2
[Επίσημο] Αγορά - Κόστος - Παραγγελία Και Αποστολή OnePlus X Στην Ελλάδα

1. gaster
    Lollipop Moderator Oct 29, 2015

gaster , Oct 29, 2015 :
    Σήμερα λοιπόν 29 Οκτωμβρίου 2015, παρουσιάστηκε επίσημα το OnePlus X. Η κυκλοφορία του θα ξεκινήσει από τις 5 Νοεμβρίου 2015. Για να το αποκτήσετε θα πρέπει να ακολουθήσετε τον παραδοσιακό τρόπο των προσκλήσεων. Η OnePlus ανέφερε οτι οι προσκλήσεις θα έρχονται γρήγορα.

Ενημέρωση 1: Η OnePlus κάθε Τρίτη δίνει την δυνατότητα ανοιχτής αγοράς της συσκευής χωρίς την χρήση πρόσκλησης. Οπότε μπορείτε κάθε Τρίτη να το αγοράσετε άμεσα.

Η συσκευή στέλνεται κανονικά σε Ελλάδα και Κύπρο και η αγορά της γίνεται επίσης με τον παραδοσιακό τρόπο μέσω της επίσημης ιστοσελίδας OnePlus και με την χρήση του Paypal. Τα χαρακτηριστικά του θα τα βρείτε εδώ https://oneplus.net/gr/x/specs

Το κόστος του είναι σε ευρώ 269€ για τις εκδόσεις Onyx και Champagne, ενώ 369€ για την έκδοση Ceramic με εξτρά τα μεταφορικά και με περιορισμένη διαθεσιμότητα. Όταν κυκλοφορήσει η συσκευή θα δημιουργηθούν και τα αντίστοιχα θέματα για προβλήματα, ερωτήσεις κ.τ.λ.

Επίσημα βίντεο:

tsoleridisef and sam_fisher like this.
  2. KostasV
    Honeycomb Oct 29, 2015

KostasV , Oct 29, 2015 :
    Τα 228€ πως προέκυψαν τώρα; Είχαν ανακοινώσει τιμή για Ευρώπη τα 269€.

3. KostasV
    Honeycomb Oct 29, 2015

KostasV , Oct 29, 2015 :
    Επίσης, θα το αναφέρω και εδώ γιατί το έχω αναφέρει και στο διεθνές (ή όπως αλλιώς αυτό λέγεται) άρθρο, ότι στο 2ο βίντεο που έχεις παραθέσει δείχνει και το ίδιο το κινητό σε χρώμα λευκό - χρυσό. Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχουμε κάποια ενημέρωση για τέτοια έκδοση; Παραθέτω και κάποια screenshots όπου φαίνεται ως λευκό - χρυσό.
    Screenshot_2015-10-29-19-01-29.png Screenshot_2015-10-29-19-02-55.png Screenshot_2015-10-29-19-04-25.png Screenshot_2015-10-29-19-06-02.png

4. pnp2
    Donut Oct 29, 2015

pnp2 , Oct 29, 2015 :
    Η τιμη απο οτι διαβαζω σε διαφορα forum θα ειναι 269 για το απλο ή μηπως ειναι για το ceramic τα 269 και 228 για το απλο ;;

5. gaster
    Lollipop Moderator Oct 29, 2015

gaster , Oct 29, 2015 :
    Προς το παρον φιλε μου εχε υποψην μονο τα χρωματα και τις εκδοσεις που αναφερουν στην ιστοσελιδα. Στην Κινα ισως κανουν και κατι παραπανω.

Συντομα θα ξερουμε με την κυκλοφορια του οπου και θα αναγραφονται οι τιμες στην ιστοσελιδα :)

6. KostasV
    Honeycomb Oct 30, 2015

KostasV , Oct 30, 2015 :
    Τι να πω; Πάντως, μακάρι να βγει και δεύτερη έκδοση σε λευκό - χρυσό...
    Όσο για την τιμή δεν χρειάζεται να περιμένουμε την κυκλοφορία αφού στην αρχική σελίδα ήδη φαίνεται η τιμή. ;)

7. gaster
    Lollipop Moderator Oct 30, 2015

gaster , Oct 30, 2015 :
    Εχουν ακουστει διαφορα οτι μπορει να ειναι διαφορετικη αναλογα με ποια εκδοση επιλεγεις γι'αυτο περιμενω να δω τι ακριβως θα γραφουν στις 5 Νοεμβριου

8. KostasV
    Honeycomb Oct 30, 2015

KostasV , Oct 30, 2015 :
    Το σίγουρο είναι ότι αφού γράφει "Started from €269" η φθηνή έκδοση (προφανώς η Onyx) θα έχει τόσο. Επίσης, θετικό ότι σιγά σιγά βελτιώνεται και το σύστημα προσκλήσεων.
    Παρεμπιπτόντως, και τα καινούργια ακουστικά που παρουσίασε φαίνονται πολύ ωραία...

gaster likes this.
  9. gaster
    Lollipop Moderator Oct 30, 2015

gaster , Oct 30, 2015 :
    Συμφωνω. Ειδωμεν φιλε μου ;)

KostasV likes this.
  10. KostasV
    Honeycomb Nov 1, 2015

11. gaster
    Lollipop Moderator Nov 1, 2015

gaster , Nov 1, 2015 :
    Μονο απο τριτα καταστηματα. Στην Ευρωπη θα κυκλοφορησει στανταρ οπως το παρουσιασανε. Τωρα αν αλλαξουν γνωμη θα δειξει ;)

KostasV likes this.
  12. sanceliken2000
    Cupcake Nov 3, 2015

sanceliken2000 , Nov 3, 2015 :
    Καλησπέρα σας! θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και εφόσον μπορείτε, να με διαφωτίσετε γιατί δεν έχω ξανακάνει αγορές μέσω paypal, σχετικά με την αγορά αφού λάβουμε πρόσκληση για το oneplus x. Έχω μια χρεωστική της Πειραιώς έφτιαξα λογαριασμό στην paypal και μου ζητά να κάνω confirm την κάρτα μου. Μου λέει ότι θα μου δεσμεύσει κάποια χρήματα από την κάρτα και θα μου τα επιστρέψει όταν βάλω τον 4αψηφιο κωδικό που θα φαίνεται μάλλον ή στο βιβλιάριο ή στο winbank.
    0)Δεν έχω φτιάξει winbank.Χρειάζομαι;
    1) αυτόν τον κωδικό που ζητά η paypal από που ακριβώς τον βρίσκω;
    2)τι υπηρεσίες πρέπει να ενεργοποιήσω και τι κωδικούς χρειάζομαι από μεριάς τραπέζης ώστε να μπορέσω να κάνω έπειτα την αγορά μέσω paypal;
    3) γνωρίζω το θέμα με τα capital control και paypal και σε άλλο thread είδα έναν τρόπο για να μπορέσω να ολοκληρώσω την αγορά. Κατά πόσο αυτή τη στιγμή είναι εφικτή η αγορά μέσω paypal; (Γιατί πήγα σήμερα στην τράπεζα και εκτός του ότι με κοιτούσαν σαν
    "Κινέζοι" και δεν μου εξηγούσαν μόνο prepaid έβγαινε από το στόμα τους.Εν μέσες άκρες μου είπαν ότι είναι ανούσιο να κάνεις οτιδήποτε τώρα λόγω capital controls)

φιλικά,
    Νίκος

13. gaster
    Lollipop Moderator Nov 3, 2015

gaster , Nov 3, 2015 :
    Γεια σου Νικο. Χρειαζεσαι λογαριασμο Paypal. Τον κωδικο που ζητας το. Βρισκεις απο την τραπεζα σου η στις συναλλαγες σου στην καττα σου στο Ebanking. Winbank δεν χρειαζεσαι αλλα με bit coin νομοζω μπορεις να αγορασεις περα των καπιταλ κοντρολς

sanceliken2000 likes this.
  14. KostasV
    Honeycomb Nov 3, 2015

KostasV , Nov 3, 2015 :
    Νίκο προσωπικά η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι ακριβώς την διαδικασία εγγραφής στο paypal. Λογαριασμό έκανα την ημέρα που μου ήρθε η πρόσκληση και χρησιμοποίησα κάρτα χρεωστική της Πειραιώς όπως και εσύ. Η αγορά έγινε κανονικά μέσω paypal και δεν υπήρχαν θέματα capital controls αλλά δεν ζήτησε ποτέ να μου δεσμεύσει χρήματα. Έχω και winbank και δεν είδα περίεργες χρεώσεις παρά μόνο την δέσμευση των χρημάτων για την αγορά και μετά από κάποιες μέρες την τελική χρέωση.

15. sanceliken2000
    Cupcake Nov 4, 2015

sanceliken2000 , Nov 4, 2015 :
    ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, σχετικά με την δέσμευση χρημάτων κοίταξε αν θέλεις την φωτογραφια ειναι απο paypal στο thread my account, στο thread overview και λέει status unverified αν πατήσω στο link που έχει δεξιά σε πετάει στη σελίδα για να κάνεις confirm την κάρτα όπου και σου λέει ότι θα σου δεσμεύσουν κάποια 1,5 ευρώ και σου λέει μια διαδικασία εκεί.Το ερώτημα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου μήπως δεν χρειάζεται να κάνω verify την κάρτα καθόλου και να πραγματοποιήσω αγορές; Επίσης απο ότι κατάλαβα το winbank το χρειάζομαι έτσι ώστε να βλέπω τι χρήματα κινούνται κλπ

Attached Files:

16. sanceliken2000
    Cupcake Nov 4, 2015

με το bitcoin δεν έχω καμία επαφή..ας μάθω πρώτα πως λειτουργεί το paypal για να πάρω το κινητό.. ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες να σαι καλά. Μια ερώτηση άλλο το winbank και άλλο το ebanking; εγώ τι από τα δύο χρειάζομαι..νόμιζα ότι το winbank της Πειραιώς ότι ήταν το ebanking της Πειραιώς..Τι ισχύει;

17. sanceliken2000
    Cupcake Nov 4, 2015

με το bitcoin δεν έχω καμία επαφή..ας μάθω πρώτα πως λειτουργεί το paypal για να πάρω το κινητό.. ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες να σαι καλά. Μια ερώτηση άλλο το winbank και άλλο το ebanking; εγώ τι από τα δύο χρειάζομαι..νόμιζα ότι το winbank της Πειραιώς ότι ήταν το ebanking της Πειραιώς..Τι ισχύει;

18. gaster
    Lollipop Moderator Nov 4, 2015

gaster , Nov 4, 2015 :
    Δεν ξερω για Πειραιως διοτ εχω Eurobank. Τσεκαρε στο Google ομως και θα βρεις πιστευω οτι χρειαζεσαι η ρωτησε στην ιδια την Πειραιως ;)

19. KostasV
    Honeycomb Nov 4, 2015

KostasV , Nov 4, 2015 :
    Και μένα ακόμα αυτό λέει "Status Unverified Get vierified". Οπότε προφανώς δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο για να προχωρήσεις στην αγορά.
    Ναι το winbank είναι το internet banking της Πειραιώς.

20. alexpappasc
    Froyo Nov 4, 2015

alexpappasc , Nov 4, 2015 :
    καλησπερα παιδια, πρην λιγες ωρες ελαβα invite για το one plus X. θελω να ρωτησω.. θα μπορεσω να κανω αγορά σιγουρα?
    γιατι απο ebay amazon minideal αγοραζω κανονικα αλλα απο gearbest πχ τρωω ακυρο. και δεν μπορω να βρω και τις διαφορες τους γτ γινεται αυτο.

επισης δεν με αφηνει ακομα κανω αγορα...αλλα μετα τις 12 λογικα... ειναι οκ αυτο?

Τελος το invite πρεπει να ειναι USA γιατι λεει:
    Notice: North America sales of the OnePlus X will start on November 19th.

και κατω ειναι English | United States .
    Τι κανουμε τωρα?