5
[ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ & ΟΔΗΓΟΣ] Λήψη Και Εγκατάσταση OxygenOS (Και Για Την Εκδοση 2.1.4)

1. gaster
    Lollipop Moderator Apr 4, 2015

gaster , Apr 4, 2015 :
    Σήμερα επίσημα δώθηκε οδηγός για λήψη και εγκατάσταση του πρώτου πακέτου ενημέρωσης OxygenOS.

Οδηγίες Εγκατάστασης:

Εφόσον πρόκειται για μία νέα ROM και όχι για αναβάθμιση της παλιάς, η εγκατάσταση θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα.

Παρακάτω η διαδικασία εγκατάστασης για όσους θα επιχειρήσουν να το δοκιμάσουν για πρώτη φορά και δεν έχουν ακόμη custom recovery.

Θα χρειαστούμε:

Ξεκινάμε:

• Συνδέουμε τη συσκευή μας μέσω USB στον υπολογιστή και τη βάζουμε σε Bootloader Mode.
    • Ανοίγουμε το τερματικό / γραμμή εντολών.
    • Δίνουμε την παρακάτω εντολή εντολή για να μπούμε στο φάκελο που είναι εγκατεστημένο το ADB και το Fastboot:

cd "η/διαδρομή/του/φακέλου"
    • Στη συνέχεια για να δούμε αν το adb έχει εγκατασταθεί σωστά δίνουμε την εντολή:

adb devices
    • Αν μας εμφανίσει έστω μία συσκευή στη μορφή ενός αριθμητικού κωδικού, συνεχίζουμε με την εξής εντολή για να μπούμε σε bootloader mode:

adb reboot bootloader
    • Η συσκευή μας θα επανεκκινήσει και για να ξεκλειδώσουμε τον bootloader πρέπει να δώσουμε την εντολή:

fastboot oem unlock
    • Στον υπολογιστή μας μεταφέρουμε το αρχείο της recovery στον ίδιο φάκελο με το Fastboot και το μετονομάζουμε σε "recovery.img" για ευκολία.
    • Για να εγκαταστήσουμε τη νέα recovery δίνουμε στο τερματικό την εντολή:

fastboot flash recovery recovery.img
    • Κάνουμε μία επανεκκίνηση με την εντολή:

fastboot reboot
    • Μπαίνουμε σε recovery mode τώρα με την εντολή:

adb reboot recovery
    • Στο recovery επιλέγουμε "Wipe > Advanced Wipe > System & Data & Cache & Dalvik" για να διαγράψουμε τα δεδομένα μας και να αποφύγουμε ενδεχόμενο bootloop.
    • Για να εγκαταστήσουμε τη νέα ROM επιλέγουμε "Install" και βρίσκουμε και επιλέγουμε το zip της ROM που έχουμε αποθηκεύσει στη συσκευή μας.
    • Τέλος επιλέγουμε "Reboot System" για να κάνουμε την πρώτη μας εκκίνηση στο OxygenOS και είμαστε έτοιμοι.

Για την νέα έκδοση OxygenOS 2.1.4, το αρχείο λήψης θα το βρείτε εδώ και το αρχείο Patch/Package εδώ.

Σιγουρευτείτε ότι έχετε εγκαταστήσει τους ADB Drivers στον υπολογιστή σας πρίν ξεκινήσετε την διαδικασία εγκατάστασης.

Οδηγίες Εγκατάστασης για Windows PC:

1. Κάντε λήψη του αρχείου ενημέρωσης/ROM OxygenOS 2.1.4 που βρήκατε παραπάνω.

2. Κάντε λήψη το αρχείο Patch/Package που βρήκατε παραπάνω και έπειτα Extract σε έναν νέο φάκελο στον υπολογιστή σας.

3. Απενεργοποιήστε την συσκευή σας (OnePlus One) και ενεργοποιήστε την σε Fastboot Mode αφού πρώτα την έχετε αποσυνδέσει από τον υπολογιστή αν προηγουμένως την είχατε συνδεδεμένη με κάποιο USB καλώδιο Για να εισέλθετε σε αυτήν την λειτουργία (Fastboot), πατήστε και κρατήστε μαζί ταυτόχρονα τα πλήκτρα Ενεργοποίησης (Power) και Αύξησης Έντασης (Volume Up) όσο είναι η συσκευή απενεργοποιημένη. Ελευθερώστε τα πλήκτρα όταν εμφανισθεί στην οθόνη της συσκευή σας η ένδειξη Fastboot Mode.

4. Αφού εισέλθετε στο Fastboot Mode, συνδέστε την συσκευή σας στον υπολογιστή με το USB καλώδιο και έπειτα πηγαίνετε στον φάκελο που προηγουμένως κάνατε Extract τα περιεχόμενα του αρχείου Patch/Package και πατήστε διπλό κλίκ στο αρχείο “AllInOne.bat”.

5. Επιλέξτε 1 για τον έλεγχο κατάστασης της σύνδεσης.

6. Θα πρέπει να δείτε μια μαύρη οθόνη που δείχνει την ταυτότητα της συσκεή σας (ID) και μπροστά από αυτήν την λέξη fastboot. Αν δείτε αυτό, τότε είστε έτοιμοι για το επόμενο βήμα. Αν δεν το δείτε, τότε εγκαταστήστε ξανά τους Adb Drivers/Οδηγούς διαβάζοντας το αρχείο DRIVERS.pdf” που βρίσκεται στον φάκελο που κάνατε προηγουμένως Extract τα περιεχόμενα του αρχείου Patch/Package και έπειτα ξανά προσπαθήστε από το βήμα 4 και μετά.

7. Τώρα πατήστε 2 στο παράθυρο εντολών και η συσκευή σας θα πρέπει να κάνει επανεκκίνηση. Αν δεν κάνει επανεκκίνηση απλά προσπεράστε το βήμα αυτό πηγαίνοντας στο 9 ή διαφορετικά στο βήμα 8 αν και το 9 δεν είναι επιτυχής.

8. Παραβλέψτε την διαδικασία εγκατάστασης στην συσκευή σας.

9. Πατήστε 5 στο παράθυρο εντολών και έπειτα Enter. Η συσκευή σας θα πρέπει να κάνει εκκίνηση στο υπάρχον της λογισμικό.
      10. Αντιγράψτε το αρχείο OxygenOS zip στην συσκευή σας, που κάνατε λήψη προηγουμένως.
      11. Τώρα απενεργοποιήστε την συσκευή σας, αποσυνδέστε το USB καλώδιο και ξανά κάντε εκκίνηση στο Fastboot Mode.

12. Τώρα συνδέστε την συσκευή σας στον υπολογιστή και πατήστε το 3 στο μενού που εμφανίζεται από το πρόγραμμα.

13. Πατήστε 4 και θα εισέλθετε στο OnePlus recovery. Αν αυτό δεν γίνει, τότε πατήστε και κρατήστε μαζί ταυτόχρονα τα πλήκτρα Ενεργοποίησης (Power) και Μείωσης Έντασης (Volume Down) και απελευθερώστετα εφόσον εισέλθετε στο OnePlus Recovery.

14. Στο Recovery επιλέξτε την γλώσσα που επιθυμείτε και έπειτα
      Wipe data and cache
      Wipe data and cache
      Και τέλος Ναι/Yes

lakis3, KostasV, VangelisGi and 2 others like this.
  2. SomniusX
    Gingerbread Apr 4, 2015

SomniusX , Apr 4, 2015 :
    εάν δεν παίζουν τα πείτε να σας δώσουμε mirrors

gaster likes this.
  3. hatsiko7
    Donut Apr 4, 2015

hatsiko7 , Apr 4, 2015 :
    @gaster καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής, είμαι στην 05Q με root και εχω εγκαταστήσει το multirom Manager, μπορώ να βάλω την oxygenos ως δεύτερη rom?

4. gaster

gaster , Apr 4, 2015 :
    Καλησπερα φιλε. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιθανον ναι γινεται απο την στιγμη που και το Oxygen ειναι ενα zip αρχειοεκτελεσιμο μεσω τουν recovery. Οπως και μα εχει κανε τα αντιφραφα ασφαλειας σου και δοκιμασε χωρις ανησυχειες. Και ενημερωσε μας αν δουλευει αν σου ειναι ευκολο

hatsiko7 likes this.
  5. kostasmat
    Eclair Apr 4, 2015

kostasmat , Apr 4, 2015 :
    Καλημέρα να ρωτήσω κάτι πρέπει να κάνουμε πάλι oem lock ή δεν χρειάζεται

6. gaster

gaster , Apr 4, 2015 :
    Ακολουθα απλα τον οδηγο της OnePlus και ολα θα πανε οπως πρεπει φιλε :)

7. kostasmat
    Eclair Apr 4, 2015

gaster likes this.
  8. gaster

9. kostasmat
    Eclair Apr 4, 2015

kostasmat , Apr 4, 2015 :
    Να ρωτήσω κάτι άλλο ακόμα
    Στο μενού αντίγραφα ασφαλείας δεν μου εμφανίζει τον λογαριασμό μου στο google στην θέση εφεδρικός λογαριασμός όπως εμφανίζεται στην άλλη μου συσκευή Nexus 5 γιατί ?
    Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση

10. hatsiko7
    Donut Apr 4, 2015

hatsiko7 , Apr 4, 2015 :
    Θα το προσπαθήσω αύριο και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Βασικά θα το έκανα και σήμερα αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα ακριβώς τον οδηγό πως προσθέτω δεύτερο rom με το multirom και δεν θέλω να κάνω καμιά χαζομάρα, το ψάχνω λίγο καλύτερα και μόλις θα έχω αποτελέσματα θα ενημερώσω το φόρουμ.

gaster likes this.
  11. hatsiko7
    Donut Apr 4, 2015

hatsiko7 , Apr 4, 2015 :
    @gaster επειδή έχεις πολύ μεγάλη εμπειρία θέλω να ρωτήσω κάποια βήματα για τον οδηγό του multirom μήπως μπορείς να βοηθήσεις. Δεν έχω βάλει ποτέ άλλη rom εκτός της cm που έχει το τηλέφωνο και χάνω τα βήματα στο πως την περνάω στην μνήμη του κινητού. Απλά αντιγράφω το zip αρχείο στο κινητο και μετά από το recovery/multirom το κάνω flash ή έχει άλλο τρόπο? Εκεί το χάνω λίγο, αν μπορούσες να βοηθήσεις θα ήταν μεγάλη ευκολία...

12. hatsiko7
    Donut Apr 5, 2015

hatsiko7 , Apr 5, 2015 :
    @gaster λοιπόν βρήκα πως περνάω την rom αλλά τώρα προκύπτει άλλο πρόβλημα, τα kernel της cm11s είναι στο 4.0x ενώ η oxygenos έχει 5.0x Αν λοιπόν αλλάξω τα kernels του multirom Manager σε 5.0x ξέρεις αν θα έχω πρόβλημα με την main boot rom cm11s που τρέχει τώρα? Οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Ευχαριστω

13. hatsiko7
    Donut Apr 5, 2015

hatsiko7 , Apr 5, 2015 :
    @gaster τα εκανα ολα, αλλα δυστυχως κολλαω εδω που στελνω την φωτο, αν γνωριζει καποιος πως λυνεται αυτο που γραφει στην προτελευταια σειρα ας με ενημερωσει....

Attached Files:

14. SomniusX
    Gingerbread Apr 5, 2015

SomniusX , Apr 5, 2015 :
    ρε παιδιά γιατί δεν ακολουθείτε τις οδηγίες..

δεν flashάρετε το zip υπάρχει μέσα στο zip το "flashable" zip και το md5 για επιβεβαίωση της Rom.
    θέλει πρώτα να το κάνετε extract

gaster likes this.
  15. gaster
    Lollipop Moderator Apr 5, 2015

gaster , Apr 5, 2015 :
    Καλησπερα φιλε. Διαβασε αν θελεις εδω https://forums.oneplus.net/threads/a-way-to-have-oxygen-rom-with-multirom.290185/ τον τροπο αυτον που ενας εχει γραψει και χρησιμοποιει Multirom διοτι εγω δεν χρησιμοποιησα ποτε. Δοκιμασε και αυτο που λεει ο @SomniusX Και αν θελεις την αποψη μου δουλευε με TWRP Recovery. Νομιζω πως ειναι καταλληλοτερο. Και συγνωμη που αργω να απαντω αλλα πολυ τρεξιμο αυτες τις μερες.

SomniusX likes this.
  16. SomniusX
    Gingerbread Apr 5, 2015

SomniusX , Apr 5, 2015 :
    καλά ρε συ @gaster πραγματικά κι εγώ κι εσύ έχουμε τρελαθεί αυτές τις μέρες. .άντε να βγούμε σε άδεια.. θέλω να βάλω π.χ. τη rom και δεν έχω προλάβει.. μήπως σήμερα προς αργότερα :-/

17. gaster

gaster , Apr 5, 2015 :
    Φιλε καταδρομικα προλαβα και περασα την ColorOS 4.4 τις προαλλες ενω ειμουν σε CM12 Nightly :D Και οσο αφορα το Oxygen, μιλησα με καποιος Mods και μου ειπαν οτι η ταχυτητα της ειναι εκπληκτικη. Σαν να πηγαινεις απο HDD σε SSD σκληρο δισκο. Εγω παλι περιμενω και την CM12S πρωτα για να την αντικαταστησω με το ColorOS. Στο εξης video παντως δειχνει πραγματικα γρηγορη η Oxygen ;)

18. SomniusX
    Gingerbread Apr 5, 2015

SomniusX , Apr 5, 2015 :
    έχω εντοπίσει ένα νέο nvram virtual space που έρχεται από τεχνική της Oppo και άλλων.. το κάνει flash σε 2o partition .. αυτό βελτιώνει τρελά την απόδοση

gaster likes this.
  19. gaster

gaster , Apr 5, 2015 :
    Ναι. Μυριζει κατι σαν HSSD που εχουν τα laptop. Αντε να δουμε. Και πιστευω πως τωρα δωσανε αυτο το γρηγορο build γιατι κατι παιδακια κλαιγανε εδω στο φορουμ λες και θα αλλαζε η ζωη τους απο το update. Χαχα. Διοτι ειναι official release και δεν θα επρεπε να εχει bugs. Αλλα θεμα χρονου ειναι πιστευω να δωσουν και την τελικη ολοκληρωμενη εκδοση που θα εχει φτιαξει ολα τα bugs. Δεν καταλαβαινω ποσο τρελα τους επιασε με το update πραγματικα o_O

SomniusX likes this.
  20. SomniusX
    Gingerbread Apr 5, 2015

SomniusX , Apr 5, 2015 :
    θα το πάνε αργά.. πολύ αργά.. αλλά όλα θα είναι σούπερ..

gaster likes this.