19
[Επίσημο] Αγορά - Κόστος - Παραγγελία - Αποστολή & Εντυπώσεις OnePlus 6 & Wireless Bullets - Ελλάδα

1. gaster KitKat Moderator May 14, 2018

gaster, May 14, 2018 :
    Σήμερα λοιπόν 16 Μαΐου, παρουσιάστηκε πλέον και επίσημα το OnePlus 6 στο Λονδίνο στο οποίο παραβρέθηκα και εγώ ο ίδιος παιδιά. Η νέα ναυαρχίδα της OnePlus που ακολουθεί αυτή την φορά διαφορετική κατεύθυνση σχεδιασμού που θυμίζει το πολυαγαπημένο OnePlus X. Και αυτό, διότι η κατασκευή του είναι από γυαλί και εμπρός και πίσω με Corning Gorilla Glass 5 και στις 3 εκδόσεις του με την διαφορά ότι στις 2 έχει διαφορετικό τελείωμα στην αίσθηση. Η επίσημη ημερομηνία έναρξης πώλησης της συσκευής είναι στις 22 Μαΐου 2018 και στις 11 το πρωί ώρα Ελλάδος. Η συσκευή θα κυκλοφορήσει σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα στις εξής εκδόσεις και το ανάλογο κόστος το οποίο είναι και το τελικό που θα πληρώσει ο καταναλωτής για αυτήν:

- Mirror Black 64GB αποθηκευτικού χώρου και 6GB μνήμης RAM - 519€
    - Mirror Black 128GB αποθηκευτικού χώρου και 8GB μνήμης RAM - 569€
    - Midnight Black 128GB αποθηκευτικού χώρου και 8GB μνήμης RAM - 569€
    - Midnight Black 256GB αποθηκευτικού χώρου και 8GB μνήμης RAM - 619€
    - Silk White 128GB αποθηκευτικού χώρου και 8GB μνήμης RAM - 569€ (Θα κυκλοφορήσει ως Limited Edition στις 5 Ιουνίου 2018 με διαθέσιμη ώρα αγοράς Ελλάδος 11:00 το πρωί)

Τα χαρακτηριστικά του μπορείτε να τα δείτε στον σύνδεσμο:
    https://www.oneplus.com/gr/6/specs

Ο σύνδεσμος για την αγορά της συσκευής είναι:

Ελλάδα: https://www.oneplus.com/gr/oneplus-6
    Κύπρος: https://www.oneplus.com/cy_gr/oneplus-6

Ο σύνδεσμος για αξεσουάρ και προϊόντα προστασίας της συσκευής είναι:

Ελλάδα: https://www.oneplus.com/gr/store
    Κύπρος: https://www.oneplus.com/cy_gr/store

Highlights:

- Κατασκευή από γυαλί.
    - Οθόνη Optic AMOLED 6.28" ανάλυσης 2280 x 1080 Full HD Plus.
    - Qualcomm® Snapdragon™ 845.
    - Dual Camera 16 + 20 MP OIS + EIS - 4K 60fps Εγγραφή Βίντεο.
    - Selfie Camera 16MP + EIS @ 1080p Εγγραφή Βίντεο.
    - Super Slow Motion 1080p @ 240fps & 720p @ 480fps Εγγραφή Βίντεο.
    - Αντοχή στην βροχή και το νερό σε καθημερινή χρήση (Όχι IP68).
    - Έως και 256 GB αποθηκευτικού χώρου με 8GB RAM.

Προσωπικά μου άρεσε πολύ το OnePlus 6 και μου φάνηκε σαφώς ανώτερο από το 5Τ. Εξαιρετική αίσθηση και εντυπωσιακή οθόνη. Από όλα τα χρώματα κυρίως μου άρεσαν το Mirror Black και το Midnight Black, αλλά μάλλον τείνω προς το Midnight Black διότι φαίνεται πιο εντυπωσιακό αν και δεν καταλαβαίνεις το γυαλί όπως στο Mirror Black. Παρ'όλα αυτά έχει μια όμορφη γυαλάδα που σχηματίζει ένα σχήμα σαν S και εντυπωσιάζει. Είναι κι άλλα πράγματα τα οποία θα δείτε και σε διάφορα βίντεο κάθε μέρα που περνάει που αφορούν και τα νέα χαρακτηριστικά του λογισμικού του OxygenOS. Υπάρχει ήδη Android P Beta Build για το OnePlus 6 και θα είναι διαθέσιμο για λήψη τις επόμενες ημέρες επίσημα από την ιστοσελίδα της OnePlus. Για όσους αναρωτιούνται, η συσκευή περιέχει κανονικά την Ελληνική γλώσσα στο λειτουργικό της σύστημα OxgyenOS και ως απεικόνιση και ως κείμενα και ως γραφή, αφού αυτό έχει να κάνει καθαρά κυρίως με το ίδιο το Android το οποίο έχει σχεδόν όλες τις γλώσσες. Οπότε να μην ανησυχείτε για το θέμα της γλώσσας. Όπως και να έχει, καλορίζικο σε όσους το παραγγείλουν και το παραλάβουν με το καλό και οι εντυπώσεις δικές σας.

Η συσκευή περιλαμβάνει στην συσκευασία:

- Συσκευή OnePlus 6
    - Φορτιστή Fast Charge
    - Καλώδιο USB Type - C Φόρτισης & Συνδεσιμότητας
    - Εργαλείο Αφαίρεσης Κάρτας SIM (Injection Tool)
    - Θήκη Προστασίας (Dark Transparent - Διάφανη Σιλικόνης)
    - Εγχειρίδιο Χρήσης
    - Αυτοκόλλητα OnePlus

Όσον αφορά τα ασύρματα ακουστικά Wireless Bullets, έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και εξαιρετικό ήχο. Φορτίζουν για 10 λεπτά και σου δίνουν 5 ώρες αναπαραγωγής μουσικής. Είναι έξυπνα αφού αν φέρεις κοντά το ένα με το άλλο και ενωθούν διότι είναι με μαγνήτη, απενεργοποιούνται, ενώ αν τα απομακρύνεις, ενεργοποιούνται και συνεχίζουν να αναπαράγουν την μουσική στο σημείο που την έχετε αφήσει από πριν. Με τον ίδιο τρόπο μπορεί κανείς να απαντάει και σε εισερχόμενες κλήσεις. Υποστηρίζουν κανονικά αντοχή στον ιδρώτα και το νερό.

Το κόστος τους είναι στα 69€ και θα είναι διαθέσιμα στις 5 Ιουνίου 2018. Δηλαδή μαζί με το OnePlus 6 Silk White όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Όσοι παρευρέθηκαν στο Event του Λονδίνου για την παρουσίαση της ναυαρχίδας και έχουν κωδικούς από το εισιτήριο τους, εφόσον αγοράσουν το OnePlus 6 από το https://oneplus.com/gr για Ελλάδα ή https://www.oneplus.com/cy_gr/oneplus-6 για Κύπρο, θα εισάγουν τον κωδικό τους ως Voucher και θα παραλάβουν μαζί με την παραγγελία τους δωρεάν τα Wireless Bullets Earphones, χωρίς όμως να παρέχεται εγγύηση για αυτά αφού δίνονται δωρεάν. Περισσότερες πληροφορίες για τα νέα ασύρματα ακουστικά OnePlus Wireless Bullets, θα βρείτε εδώ https://www.oneplus.com/gr/bullets-wireless#.

Επιπλέον Σημαντικές Πληροφορίες Εγγυήσης - Εκτελωνισμού - Μεθόδων Πληρωμής:

Εφόσον η συσκευή αγοραστεί επίσημα από την ιστοσελίδα της OnePlus, παρέχεται εγγύηση 2 χρόνια κανονικά από την OnePlus και σε περίπτωση που συμβεί κάτι και έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι θέμα συσκευής και όχι ζημιά του χρήστη μετά από επικοινωνία του ίδιου με το Customer Support σε συνομιλία - chat πραγματικού χρόνου εδώ https://www.oneplus.com/gr/support για Ελλάδα και εδώ https://www.oneplus.com/cy_gr/support για Κύπρο, η ίδια αναλαμβάνει την παραλαβή - επιδιόρθωση - επιστροφή της συσκευής στον πελάτη καθώς και τα έξοδα αποστολής. Η συσκευή στέλνεται για επιδιόρθωση στα Ευρωπαϊκά εξουσιοδοτημένα κέντρα service της OnePlus στην Πολωνία και Γερμανία και όχι στην Κίνα. Αυτό σημαίνει ότι η διαδικασία επιδιόρθωσης γίνεται γρήγορα και δεν υπάρχει έξτρα τελωνειακό κόστος. Επιπλέον πληροφορίες για τον χρόνο αναμονής παρέχονται από την OnePlus, την στιγμή που δημιουργείται η ετικέτα επισκευής, επιστροφής ή αντικατάστασης. (Repair, Return, Replacement). Εξουσιοδοτημένο κέντρο Service δεν υπάρχει στην Ελλάδα όπως και σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης εκτός των προαναφερθέντων παραπάνω.

Σε περίπτωση που ο χρήστης προκαλέσει ζημιά και επιθυμεί να επισκευάσει την συσκευή για αυτόν η OnePlus, μπορεί κανονικά να το αναλάβει η ίδια, με επιπλέον κόστος φυσικά από τον πελάτη. Ο αγοραστής έχει την δυνατότητα κατά την διαδικασία παραγγελίας της συσκευής, να αγοράσει επιπλέον εγγύηση για αυτήν (Ασφάλεια - Επέκταση εγγύησης).

Επίσης, εφόσον ο πελάτης επιθυμεί για κάποιον λόγο να επιστρέψει την συσκευή του πίσω αφού την έχει αγοράσει (επίσημα από την ιστοσελίδα της OnePlus), διατηρεί το δικαίωμα επιστροφής αυτής έως και 15 ημερολογιακές ημέρες παίρνοντας πίσω πλήρως τα χρήματα του με αντιλογισμό (Refund), αρκεί η συσκευή να βρίσκεται σε άριστη κατάσταση και μαζί με την συσκευασία και όλα τα παρελκόμενα της τα οποία και αυτά οφείλουν να βρίσκονται σε άριστη κατάσταση.

Όσον αφορά τα ασύρματα ακουστικά OnePlus Wireless Bullets, εφόσον αγοραστούν και αυτά επίσημα από την ιστοσελίδα της OnePlus, παρέχεται 2 χρόνια εγγύηση από την ίδια.

Οι διαθέσιμοι μέθοδοι πληρωμής από την επίσημη ιστοσελίδα της OnePlus, είναι δύο:

1. PayPal
    2. Χρεωστική - Πιστωτική Κάρτα.

Για λόγους ασφαλείας προτιμάται το PayPal σαφώς. Δεν δίνεται δυνατότητα για πληρωμή με δόσεις ή τιμολόγιο αφού η τιμή είναι στάνταρ για όλη την Ευρώπη χωρίς να έχει σημασία το ΦΠΑ κάθε χώρας ξεχωριστά.

Οτιδήποτε αγοράζεται επίσημα από το https://www.oneplus.com/gr για Ελλάδα ή https://www.oneplus.com/cy_gr/support για Κύπρο όπως η συσκευή, τα αξεσουάρ κτλ., στέλνονται στην πόρτα σας από τις Ευρωπαϊκές αποθήκες της OnePlus που βρίσκονται στην Πολωνία ή και Γερμανία και δεν υπάρχει κανένα επιπλέον κόστος εκτελωνισμού. Το κόστος που θα πληρώσει ο πελάτης είναι αυτό που θα εμφανίζεται στο τελικό check out στην διαδικασία παραγγελίας, σύμφωνα με το τι μέθοδο αποστολής έχει επιλέξει, επιπλέον προϊόντα που αποφάσισε να αγοράσει ή και την επέκταση εγγύησης εφόσον το αποφασίσει ο ίδιος.

Οι διαθέσιμοι μέθοδοι αποστολής είναι:

1. Standard (4 - 7 εργάσιμες ημέρες και δωρεάν κόστος για παραγγελίες άνω των 100€).
    2. Priority (1 - 3 εργάσιμες ημέρες, με επιπλέον κόστος 10 έως 20€ ή και σε κάποιες περιπτώσεις δωρεάν ανάλογα το συνολικό κόστος ή κάποια προφορά της OnePlus).

Αναφέρω και μια λεπτομέρεια που πιθανόν κάποιους να ενδιαφέρει. Δοκίμασα να γράψω με την νέα δυνατότητα του OnePlus 6, βίντεο στα 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο (60fps/sec) και το μέγεθος του αρχείου για 12 δευτερόλεπτα εγγραφής (00:12) ήταν 187MB. Αυτό το αναφέρω διότι αν είστε λάτρες των 4Κ βίντεο σε υψηλή ανάλυση και καρέ, ίσως να σας εξυπηρετούσε περισσότερο η έκδοση OnePlus 6 των 256GB χώρου αποθήκευσης. Προσωπικά είμαι καλυμμένος με την 128GB έκδοση χώρου αποθήκευσης.

Για οποιαδήποτε απορία η ερώτηση, γράψτε σε αυτό το άρθρο παρακαλώ ή και αποστείλετε προσωπικό μήνυμα σε εμένα τον ίδιο εδώ στην επίσημη κοινότητα OnePlus.

Καλές αγορές!

#NeverSettle

2. tepetidis kostas Froyo May 21, 2018

gaster likes this.
  3. hayabusagr Froyo May 21, 2018

gaster likes this.
  4. alexpappasc Froyo May 21, 2018

alexpappasc, May 21, 2018 :
    Καλησπέρα , αγόρασα το Oneplus 6 απο pop up event σήμερα. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για την Επέκταση εγγύησης?

gaster likes this.
  5. gaster KitKat Moderator May 21, 2018

gaster, May 21, 2018 :
    Καλησπέρα Άλεξ. Δεν ρώτησες εκεί κατά την αγορά; Αυτό επειδή έχει να κάνει με άμεση τοπική αγορά δεν γνωρίζω αλλά καλύτερα να μιλήσεις με το Live Chat Customer Support να σου πουν ακριβώς. Δες πιο πάνω στο άρθρο έχω τον σύνδεσμο. Καλορίζικο το εργαλείο και αν δεν σου είναι κόπος θα ήταν ωραίο να γράψεις τις εντυπώσεις σου :)

6. alexpappasc Froyo May 21, 2018

alexpappasc, May 21, 2018 :
    Καλησπέρα @gaster ! Δυστυχώς το προσωπικό δεν ήταν ενημερωμένο και το customer support σε στέλνει σε μια γερμανική εταιρία. Θα έγραφα εντυπώσεις για το κινητό αλλα ήταν τελείως αφόρτιστο και δεν φορτίζει με αποτέλεσμα να μην μπορω να το ανοίξω. :(

gaster likes this.
  7. gaster KitKat Moderator May 23, 2018

gaster, May 23, 2018 :
    Καλησπέρα φίλε. Τι ακριβώς εννοεις; Για την Γερμανική εταιρεία για σερβις εννοεις;

8. alexpappasc Froyo May 23, 2018

alexpappasc, May 23, 2018 :
    Οχι αναφέρομαι στην επέκταση εγγύησης. Περα απο αυτο το support ειναι απαράδεκτο.
    Μετα απο τοσα μηνύματα με cs ++ θα πάρω την συσκευή αντικατάστασης 15 μέρες μετα..

9. gaster KitKat Moderator May 24, 2018

gaster, May 24, 2018 :
    Δεν καταλαβα τι ακριβως εγινε. Θελεις να μου στειλεις ενα μηνυμα εδω και να μου εξηγησεις; Ισως μπορω να βοηθησω κι ολας. Το εχω ξανα κανει. Αν δεν σου ειναι κοπος.

10. chaosm Cupcake May 24, 2018

chaosm, May 24, 2018 :
    Καλησπέρα σας.
    Μια ερώτηση. Έχω επαγγελματικό και ενδοκοινοτικό ΑΦΜ.
    Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς του 6 χωρίς ΦΠΑ (με τιμολόγιο δλδ).
    Ευχαριστώ

11. gaster KitKat Moderator May 24, 2018

gaster, May 24, 2018 :
    Καλησπέρα φίλε μου. Αν διάβασες το άρθρο λογικα θα γνωρίζεις ηδη ότι δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα :)

12. DenyDarko Honeycomb May 27, 2018

DenyDarko, May 27, 2018 :
    Σχετικά με το σημείο της εγγύησης (αν κατάλαβα το ίδιο), δεν είναι ακριβώς "επέκταση", είναι ασφάλεια, από τη γερμανική simpleinsursnce.

13. gaster KitKat Moderator May 27, 2018

gaster, May 27, 2018 :
    Ειναι και επέκταση αφού μπορεί να κρατήσει πάνω απο τα 2 προβλεπόμενα χρόνια.

14. gmavrikas Cupcake May 29, 2018

gmavrikas, May 29, 2018 :
    Υποστηρίζει VoLTE / WiFi calling στο δίκτυο της Cosmote?

15. gaster KitKat Moderator May 30, 2018

gaster, May 30, 2018 :
    Τεχνικά η συσκευή το υποστηρίζει. Από εκεί και πέρα είναι θέμα του παροχέα σου και στις μπάντες που συγχρονίζει.

16. margialena Eclair May 30, 2018

margialena, May 30, 2018 :
    Η κατάσταση με τα τιμολόγια έχει αλλάξει; Ή ακόμα δεν γίνεται έκδοση τιμολογίου & επιστροφή ΦΠΑ;

17. Stauroscharalambous Cupcake May 31, 2018

Stauroscharalambous, May 31, 2018 :
    για σου φίλε εάν αγοράσω σήμερα το 6 θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το voucher για τα ακουστικά .επιδει έχω και το 1 έχω και το 5 και το 5τ αλλά ποτέ δεν έχω καταφέρει να πάρω κάποιον discount ευχαριστώ

18. Stauroscharalambous Cupcake May 31, 2018

19. Stauroscharalambous Cupcake May 31, 2018

Stauroscharalambous, May 31, 2018 :
    μόνο από τον επισημη ιστοσελίδα έχω αγοράσει και συγκεκριμένα έχω αγοράσει εκτός από τα αναφερόμενα και τις αδελφής μου το 5 και του συζύγου της το 5τ

Last edited: May 31, 2018

gaster likes this.
  20. gaster KitKat Moderator May 31, 2018

gaster, May 31, 2018 :
    Γεια σου φιλε. Μπορεις να χρησιμοποιεις ενα voucher ανα παραγγελια. Οποτε πανω απο ενα δεν γινεται. Εφοσον εχεις ομως ενα διαθεσιμο μπορεις κανονικα. Υπαρχει και ο συνδεσμος για αυτους που θελουν να αγορασουν απο Κυπρο στο αρθρο πιο πανω και πρεπει να εχεις επιλεξει εκεινο τον συνδεσμο της επισημης σελιδας OnePlus ωστε να μην εχεις θεματα με την αποστολη. Καλα κανεις και αγοραζεις μονο απο την επισημη σελιδα. Επισης φιλε μου θα σε παρακαλουσα αν μπορεις να γραφεις σε ενα ποστ ολο το περιεχομενο χωρις να κανεις ξεχωριστα συνεχομενα. Ευχαριστω :)