1
[Επίσημο] Αγορά - Κόστος - Παραγγελία Και Αποστολή OnePlus 2 Στην Ελλάδα

1. derveni
    Gingerbread Mar 1, 2016

derveni , Mar 1, 2016 :
    Μην ανησυχείς το ίδιο σοκ έπαθα και εγώ με το lenovo μου, αυτό έγινε μετά την αναβάθμιση του sait μπες για αρχή στο Αγγλικό forum μέσα από το λογαριασμό σου και βρες εκεί που λέει << Back to old version >> πήγαινε εκεί που λέει REGIONS βάλε Ελληνικά και είσαι έτοιμος.

2. KostasV
    Honeycomb Mar 1, 2016

KostasV , Mar 1, 2016 :
    Ναι εντάξει το ξέρω αυτό απλά θέλω να συνηθίζω την νέα κοινότητα. Το ανέφερα αυτό για να το δουν οι moderators και να κάνουν μια αναφορά προς τους δημιουργούς της νέας κοινότητας και να το διορθώσουν μέχρι να βγει από την beta έκδοση... ;)

derveni likes this.
  3. gaster
    Lollipop Moderator Mar 1, 2016

gaster , Mar 1, 2016 :
    Το ελεγχω ηδη Κωστα. Το παρατηρεις μονο απο το τηλεφωνο η και απο τον υπολογιστη; Χρησιμοποιεις καποιο θεμα; Τι λογισμικο; Oxygen Stock? Εμενα στο One μου ειναι κανονικα ολα οπως πρεπει με CM13. Για την ωρα δεν εχω το OP2 μου οποτε δεν μπορω να τσεκαρω. Αλλα απο οσο ρωτησα τους συνεργατες, το ιδιο προβλημα εχουν με OP2 και στοκ Oxygen. Νομιζω πως εχει να κανει με την κωδικοποιηση UTF-8 την οποια ισως δεν χρησιμοποιησαν στα Ελληνικά. Απο αγνοια φανταζομαι. Το προωθησα παντως να ξερεις

derveni and KostasV like this.
  4. KostasV
    Honeycomb Mar 1, 2016

KostasV , Mar 1, 2016 :
    Με OP2 και stock Oxygen 2.2.0 χωρίς θέματα χωρίς τίποτα είναι το πρόβλημα. Τώρα που το είπες και το έψαξα μπήκα από PC και τα βλέπω κανονικά. Το ίδιο και από 2ο κινητό μου άλλης μάρκας φαίνεται κανονικά.
    Αν δεν χρησιμοποιούσαν αυτήν την κωδικοποίηση για τα Ελληνικά δεν θα τα βλέπαμε παντού περίεργα; Βέβαια μπορεί όντως να είναι η κωδικοποίηση αλλά να χρησιμοποίησαν κωδικοποίηση για το site τους που να μην υποστηρίζεται από την oxygen. o_O
    Τέλοσπάντων.. δεν γνωρίζω και πολλά για το θέμα, εσύ ξέρεις καλύτερα. Ελπίζω να λυθεί γρήγορα. Ευχαριστούμε για την άμεση απάντηση! :)

Edit: Βλέπω επίσης ότι έχουν διαφορά τα Ελληνικά με τα Αγγλικά ακόμα και στο μέγεθος των γραμμάτων. Βγαίνουν πιο μεγάλα τα Αγγλικά από τα Ελληνικά. Αν άλλαζαν και την γραμματοσειρά σε καμιά πιο νορμάλ όπως ήταν και πριν θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Last edited: Mar 1, 2016

derveni likes this.
  5. derveni
    Gingerbread Mar 1, 2016

derveni , Mar 1, 2016 :
    Έρχεται λέμε, αύριο έρχεται Λάρισα (23/2 από Αγγλία, και 1/3 μπήκε Ελλάδα, λογικά 2/3 Λάρισα)

gaster likes this.
  6. gaster
    Lollipop Moderator Mar 1, 2016

gaster , Mar 1, 2016 :
    Προφανως γιαυτο και ειναι beta το νεο γραφικο περιβαλλον. Θα το στρωσουν πιστευω αργοτερα. Γιαυτο περιμενουν και το feedback μας. Ακομα και εταιριες οπως Microsoft κ.τ.λ φαντασου οτι με τα Ελληνικα σε διαφορα θεματα εχουν προβλημα με το Π π.χ γραμμα που δεν εχουν ορισει κωδικοποιηση UTF-8 και αν και η λεξη ειναι με μικρα γραμματα, το π φαινεται κεφαλαιο. Τελευταια την ιδια συζητηση γιαυτο και το θυμαμαι απο εκει.

Θα ηθελα να σε προτεινω να δοκιμαζες την στοκ Hydrogen OS για το OP2 που ειναι stable και δουλευουν ολα και ο FPS και ειναι και Android 6. Ισως ειναι πολυ καλυτερη απο την Oxygen σε ολα.

Με το καλο φιλε. Περιμενουμε εντυπωσεις

7. prokopino
    Donut Mar 1, 2016

prokopino , Mar 1, 2016 :
    Καλησπέρα γείτονα! (είμαι Καρδίτσα)
    Τον έσβησες τον αριθμό αποστολής από τη σελίδα, καλά έκανες, αλλά τον άφησες στο screenshot στη γραμμή διεύθυνσης...
    Όχι πως έχει μεγάλη σημασία, σε αυτήν την περίπτωση δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, αλλά κράτα το στα υπόψιν για κάτι άλλο, με πιο ευαίσθητες πληροφορίες!

Με το καλό να σου έρθει, να πάρει σειρά και το δικό μου... :)

8. derveni
    Gingerbread Mar 1, 2016

derveni , Mar 1, 2016 :
    Έκανες την αγορά με κουπόνι η όχι ??
    Στην παρέα της OnePlus 2 θα προστεθεί και ένα παλικάρι από την Φλώρινα που έκανε και αυτός μετά από εμένα την αγορά του OnePlus 2, και από τέλη της άλλης βδομάδας θα παραλάβει και αυτός.

tasoss likes this.
  9. prokopino
    Donut Mar 1, 2016

prokopino , Mar 1, 2016 :
    Όχι, δεν είχα κουπόνι, κανονική τιμή πλήρωσα, 345 ωραιότατα ευρώπουλα...
    Και επειδή δεν το είχα μελετήσει πολύ καλά, αγόρασα την άλλη μέρα την original θήκη στα 19,99€ και πλήρωσα και 6,90€ μεταφορικά...

10. derveni
    Gingerbread Mar 1, 2016

derveni , Mar 1, 2016 :
    Προσωπική μου άποψη η θήκες είναι χάλια βέβαια γούστα είναι αυτά, εγώ αγόρασα θήκη πορτοφόλι από το ebay.

11. KostasV
    Honeycomb Mar 2, 2016

KostasV , Mar 2, 2016 :
    Μιας και αναφέραμε τις θήκες, έχει πάρει κανείς την silicone την πολύχρωμη ή την translucent gray να μας πει την γνώμη του;
    Επειδή θα κάνω κάποια στιγμή μία παραγγελία με power bank και αντάπτορα και επειδή έρχεται καλοκαίρι, θάλασσες ( :cool: ) και τέτοια, ψήνομαι για μία θήκη να είναι λίγο πιο ασφαλές.

12. derveni
    Gingerbread Mar 2, 2016

derveni , Mar 2, 2016 :
    Και το όνομα αυτού OnePlus 2 καλώς όρισες.
    Παρέλαβα σήμερα το κινητό καταρχήν να ευχαριστήσω τον Kozi0 από το myphone για την καλοσύνη του να μου δώσει το κουπόνι του αξίας 50 δολαρίων, καθώς επίσης και τον πολύ καλό μου φίλο asot έτρεξε τα πάντα από την παραγγελία έως το στήσιμο του κινητού μιας και ο ίδιος είναι κάτοχος OnePlus 1 παιδιά σας ευχαριστώ.
    Η παραγγελία έγινε μέσα από το Ελληνικό forum και η διαδικασία αποστολής ξεκίνησε από την Αγγλία την Τρίτη 23 Φεβρουαρίου και παρελήφθη σήμερα Τετάρτη 2 Μαρτίου μέσω DHL και νορμάλ αποστολή, πιστεύω ότι ήρθε αρκετά σύντομα. Το κινητό ήρθε σφραγισμένο με την σακούλα του και με μπαταρία 13%, η δύο Nano SIM ( cosmote & vodafon ) ήταν ήδη έτοιμες να προσαρμοστούν στο τηλέφωνο, γίνανε η σχετικές ρυθμίσεις gmail και τα λοιπά, ήρθε με την 5.1.1. Android και έκδοση 2.0.2. πιστεύω έως το τέλος της άνοιξης να πάρει την φημολογούμενη αναβάθμιση.
    Η φωτογραφίες του είναι εξαιρετικές πίσω και εμπρόσθια ( πιστεύω η εμπρόσθια, έχει πιο καλύτερη ανάλυση ) λίγο GPS που έβαλα, κλείδωσε αμέσως αν και πίστευα ότι το μέγεθος 5,5' θα με τρόμαζε δεν το ένιωσα ίσα ίσα σαν να το χρησιμοποιούσα χρόνια ( θα συνιστούσα να το έχετε σε τσάντα ώμου γιατί λόγου μεγέθους δεν ενδεικνύεται σε τσέπη του παντελονιού η του μπουφάν σας ).
    Έβαλα να κάνει ενημέρωση του συστήματος και μου λέει ότι είναι ενημερωμένη οψόμεθα, η μπαταρία του έφτασε στο 1% και έκλεισε, λογικά η πρώτες φορτίσεις να το αφήνουμε να κλείνει εντελώς και καπάκι φόρτιση 8 με 9 ώρες αν είναι δυνατών το βράδυ για να στρώσει σωστά η μπαταρία.
    Το κινητό στο κουτάκι το γνωστό κόκκινο εκτός από το κινητό είχε τον φορτιστή του, το καλώδιο του, και της οδηγίες του στα Αγγλικά.
    Να ενημερώσω ότι είναι κατασκευής 22/09/2015 λογικά το είχανε σε στοκ στην Αγγλία, επίσης στο κουτάκι κάτω μου γράφει και το IMEI 1 και το IMEI 2 αυτά προς το παρών παιδιά περισσότερα από το πρωί που θα είναι φορτισμένο και ξεψαχνίζοντας όλο και κάτι θα ανακαλύπτω.
    Περιμένω από τους παλιότερους κατόχους του OnePlus 2 αλλά και τους νεότερους αλλά και τους υποψήφιους αγοραστές να κάνουν ερωτήσεις και θα απαντήσω στο μέτρο του εφικτού.

13. KostasV
    Honeycomb Mar 3, 2016

KostasV , Mar 3, 2016 :
    Με γεια σου και εύχομαι να το χαρείς γιατί είναι πραγματικά ένα πολύ καλό κινητό.
    2 πράγματα μόνο μου φάνηκαν περίεργα. Ότι είναι παραγωγής Σεπτεμβρίου του 2015 και ότι βρίσκει την 2.0.2 ως τελευταία ενημέρωση ενώ τελευταία είναι η 2.2.0. Αυτό βέβαια μικρή σημασία έχει από την στιγμή που περιμένουμε μέσα στο μήνα την marshmallow και λογικά θα έχουν κάνει πολλές βελτιώσεις πάνω στο λειτουργικό διορθώνοντας κάποια bugs και το κινητό θα πετάει.
    Κάνε και τις φορτίσεις σου όπως τις είπες για να έχεις όσο το δυνατόν πιο υγιή μπαταρία. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό πλέον (οι απόψεις διίστανται) αλλά και γω που το έκανα δεν βλέπω κανένα κακό στη μπαταρία.
    Υ.Γ. εγώ είμαι ο Kozi0 ;)

derveni likes this.
  14. gpapado
    Cupcake Mar 20, 2016

gpapado , Mar 20, 2016 :
    Καλημέρα επιτέλους το πήρα και εγώ το τηλέφωνο. Μου έδωσαν ένα 12ψήφιο tracking number με standard αποστολή αλλά εδώ και 3 ημέρες στο site της DHL δεν μου βγάζει κανένα στοιχείο για αυτό το νούμερο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Σας ευχαριστώ

15. derveni
    Gingerbread Mar 20, 2016

derveni , Mar 20, 2016 :
    Μην φοβάσαι από Δευτέρα-Τρίτη θα αρχίσει να φαίνεται η διαδρομή που κάνει ανά την Ευρώπη, κάπου στο site της DHL όταν βάζεις το 12ψήφιο tracking number σου γράφει εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης ε τότε θα το παραλάβεις η στην καλύτερη μία μέρα νωρίτερα όπως εγώ.

16. gpapado
    Cupcake Mar 20, 2016

gpapado , Mar 20, 2016 :
    Σ ευχαριστω είχα ενα ψιλοάγχος

17. geopas
    Donut Mar 25, 2016

geopas , Mar 25, 2016 :
    Καλησπερα σημερα παρηγγειλα το OP2 με το στανταρ τροπο που εχει δωρεαν μεταφορικα,γνωριζουμε περιπου ποσο καιρο κανει να ερθει Ελλαδα(Θεσσαλονικη);

18. derveni
    Gingerbread Mar 25, 2016

derveni , Mar 25, 2016 :
    Αν γυρίσεις 1 - 2 σελίδες θα δεις (10) εργάσιμες να υπολογίζεις περίπου.

19. geopas
    Donut Mar 29, 2016

geopas , Mar 29, 2016 :
    Ωραια φαινεται και απο dhl να εχει ξεκινησει(σημερα ειναι Αγγλια),αλλα στο destination λεει αυτο
    ->ATHENS - ??????????? - GREECE,μηπως φταει οτι το θεσσαλονικη το εχω στα ελληνικα και μου βγαζει ερωτηματικα;Παιζει να εχω καποιο θεμα με την αποστολη;

20. derveni
    Gingerbread Mar 29, 2016

derveni , Mar 29, 2016 :
    Όχι μην φοβάσαι, αν θες μπες στην ιστοσελίδα της dhl. gr και ξανά κοίτα το για να ηρεμήσεις.