2
[Επίσημο] Αγορά - Κόστος - Παραγγελία Και Αποστολή OnePlus X Στην Ελλάδα

1. derveni
    Gingerbread Apr 13, 2016

2. theodoros_13
    Cupcake Apr 17, 2016

theodoros_13 , Apr 17, 2016 :
    Καλησπέρα στην κοινότητα, έχω κάνει την παραγγελία του κινητού ακριβώς 10 μέρες πριν και την Παρασκευή έφτασε Ελλάδα επιτέλους, στη φωτό φαίνεται και η κατάσταση. Πότε να το περιμένω περίπου και με ποια μεταφορική θα έρθει στην πόρτα μου;
    upload_2016-4-17_17-49-32.png

derveni likes this.
  3. KostasV
    Honeycomb Apr 17, 2016

KostasV , Apr 17, 2016 :
    Θεωρώ πως αύριο θα στο φέρει η DHL. Στο Ελληνικό site της DHL φαίνεται;

derveni likes this.
  4. theodoros_13
    Cupcake Apr 17, 2016

theodoros_13 , Apr 17, 2016 :
    Όχι, δυστυχώς ακόμα τίποτα.. Μόνο στο γερμανικό site. Είμαι εκτός Αθηνών οπότε θεωρώ λίγο δύσκολο να παραδοθεί αύριο, ίσως από Τρίτη (ελπίζω).

5. KostasV
    Honeycomb Apr 17, 2016

KostasV , Apr 17, 2016 :
    Κοίτα, αν στις 7/4 το πρωί έφτασε Ελλάδα δεν είναι απίθανο αύριο να στο φέρουν. Courier είναι, όχι Ελληνικό ταχυδρομείο να φτάσει Ελλάδα και να στο φέρουν μετά από 3-4 εργάσιμες. Αλλά και πάλι, όπως λες, το αργότερο Τρίτη θα το έχεις στα χέρια σου... ;)

6. theodoros_13
    Cupcake Apr 17, 2016

7. arvanitakis
    Donut Apr 18, 2016

arvanitakis , Apr 18, 2016 :
    Καλημέρα, λογικά τώρα πρέπει να το έχεις στα χέρια σου, εμένα την μέρα που έφτασε Ελλάδα, το έκαναν και παράδοση.

8. gouskini
    Cupcake Apr 18, 2016

gouskini , Apr 18, 2016 :
    @theodoros_13 Λογικά θα σου έρθει σήμερα εφόσον είσαι εκτός αθηνών..!!

Γκάιζ το κινητό πετάει..βέβαια με την χρήση που το κάνω αυτές τις μέρες η μπαταρία δεν κρατάει μέρα!
    Δεν συνεχίζω εδώ για να μην είμαι οφτόπικ..μόλις βρώ χρόνο θα βρω το αντιστοιχο θρεντ για τυχόν συμβουλές ή οτιδήποτε!

Άσχετο: Δεν παίζει το Tapatalk εδώ?

9. KostasV
    Honeycomb Apr 18, 2016

KostasV , Apr 18, 2016 :
    Δυστυχώς δεν παίζει. Το είχα ψάξει και γω από την αρχή και το ξαναέψαξα αλλά δεν...

Για εδώ είσαι σε αυτό που ψάχνεις. ;)

gouskini likes this.
  10. tassos94
    Donut Apr 19, 2016

tassos94 , Apr 19, 2016 :
    παρηγγειλα μερικες θηκουλες (karbon,sandstone κ translucent gray) τωρα που τα βγαλε μισοτιμης και ερχονται με επιλογη standard shipping. το tracking number που μου βγαζει ειναι απο το postnl. ξερει κανεις πως ακριβως θα δω που ειναι το πακετο; παταω πανω στον κωδικο, βαζω χωρα προορισμου και τκ και μου βγαζει αυτο "No valid barcode was entered. Please check if your shipment barcode belongs to a registered mail item.".

υ.γ περιμενω κ αποψεις για τις θηκες απο κατοχους ;) εφτασε ο καιρος να αλλαξει η φτωχη πλην τιμια μαμισια θηκη σιλικονης :D

11. KostasV
    Honeycomb Apr 19, 2016

KostasV , Apr 19, 2016 :
    @tassos94 και σε μένα το ίδιο έκανε. Τους άνοιξα και ticket για να δω τι γίνεται αλλά μάλλον και αυτοί δεν θα το γνώριζαν καλά γιατί με 2 διαφορετικά άτομα που μίλησα, ο ένας μου είπε δεν έχει tracking number και ο άλλος τα έλεγε λίγο περίεργα.
    Τελοσπάντων, ψιλοέβγαλα άκρη μόνος μου ψάχνοντας αλλά και πάλι δεν έδειχνε με ακρίβεια το που βρισκόταν η παραγγελία.
    Λοιπόν, μπορείς να βάλεις και το tracking number στο ΕΛΤΑ εδώ. Για το postNL η διαδικασία είναι λίγο περίεργη. Πήγαινε στον λογαριασμό σου στο my orders στην παραγγελία που έκανες και πατά πάνω στο tracking number. Στην καινούργια σελίδα που ανοίγει θα σου λέει τα σχετικά no valid κλπ και λίγο πιο κάτω λέει "please check www.internationalparceltracking.com to find the details of your shipment.". Πατάς πάνω στο link και σε πηγαίνει στην επόμενη σελίδα που είναι στα Γερμανικά και πηγαίνεις τέρμα κάτω στην πορτοκάλι μπάρα που λέει "PostNL International Parcel" και πατάς πάνω στο link που σε πηγαίνει στην επόμενη σελίδα (κουράστικα, φαντάζομαι το ίδιο και συ :p ) και εκεί που λέει track & trace (αν είσαι από υπολιγιστή) δεξιά έχει ένα γκρίζο κουτάκι που συμπληρώνεις πάλι tracking number, χώρα και ΤΚ, αν είσαι από κινητό το γκρίζο κουτάκι δεν φαίνεται και πρέπει να πατήσεις δίπλα από το track & trace ένα βελάκι που έχει για να εμφανιστεί και εκεί επιτέλους σου εμφανίζει το που βρίσκεται δέμα. Τώρα που έφτασες εδώ αποθήκευσε την σελίδα του "PostNL International Parcel" στον browser για να μην ψάχνεις πάλι από την αρχή κάθε φορά.
    Έχε στα υπόψιν ότι μπορεί ακόμα και μετά από 2-3 μέρες που θα σου στείλουν το tracking number από την OnePlus να μην δουλεύει. Μην αγχωθείς. Δοκίμασε την επόμενη μέρα. Εμένα την 3η μέρα έβγαλε αποτέλεσμα.
    Επίσης, να κοιτάς και στο postNL και στα ΕΛΤΑ γιατί σε μένα μία ενημερωνόταν το ένα και μία το άλλο. Πότε δεν έδειξαν το ίδιο.
    Για τις μέρες που θα κάνει να σου έρθει, εγω έκανα παραγγελία 6/4, 7/4 μου έστειλαν το tracking number, 14/4 έφτασε Ελλάδα και από χθες μπορούσα να καταλάβω αλλά δεν μπόρεσα να πάω. Οπότε υπολόγισε περίπου και για σένα. ;)
    Ελπίζω να σε βοήθησα στο tracking. Αν κάπου δεν βγάζεις άκρη πες μου να το ξανακοιτάξω.

tassos94 likes this.
  12. tassos94
    Donut Apr 19, 2016

tassos94 , Apr 19, 2016 :
    σε ευχαριστω πολυ @KostasV ! θα το δω μολις μπω απο το pc γιατι απο κινητο μου φαινεται οτι θα παρει ωρα :p

edit απ'οτι βλεπω η παραγγελια εφυγε στις 14/4, στο postnl λεει οτι εφτασε αθηνα χτες το πρωι ενω στα ελτα εχει μεινει στις 16/4 που εφτασε στο αεροδρομιο της ολλανδιας. ειδωμεν!

Last edited: Apr 19, 2016

KostasV likes this.
  13. geopas
    Donut Apr 19, 2016

geopas , Apr 19, 2016 :
    ποσο ειναι τα μεταφορικα περιπου αν επιτρεπεται;ενας φιλος σκεφτεται να τσιμπισει κανα 2 για το one του

14. KostasV
    Honeycomb Apr 19, 2016

KostasV , Apr 19, 2016 :
    6,90€ είναι το standard shiping για μικρά δέματα. Εγώ που πήρα αρκετούτσικα μου βγήκε 8,80€ το standard.

15. tassos94
    Donut Apr 21, 2016

tassos94 , Apr 21, 2016 :
    περιπου το ιδιο και σε μενα (6,80€). θεωρητικα οσο περισσοτερα παρεις τοσο περισσοτερο συμφερει. μονο που αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια γιατι λεει στο track, το οποιο btw αλλαξε και σε βγαζει σε μια υπηρεσια aftership αντι να ψαχνεις μονος σου ψυλλους στα αχυρα, οτι το πακετο παραδοθηκε σημερα ενω δεν εχει ερθει τιποτα.. ελπιζω να το παρελαβε ο θυρωρος της πολυκατοικιας (ναι υπαρχουν ακομα συγκροτηματα πολυκατοικιων με θυρωρο!) αλλιως την πατησα..

edit false alarm! να ναι καλα ο θυρωρος :D απιστευτη η sandstone θηκη!

Last edited: Apr 22, 2016

16. arvanitakis
    Donut May 7, 2016

arvanitakis , May 7, 2016 :
    Παιδιά καλησπέρα, έλαβα tempered glass screen για το oneplus x και ηταν ελλατωματικη. Η πλευρά που ηταν η κολλα ηταν λανθασμένη και καλύπτει την τρύπα για την κάμερα. Έκανα βλακεία που δεν άνοιξα ticket και φωτογραφία και τώρα άντε να με πιστέψουν. Τώρα είναι εντελώς γυμνό, ούτε ζελατίνα

17. gaster
    Lollipop Moderator May 7, 2016

gaster , May 7, 2016 :
    Καλησπερα φιλε. Δεν καταλαβα ακριβως αν εννοεις οτι ειχε π.χ παραπανω κολα η κατι. Αλλα αν εννοεις το θεμα με την τρυπα, μηπως απλα μπερδευτηκες και το κολλησες αναποδα; Διοτι το γνησιο Tempered Glass για το OnePlus X δεν εχει τρυπα για την καμερα παρα μονο για τον αισθητηρα που καταλαβαινει οταν τοποθετεις την συσκευη στο αυτι σου την ωρα της κλησης για να κλειδωνει η οθονη.

18. arvanitakis
    Donut May 7, 2016

arvanitakis , May 7, 2016 :
    Μάλλον έχεις δίκιο, η τρύπα η δεύτερη είναι για το light sensor και όχι για την κάμερα, τώρα την χάλασα . Οι βλακείες πληρωνονται, θα παραγγείλω καινούρια

19. gaster
    Lollipop Moderator May 7, 2016

gaster , May 7, 2016 :
    Μην ανησυχεις φιλε. Απλα καλο ειναι να βλεπεις πανω απολα τις οδηγιες μεσα στην συσκευασια σε οτιδηποτε χρησιμοποιεις πρωτη φορα :)

20. arvanitakis
    Donut May 7, 2016

gaster and derveni like this.