4
➀ Cyanogen OS 12S/13S Problem-Çözüm

1. mcsememo
    Community Veteran May 9, 2015

mcsememo , May 9, 2015 :
    Komut dosyasina baktim userdata'yi formatlayip klasor icindeki mevcut dosyalar flashlaniyor.

2. cemee
    Ice Cream Sandwich May 9, 2015

cemee , May 9, 2015 :
    Dosyanin amacini bende anlamadim

3. XlasisMatthew
    Gingerbread May 9, 2015

XlasisMatthew , May 9, 2015 :
    Lolipop tan sonra kamera da priblem yasayanlar varmi? Kamera durduruldu veya siyah ekran alan. Bende sorun yok cunku ben teli ingilizce kullaniyorum. Ama abim ve kardesim de bu bahsettigim problemler var telleri türkçe ve biz anladikki sorun dil desteginden kaynaklaniyor her ikisinide ingilizce ye cevirdim priblem ortadan kalktı eger bu sorunu yasayan varsa ayni yollu izleyebilurler. Bir sonraki guncelleme gelene kadar.

cemee likes this.
  4. ilkeer06
    Gingerbread May 10, 2015

ilkeer06 , May 10, 2015 :
    Benim rem tüketimi çok arttı ve batarya yarı yarıya az gitmeye başladı otadan aldım güncrllrmyi bikaç sorun daha var ama bazı arkadaşlar çok memnun bense 4.4.4 daha iyidi die düşünüyorum sorun benim kurulumdami yoksa???

hsndmr28 likes this.
  5. c@n
    Honeycomb May 10, 2015

c@n , May 10, 2015 :
    @XlasisMatthew color os kamerayi flashladim ben. Sorun yoktu bende ama color os kamera cok daha kaliteli resim cekiyor. Tavsiye ederim...

XlasisMatthew and cemee like this.
  6. ilkeer06
    Gingerbread May 11, 2015

ilkeer06 , May 11, 2015 :
    merhaba . sarjdan cektiğimde pil durumu aşşağıdaki gibi . otadan 5,0,2 ye gectiğimden beri rem ve pil kullanımı aşırı artmış durumda neden böyledir neyapabilirim

Attached Files:

7. Pressix
    Eclair May 11, 2015

Pressix , May 11, 2015 :
    Ram koruma, sistem temizliği ve batarya tasarrufu için hangi uygulamaları önerirsiniz.

Ben, Du Speed Booster ve Du Battery Saver kullanıyorum. Greenify nasıldır bunlara göre.

Bir de şunu söyleyeyim : COS11'de iken batarya şimdikinden bariz bir şekilde çok daha uzun gidiyordu. COS12'de bataryanın çabuk bitmesinin yanında, bir de ısınma sorunuyla tanıştım.

ol0c0lo likes this.
  8. akulata
    Ice Cream Sandwich May 11, 2015

akulata , May 11, 2015 :
    Arkadaslar cyngn.com/support sayfasinda COS 12 17L icin img dosyalari yayinlanmis fakat fasboot dosyasi yok onun yerine factory reset.zip var? Bu debuggable.img nedir nasil yuklenir ve fastboot yonteminden bir farki varmidir?
    @cemee @Ebu-Muaz @webpagina

9. cemee
    Ice Cream Sandwich May 12, 2015

cemee , May 12, 2015 :
    O factory resetin neden yayinlandigini cozedi kimse. Yukleyince telefon revovery modda basliyormus tekrar. Reset atiyor heralde sadece. Debuggable ise kernel dosyasi sanirim. Fastboot dosyasi, dosya indirmelerin oldugu konuda var. Onu yukleyebilirsin

10. naklov
    Honeycomb May 12, 2015

11. Adem

Adem , May 12, 2015 :
    Lolipop da gelen çağrı olduğu zaman zil sesi 4-5 saniye çalıyor ve susuyor zil sesinin devamlı çalmasını nasıl sağlayabilirim?

Last edited: May 12, 2015

hsndmr28 likes this.
  12. cemee

cemee , May 12, 2015 :
    ben böyle bir sorunla karsilasmadim ama artan zil sesi etkinse belki onunla alakalidir. ayrica baska bir zil sesiyle de dene istersen

Adem likes this.
  13. Ebu-Muaz
    Honeycomb May 12, 2015

Ebu-Muaz , May 12, 2015 :
    Syanpse mutlaka yaptığı bir takım ayarlamalar vardır. Mesela
    Synapse ayarlarını default kullandığını sanmıyorum moderatör arkadaşın. Bu ekran süresi için mesela ekran kapalı iken işlemci hızını 146 mhz ye indirmiş olabilir. Basit işlemler için işlemci hızı 1500 oyun ve benzeri işlemler için max işlemci hızı ayarlanabilir. Bir ara bende kullanmıştım ancak çok fazla detay var ve teknik bilgi sahibi olmadan rastgele karıştırmak faydadan çok zarar açar diye kaldırmıştım. Ancak moderatör arkadaştan .tgz uzantılı Synapse profilini rica edebilirsin. Paylaşırsa aynı ayarları kullanabilirsin. Ancak verim alabilmek için kullandığı kerneli kullanman gerekecek diye düşünüyorum. Ben Franco Kernel i satın aldım. Franco Kernel cihazın sahip olduğu değerler arasında değişiklik yapmaya olanak sağlıyor.

Daha fazla kernel ayarı için AK Kernel yada Rendel Kernel ve Synapse+UKM tercih edilebilir.

naklov likes this.
  14. ismetcetin
    Donut May 12, 2015

ismetcetin , May 12, 2015 :
    Arkadaslar birkac sorum var. Birincisi Macbook tan Vcard olarak disa aktardigim rehberimi telefonuma yukluyorumama yaklasik 80 kisiyi aktarmiyo. Bu kisileri tesbit edip onlari ayrica bi dosya haline getirdim ve telefona aktardim. Yine bu kisileri rehbere aktarmiyo. Gmail hesabimda ice aktarma yapmayi deniyorum, dosyayi secip ice aktar diyorum ama hic bisey aktarmiyo. Sorun ne olabilir..? Birde guncellemeden sonra telefonu tamamen sessiz moda alamiyorum. En son ayar titresim ve bazen onuda kapatmam gerekiyo ama guncellemeden sonra o secenek kaybolmus.

15. cemee

16. Adem

Adem , May 12, 2015 :
    Zil sesi ile alakalı değil hocam hangi zil sesini seçersem seçeyim hepsinde aynı 3-4 saniye çalıyor susuyor , ayarlar kısmında ses yüksekliğini ayarlayan çubuğa dokunduğum zaman bile yine zil sesi kendini tamamlamadan susuyor , yarıda kalıyor yani.

17. cemee

cemee , May 12, 2015 :
    Tahmin ettim onlarla alakali olmadigini ama nasreddin hoca misali, ya tutarsa dedim:) aklima da pek bisey gelmiyor. Sesle ilgili ayarlardan veya kernelden ya da bir programdan falan bi ayar degistirdiysen belki onlardan olabilir

18. Ebu-Muaz
    Honeycomb May 12, 2015

Ebu-Muaz , May 12, 2015 :
    Beyler google play hizmetleri içinde SystemUpdateService diye bir bölüm var. Lollipop ile birlikte bu sorun oldu. Hatta bir takım fix ler yayınlandı. Wakelock ile ilgili xposed module ve calkulin in yayınladığı fix zip ini kullandım. En son google play markette disable service isimli bir uygulama var. Oldukça başarılı. Ancak SystemUpdateService i iptal etsemde cihazı yeniden başlatınca google servisleri tekrar çalışıyor. Bir tek greenify kesin çözüm oldu. Ancak ondada google hizmetlerinin bütün bağlantılarını kesince bildirimler gelmiyor, takvim ve hatırlatmalar çalışmıyor :)

Şimdi asıl soruma geçiyorum. Bizim CM12 de bu fix lere gerek kalmadı mı? Mesela calkulin xda da açtığı konuda CM12 de kullanmaya gerek yok demiş. Yanlış çeviri yapmadıysam.

19. mcsememo
    Community Veteran May 13, 2015

mcsememo , May 13, 2015 :
    Support sayfasindaki factory reset dosyasi, rom kurulumunu cyanogen recoveryden ota ve signed kurulum dosyasiyla yapanlar icin sunulmus bir temizleme ve formatlama araci. Asagida goruldugu gibi telefon bellegine cm-12.0-YNG1TAS17L-bacon-signed.zip dosyasi ve factory reset dosyasi kopyalanir.
    1.png

Cyanogen recoveryden apply update secenegi ile bellege kopyalanan factory reset dosyasi secilir. Ilk islem bittikten sonra telefon kapanip tekrar cyanogen recovery menusunde acilir ve yine apply update secenegi ile factory reset dosyasi secilerek ikinci ve son isleme gecilir. Son islem esnasinda asagidaki ekran gozukur. Islemler bittikten sonra telefon kapanip tekrar cyanogen recovery menusunde acilir. Bu sefer de cm-12.0-YNG1TAS17L-bacon-signed.zip dosyasi kurulumu yapilir. (CyanogenOS12 kurulumu icin buraya tiklayin .) Fastboot yontemini kullanmayan kullanicilar icin ideal bir arac.
    reset.jpg

Debuggable.img
    Code:
    fastboot flash boot cm-12.0-YNG1TAS17L-bacon-boot-debuggable.img
    komutu ile yuklenilir. Yuklemeden sonra gelistirici seceneklerine Root erisimi menusu eklenir.
    Screenshot_2015-05-13-03-08-33.png Screenshot_2015-05-13-03-04-35.png

Eklenen Root erisimi menusunun kullanilabilmesi icin root isleminin yapilmis olmasi gerekir. Root isleminden sonra telefona yuklenen SuperSU ayarlarina girilerek CM root ayarlarina uy secenegi secilir ve boylece Root erisimi menusunden uygulama ve servislerin root erisimi yonetilebilir veya root erisimi tamamen kapatilabilir.
    Screenshot_2015-05-13-03-05-11.png

klakson123, akulata and cemee like this.
  20. mcsememo
    Community Veteran May 13, 2015

mcsememo , May 13, 2015 :
    Synapse profile restore secenegi CyanogenOS12'de sorunlu malesef. Bu sorun cozulurse konu hakkinda bir seyler yazmaya calisirim.

naklov likes this.