Mar 25, 2015

cemee, Mar 25, 2015 :
    ayni kulagi öteki taraftan göstermek gibi bisey:)
    simdi sen bosver daha öncekileri. su anda telefonun durumundan cok memnunsun anladigim kadariyla. sirayla dediklerimi yap sen:
    1- titanium backup ile tüm uygulamalari ve verileri yedekle (yapmasanda olur ama bulunsun bir kösede)
    2- twrpden backup al (nandroid)
    3- telefonu ac, butun hafizayi bigisayara kopyala.
    bunlar bi kenarda dursun.

konuyu az detayli yaziyorum herkes yararlanir (ayni zamanda bu konularda sorun yasayanlarin az cok terimleri anlayacagini kabul ediyorum): simdi oxygenin ve cm12s in bize geri dönüste problem cikarip cikarmayacagini bilmiyoruz. ben yorumumu cm12 nigthly üzerinden yapiyorum. (hepsinin ortak özelligi android5 (lollipop) versiyonu olmasi)
    cm12 ye gecince telefonun radio/modem dosyasi degisiyor. twrp ile alinan backupa (android4 (kitkat) versyonlarina) dönünce sorunlar yasaniyor. bende tus kilidi acilmiyor, baskasinda baska problemler oluyor. bunu önlemek icin twrp ile restore ettikten sonra cm11s icin olan radio/modem dosyasini flashlamak gerekiyor. ama nedense randimanli olmuyor bu sekilde yapinca.
    bu durumda ben ne yapiyorum:
    1- fastboot yöntemi ile cm11s yüklüyorum.
    2- root, custom recovery (twrp) islerini hallediyorum
    3- yukarida bilgisayara attigim hafiza yedegini telefona atiyorum
    4- twrp ye girip, almis oldugum nandroid backup i restore ediyorum

@Ebu-Muaz

Last edited: Mar 27, 2015

Ebu-Muaz likes this.
  5. Ebu-Muaz Honeycomb Mar 25, 2015

cemee likes this.
  6. Bulky Cupcake Mar 25, 2015

Bulky, Mar 25, 2015 :
    Merhaba arkadaşlar,
    Color os üklü one plus one telefonuma TWRP yükledim, CM11 indirip telefonun hafızasına attım .Recovery moda alıp CM yi direk " install fron sd card " diyerek yğkleyebilirmiyim.

7. Ebu-Muaz Honeycomb Mar 26, 2015

Ebu-Muaz, Mar 26, 2015 :
    "Download Center" başlığı altında fastboot lar var. Bunların verildiği listenin en altında da aşağıdaki .zip görünüyor ancak linki yok. Bu konuda bilgisi olan var mı?

CM11.0-XNPH05Q-bacon-signed-fastboot.zip (Battery drain fixed version)

05Q nun farklı bir versiyonu sanırım?

@cemee @siranusta @apakalin @akulata

Last edited: Mar 26, 2015

8. Bulky Cupcake Mar 27, 2015

9. Ebu-Muaz Honeycomb Mar 27, 2015

Ebu-Muaz, Mar 27, 2015 :
    Color OS tan farklı ROM a hiç geçiş yapmadığım, telefonu her zaman CM de kullandığım için emin değilim ancak direk flashlama ile olmayacaktır. Fastboot kurulum gerekir büyük ihtimalle.

@cemee @siranusta

10. cemee Ice Cream Sandwich Mar 27, 2015

cemee, Mar 27, 2015 :
    Colordan cm11s e gecis yapilabilor belki twrp ile. En iyisi fasboot yontemi. Ben bunun icin wugs bacon toolkiti kullaniyorum. Otomatik hallediyor herseyi. Telefon hafizasi silinir ama dikkat

11. Bulky Cupcake Mar 28, 2015

12. ozgurktekin Gingerbread Mar 28, 2015

ozgurktekin, Mar 28, 2015 :
    Konu yeri doğru mu bilmiyorum ama CM12 Nightly'den veri kaybetmeden CM11S'e nasıl dönüleceğini "anneye anlatır gibi" anlatacak bir doküman veya video hazırlanabilir mi acaba? Geri dönelim derken telefonu tuğla etmeyelim

13. cemee Ice Cream Sandwich Mar 28, 2015

cemee, Mar 28, 2015 :
    Merhaba arkadaslar

Son güncellenmeme olaylarindan sonra hic icimden gelmiyor ama böyle anlatimlara ihtiyaci olan arkadaslar var. Onlarin hatirina hazirladim.

Ilk önce yedek nasil alinir:

Titanium backup ile uygulama ve verilerini yedekleme:

Titanium backup i play store dan yükledikten sonra programi aciyoruz ve kirmizi ile isaretledigim yeri seciyoruz
    Screenshot_2015-03-28-20-48-53.png

Daha sonra gelen ekranda yine kirmizi ile isaretli yeri seciyoruz.
    Screenshot_2015-03-28-20-48-57.png

Acilan ekranda, sag üst kösedeki yesil Tick isaretini seciyoruz ve yedekleme basliyor.

Bu islem yüklü olan uygulamalariniza göre biraz uzun sürebilir, yedekleme yaparken telefonu kullanmamanizi tavsiye ederim. Yedekleme bitene kadar bekleyin.

Geri Yükleme:
    Ilk önce geri yüklemelerdeki potansiyel sorunlara deginelim:

Titanium backupta geri yüklemek icin tüm sistem verisini geri yükle der ve uygularsak sistemde sorunlar cikar, neden: cunku bizim almis oldugumuz yedek baska bir roma göre alinmistir. Özellikle sistem uygulamalarini geri yüklersek büyük problemler cikma olasiligi var. Bu problemleri önlemek icin geri yüklenebilecek uygulamalari elimizle sececegiz.

Gelelim islemlere

1-Titanium backup, „ tüm sistem verilerini geri yükle“ seciyoruz

2-Gelen ekranda ilk önce Tüm secimleri kaldiriyoruz. Daha sonra istediklerinizi sececegiz. Burada hangilerini secmeliyiz:

Sistem uygulamalarini secmeyin. Örnegin oyun, müzik player, haber vs gibi Google Playden indirdigimiz uygulamalardan geri yüklenmesini istediklerimizi seciyoruz ki sorun yasamayalim. Ayni zamanda bu geri yüklemeyi daha önceden yedekledigimiz ama sonradan sildigimiz tek bir oyun/uygulamayi o zamanki kullandigimiz haline getirmek icinde kullanabiliriz.

3-sag üst kösedeki yesil Tick isaretini tikliyoruz ve geri yüklüyor.

Gelelim nandroid backupa. Nedir bu derseniz, sistemin o andaki tam bir kopyasini yedeklemektir. Yani diyelimki bir rom yükledik begenmedik geri dönmek istersek bu backup ile geri döndügümüzde, sistemimimizi ne sekilde birakmissak o sekilde buluyoruz.

Nandroid backup alabilmek icin twrp, cwm gibi bir custom recovery kurulu olmasi gerekiyor. Yüklü oldugunu varsayiyorum. Twrp üzerinden anlatiyorum:

Twrp ye giris yapiyoruz

Backupi seciyoruz

Cikan ekranda boot, system,datayi isaretliyoruz, cacheye gerek yok.

Sonra alttaki ok isaretini kaydiriyoruz ve yedek alinmaya basliyor.

Yedekleme bittikten sonra reboot systeme basiyoruz ve telefonumuz aciliyor.
    twrp-backup.jpg

Nandroid Backup a geri dönme:

1-Twrpyi aciyoruz

2-Restore yi seciyoruz

3-Ekrana tarihiye beraber aldigimiz yedek geliyor, seciyoruz

4-cikan ekranda system, data, boot standart olarak isaretli zaten. Burada alttaki ok isaretini kaydiriyoruz ve geri yükleme tamamlaniyor

nandroid backupa dönüste yasanan sorunlar deginelim:

cm12 ye gecince telefonun radio/modem dosyasi degisiyor. twrp ile alinan backupa (android4 (kitkat) versyonlarina) dönünce sorunlar yasaniyor. bende tus kilidi acilmiyor, baskasinda baska problemler oluyor. bunu önlemek icin twrp ile restore ettikten sonra cm11s icin olan radio/modem dosyasini flashlamak gerekiyor. ama nedense randimanli olmuyor bu sekilde yapinca.
    bu durumda ben ne yapiyorum:
    1- fastboot yöntemi ile cm11s yüklüyorum.
    2- root, custom recovery (twrp) islerini hallediyorum
    3- daha önce bilgisayara attigim tüm hafiza yedegini telefona atiyorum
    4- twrp ye girip, almis oldugum nandroid backup i restore ediyorum

Last edited: Mar 29, 2015

14. ozgurktekin Gingerbread Mar 28, 2015

ozgurktekin, Mar 28, 2015 :
    Arkadaşlar, cm12 nightly'den cm11s'e hatasız dönüş yolu var mı? Tane tane anlatacak bir gönüllü peki :)

15. cemee Ice Cream Sandwich Mar 28, 2015

cemee, Mar 28, 2015 :
    Telefonu tamamen ilk aldigimiz güne döndürme (fastboot geri yükleme):

Ben bu islem icin ben Wug’s Bacon Root Toolkit kullaniyorum. Daha öncelerde anlatilan fastboot yönteminin otomatiklestirilmis halidir.

Ilk önce telefondan android hata ayiklama (ADB) modunu aciyoruz. Bunun icin ayarlar, gelistirici secenekleri icinde android hata ayiklama (ADB) modunu acik konuma getiriyoruz.

sonra su adresten toolkiti indiriyoruz:

http://www.wugfresh.com/brt/

kurulumu yaptiktan sonra programi aciyoruz karsimiza asagidaki ekran geliyor:

burada telefonumuz ne kadar hafizali ise onu seciyoruz. Alt kisimda ise hangi versiyonun yüklü oldugunu seciyoruz.
    1.JPG

Secimi yaptiktan sonra asagidaki ekran aciliyor.

Burada „back to stock“ kisminda, Telefonumuz calisiyorsa „device is on/normal“i , soft brick olmussa öbürünü seciyoruz ve „flash Stock+Unroot“u seciyoruz. Karsimiza, normali secmissek telefonumuzun komple sifirlanacagini., telefonun acik olmasi gerektigini belirten bir uyari geliyor. Softbricki secmissek yine sifirlanacagini ve nasil fastboot moduna alacagimizi anlatiyor.: telefonumuz normal calisiyorsa program zaten kendi fastboota aliyor telefonu.

Softbrick olmussa fastboot moda almak icin:

telefon kapali olmali. Ses acma + güc tusuna ayni anda basili tutuyoruz. Acilan ekranda cyanogen logosu ve fastboot diye yaziyor olacak.
    2.JPG

Uyariyida ok ledikten sonra karsimiza asagidaki ekran geliyor:

Burada hangi versiyonu istiyorsak onu seciyoruz, alt kisimda ise „automatically download…“i seciyoruz ve ok e basiyoruz. Ve indirme islemi basliyor. Bundan sonrasini su anda ben yeni yükleme yapmadgim icin bilemiyorum ama muhtemelen yüklensinmi gibi bir uyari cikar, tamam dedikten sonra yükleme islemleri baslar.
    3.JPG
    Artik yeni dogmus bir bebek gibi olmustur telefonumuz:)

eger e gitti benim hersey diyorsaniz. evet gitti:) o yüzden herzaman üstteki mesajlardaki yedekleme yöntemlerini kullanin. tavsiye olarak
    herzaman titanium backup ile yedek alin. (uygulama verileriniz icin)
    iyi durumdaki romunuzdan nandroid backup alin.
    ve bunlari yaptiktan sonra telefonun hafizasini bilgisayara kopyalayin

eger üstteki gibi yedekler almissaniz, telefonu bu yöntemdeki gibi sifirladiktan sonra. telefonu rootlayin, aldiginiz hafiza yedegini telefona atin. titanium back up ile anlatilan sekilde geri yükleme yapin.

olusabilecek sorunlar: arkadaslar bu yöntemde normalde sorun olusmaz. eger sorun olmussa bilgisayardan kaynaklanir. her zaman telefonu bilgisayara baglayinca driverlari yükler. takip edin yüklendiginden emin olun. (bir kere yüklendiyse bi daha yükledigini göstermez). islem sirasinda telefon ile bilgisayarin baglantisini koparmayin. laptop ise sarja takili olsun. driverlardan emin degilseniz, 1. resimdeki "full driver installation guide" dan yönergeleri takip edin

Last edited: Mar 29, 2015

urnekm, talkan, Uzuner and 3 others like this.
  16. akulata Ice Cream Sandwich Mar 28, 2015

akulata, Mar 28, 2015 :
    @cemee tabi olmadı beklenti boş çıktı gelmedi OxygenOs :D sende dedin ki bari boş durmayim bilmeyenler için bişeylar yapim..amaç boş kalmamak :D hocam ellerine sağlık çok güzel bir anlatım olmuş..tane tane ve herkesin anlayabilceği şekilde.

cemee likes this.
  17. cemee Ice Cream Sandwich Mar 28, 2015

cemee, Mar 28, 2015 :
    ya canimi cok sıktı güncelleme olayi ama dayanamadim yardim isteyen cok arkadas var. bu hazirladiklarimi cok fazla arkadas soruyor. bende hazirlayayim bari dedim. hem her seferinde anlatmak zorunda kalmam bende:)

akulata likes this.
  18. cemee Ice Cream Sandwich Mar 28, 2015

19. ozgurktekin Gingerbread Mar 29, 2015

20. cemee Ice Cream Sandwich Mar 29, 2015

cemee, Mar 29, 2015 :
    Simdi benim apple cihazlarinin coguna alerjim oldugu icin ne desem bos:D saka bi yana bilmiyorum hic. Apple icin linkte yok galiba