3
[ΕΠΙΣΗΜΟ] Ενημέρωση Android Lollipop - Ημερομηνίες Κυκλοφορίας

1. gaster
    Lollipop Moderator Mar 17, 2015

gaster , Mar 17, 2015 :
    Ευχάριστα τα νέα φίλοι μου αφού λοιπόν σήμερα δόθηκαν επίσημα οι ημερομηνίες κυκλοφορίας των ενημερώσεων Oxygen OS και CM12S για το OnePlus One, τα οποία βασίζονται σε Android 5 Lollipop. Οι ημερομηνίες έχουν ως εξής λοιπόν:

Oxygen OS - 27 Μαρτίου ή και νωρίτερα από αυτήν την ημερομηνία. (Η ενημέρωση θα γίνει χειροκίνητα με επιπλέον πληροφορίες που θα παραχωρήσει η OnePlus).

CM12S - 30 Μαρτίου ή και νωρίτερα από αυτήν την ημερομηνία (Η ενημέρωση θα γίνει μέσω OTA της συσκευής σας όπως και μέχρι τώρα με την CM11S).

Η ίδια η OnePlus λέει χαρακτηριστικά πώς εφόσον αυτές οι ενημερώσεις δεν φθάσουν στην ώρα τους όπως προβλέπεται, τότε θα παραχωρήσει 5 συσκευές OnePlus One Sandstone Black 64GB στους θαυμαστές της. Πιο συγκεκριμένα το κείμενο έχει ως εξής:

To show you how serious we are about this commitment to our community, we are prepared to put our money where our mouth is. If we miss either one of these deadlines, we will give away five (5) 64GB OnePlus One devices to our fans. Reply to this thread to be eligible.

Επίσημος σύνδεσμος εδώ https://forums.oneplus.net/threads/android-lollipop-update-official-release-dates.282330/

Όλοι εσείς που περιμένατε πώς και πώς και ρωτούσατε συχνά για το συγκεκριμένο θέμα, τώρα μπορείτε να είστε ακόμα πιο χαρούμενοι και σίγουροι :)

Never Settle

Ενημέρωση Του Θέματος:

27.03.15
    Σύμφωνα με τις επίσημες πληροφορίες της εταιρίας, η κυκλοφορία του νέου λογισμικού Oxygen OS βασισμένο σε Android 5 Lollipop, θα καθυτερήσει λίγο ακόμα

αφού ενώ αυτό είναι ολοκληρωτικά έτοιμο για χρήση, οι ελεγχοι επιβεβαίωσης Google και οι έλεγχοι ποιότητας είναι οι λόγοι που καθυστερούν την κυκλοφορία του και οι διαδικασίες τους απαιτούν περισσότερο χρόνο.

28.03.15
    Δοκιμάσαμε το στρεσάρισμα του συστήματος ΟΤΑ και εντοπίσαμε ένα ζεύγος προβλημάτων, όπου οι προγραμματιστές μας επισκευάζουν αυτήν την στιγμή.

Κάποιες επισκευές τοπικών προβλήματων από χτες, δοκιμάστηκαν και επιβεβαιώθηκαν. Να έχετε ένα ωραίο Σαββατοκύριακο.

29.03.15
    Γειά σε όλους και καλή Κυριακή! Δουλεύουμε με τους συνεργάτες μας για την επίλυση τών υπόλοιπων προβλημάτων πιστοποιήσης, όσο το συντομότερο δυνατόν γίνεται.

30.03.15
    Ελπίζουμε όλοι να είχατε ένα καλό Σαββατοκύριακο. Σχετικά με το Oxygen OS, έχουμε επανακαταχωρήσει μια έκδοση για πιστοποίηση και τώρα περιμένουμε την απάντηση από τον συνεργάτη μας. Δεν γνωρίζουμε περισσότερα αλλά φυσικά θα σας κρατάμε ενήμερους καθημερινά.

31.03.15
    Δυστυχώς η ενημέρωση CM12 δεν θα είναι διαθέσιμη με OTA σήμερα, για τον εξίσου λόγο προβλημάτων πιστοποίησης. Όλοι οι παράγοντες εργάζονται μαζί για την επίλυση του προβλήματος όσο το συντομότερο δυνατόν. Καταλαβαίνουμε οτι νιωθετε ματαίωση από αυτό και αναφίμβολα θα είμαστε πιο προσεκτικοί με τις αναφορές ημερομηνιών κυκλοφορίας στο μέλλον.

01.04.15
    Δυστυχώς δεν έχουμε να αναφέρουμε καποια ουσιαστική ενημέρωση για σήμερα, αφού ακόμα περιμένουμε την απάντηση του συνεργάτη μας για το θέμα της πιστοποίησης. Θα σας κρατάμε ενήμερους φυσικά για οτιδήποτε νεότερο.

02.04.15
    Δεν έχω να ανφέρω κάποια ενημέρωση και για σήμερα. Ακόμα περιμένουμε για το θέμα πιστοποίησης. Εντομεταξύ έχουμε ήδη ανοίξει ένα νέο υποκατάστημα, για να ετοιμάσουμε την επόμενη μας ενημέρωση. Ελπίζω να μαθαίνουμε από τα λάθη του παρελθόντος και να προσφέρουμε καλύτερη υποστήριξη στο μέλλον.

04.04.15
    Το επίσημο πρώτο πακέτο ενημέρωσης OxygenOS είναι διαθέσιμο για λήψη και εγκατάσταση. Περισσότερες πληροφορίες εδώ https://forums.oneplus.net/threads/enimerosi-odigos-lpsi-kai-egkatstasi-oxygenos.289907/

Last edited: Apr 4, 2015

poseidvn, airyz and VangelisGi like this.
  2. Alextheking1993
    Froyo Mar 19, 2015

3. gaster
    Lollipop Moderator Mar 19, 2015

gaster , Mar 19, 2015 :
    Οταν κυκλοφορησουν και τα 2 θα μαθουμε αφου πρωτα τα δοκιμασουμε. Βεβαια για τον καθενα θα ειναι διαφορετικη η αποψη πιστευω.

Απλα κρατα στο μυαλο οτι η OnePlus θα κανει για 1η φορα δικο της λογισμικο με τους καταλληλους ειδικους φυσικα τεχνολογιας λογισμικου, ενω παραλληλα η Cyanogen εχει πολλα χρονια εμπειριας πανω σε αυτο που κανει

Alextheking1993 likes this.
  4. Alextheking1993
    Froyo Mar 19, 2015

Alextheking1993 , Mar 19, 2015 :
    Το προβλημα ειναι το CM12 σε αντιθεση με το Oxygen θα ερθει μεσω OTA . Δηλαδη θα ειναι πιο προσβασιμο οποτε λογικα θα εχει και μεγαλυτερη απηχηση στο OnePlus One. Εγω που ειμαι χρηστης Android μολις κατι μηνες δεν εχω ιδεα πως μπαινουν rom οποτε δυσκολα να βαλω Oxygen και καλυτερο να ειναι!

5. giannhs97
    Honeycomb Mar 19, 2015

giannhs97 , Mar 19, 2015 :
    Μην ξεχνας οτι η OnePlus πηρε πολυ εμπειρα ατομα για να δημιουργησουν το λογισμικο τους. Ο ενας απο αυτους δουλευε και στην Cyanogen πρωτου παραιτηθει.

gaster likes this.
  6. Alextheking1993
    Froyo Mar 19, 2015

Alextheking1993 , Mar 19, 2015 :
    Μακαρι να ειναι καλυτερο να εχει και ανταγωνισμο που μας συμφερει , αλλα να βγαλει και ενα επισημο οδηγο η OnePlus να μας βοηθησει εμας τους αρχαριους .

giannhs97 and gaster like this.
  7. airyz
    Gingerbread Mar 19, 2015

gaster likes this.
  8. jeisblack
    Honeycomb Mar 19, 2015

jeisblack , Mar 19, 2015 :
    Dont worry η ομάδα μας θα σε βοηθήσει..

9. gaster
    Lollipop Moderator Mar 19, 2015

gaster , Mar 19, 2015 :
    Οπως σε ειπε κι ο jeis μην ανησυχεις. Ασε που και εγω οποτε εχω χρονο θα δημιουργω οδηγους εδω και φυσικα οποιοσδηποτε πιστευει και γνωριζει οτι μπορει να φτιαξει οδηγο, μπορει να το κανει οποιαδηποτε στιγμη θελει μεσα στην επισημη υποκοινοτητα μας εδω :)

10. kostaspap
    Cupcake Mar 21, 2015

kostaspap , Mar 21, 2015 :
    Οσαν άσχετος θέλω να κάνω μια δυο ερωτήσεις πρωτα πως διαλεγω ποιο απο τα δυο να βάλω και δεύτερον το update το κανει αυτόματα?

11. kostasmat
    Eclair Mar 30, 2015

kostasmat , Mar 30, 2015 :
    Καλημέρα
    Έχουμε καμιά νεότερη ενημέρωση πότε θα βγει το νέο λογισμικό Oxygen Os

12. gaster
    Lollipop Moderator Mar 30, 2015

gaster , Mar 30, 2015 :
    Καλημερα φιλε. Στο υπαρχον θεμα, διαβασε λιγο πιο κατω οπου εχω ενημερωσει τις πληροφοριες συμφωνα με τις ενημερωσεις που εδωσε η εταιρια απο το επισημο θεμα :)

13. spaniol7
    Froyo Apr 1, 2015

14. gaster
    Lollipop Moderator Apr 1, 2015

gaster , Apr 1, 2015 :
    Η 12S λογικα μεσω ΟΤΑ. Η CM12 ομως μονο χειροκινητα

15. technostate
    Donut Apr 4, 2015

technostate , Apr 4, 2015 :
    04.04.15 update : Ακόμα τίποτα στον ορίζοντα!..... Αυτός ο "συνεργάτης" παίζει με τα νεύρα μας!

Last edited: Apr 4, 2015

16. SomniusX
    Gingerbread Apr 4, 2015

SomniusX , Apr 4, 2015 :
    είναι τα μεγάλα λόγια που πίκραναν την Google που καθυστερεί το certification..

κάντε υπομονή

17. SomniusX
    Gingerbread Apr 4, 2015

18. gaster
    Lollipop Moderator Apr 4, 2015

SomniusX likes this.
  19. SomniusX
    Gingerbread Apr 4, 2015

SomniusX , Apr 4, 2015 :
    τέλεια!!! άντε να δούμε.. θέλουμε σχόλια κόσμεεεεε

20. gaster
    Lollipop Moderator Apr 4, 2015

gaster , Apr 4, 2015 :
    Κατι μου λεει οτι επειδη κατι παιδακια νουμπς κλαιγανε, δωσανε ενα γρηγορο build. Διοτι κανονικα δεν θα επρεπε να υπηρχαν bugs

VangelisGi likes this.