2
[Επίσημο] Η OnePlus Στήν Τοπική Ελληνική Αγορά

1. gaster
    Lollipop Moderator May 14, 2016

gaster , May 14, 2016 :
    Η OnePlus προσπαθεί να εξυπηρετήσει με τον καλύτερο τρόπο τους θαυμαστές της και αυτήν τη φορά κάνει ενα νέο και δυνατό βήμα, φέρνοντας ένα από τα προϊόντα της στην τοπική αγορά της Ελλάδας επίσημα.

Από εδώ και πέρα, το OnePlus X είναι πλέον διαθέσιμο για άμεση αγορά σε ένα από τα πιο γνωστά και μεγαλύτερα κατάστηματα στην Ελλάδα. Το Public.

Επίσης με αυτόν τον τρόπο, μπορεί κάποιος να δεί την συσκευή από κοντά και να την χρησιμοποιήσει στο χέρι αφού θα υπάρχει στην βιτρίνα και ετσι να πίστει ακόμα πιο εύκολα για αυτήν.

Η συσκευή ειναι η Ευρωπαϊκή Ε1003 και διαθέτει εγγύηση 2 χρόνια κανονικά.

Περισσότερα εδώ http://www.public.gr/one-plus-smartphone/

#NeverSettle

Ενημέρωση: Μετά από επικοινωνία και ερωτήσεις σε έγγυρες πηγές, ενημερώνω όσους με ρώτησαν προηγουμένως σχετικά με την εγγύηση ή και τα αξεσουάρ.

Η εγγύηση είναι θέμα της OnePlus με τον παραδοσιακό τρόπο των tickets για 2 χρόνια, αλλά παράλληλα το Public με την αγορά της συσκευής δίνει την δυνατότητα στον πελάτη για το Safety Pack όπου είναι ακόμα 2 χρόνια εγγύηση από το ίδιο το Public.

Σχετικά με τα αξεσουάρ, για την ώρα τα μόνα που θα υπάρχουν είναι τα Flip Covers της OnePlus

derveni and KostasV like this.
  2. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Αν εξαιρέσουμε την τιμή, που είναι υψηλότερη από την επίσημη της εταιρείας κατά 30€, θετικό το ότι θα μπορεί κάποιος να το πιάσει στα χέρια του και να το δουλέψει.
    Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το δω γιατί δεν το έχω δει ακόμα. :)

Edit: Μία ερώτηση. Εγγύηση αναλαμβάνει το Public για το service ή μέσω του site της OnePlus γίνεται η διαδικασία;

derveni likes this.
  3. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Ναι Κωνσταντινε. Και τα 30 ευρω πιστευω πως ειναι ενα προσιτο ποσον σε σε σχεση με αλλες περιπτωσεις. Το service δεν γνωριζω ακομα αλλα μπορω να μαθω. Θα ενημερωσω. Φανταζομαι ομως εχουμε 2 περιπτωσεις. Η καποιον 3ο συνεργατη η την ιδια την OnePlus με αποστολη σε αυτους

derveni likes this.
  4. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Σε σχέση με άλλα κινητά που έχει το Public ναι είναι πολύ καλή η τιμή. Αλλά σε σχέση με skroutz υπάρχουν και άλλες επιλογές στα 300€. Ακόμα και 45€ παραπάνω αν μπορέσεις να δώσεις αξίζει πολύ περισσότερο να πας στο OP2. Αλλά στα 270 λίγο αλλάζει το θέμα.
    Για το θέμα της εγγύησης πάντως θα ήθελα να μάθω γιατί αν αναλαμβάνει το Pubic το service και το κινητό φτιάχνεται εδώ και γλυτώνουμε χρόνο τότε ίσως και να αξίζει η τιμή. Ευχαριστώ προκαταβολικά.. :)

5. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Λοιπον εμαθα για την εγγυηση. Ισχυει κανονικα το 2 χρονια και η διαδικασια γινεται μεσω της σελιδας και τα ticketsτης OnePlus. Επειτα ομως ρωτησα και στα Public και μου ειπαν οτι με την αγορα της συσκευης μπορεις να πληρωσεις κατι παραπανω και να εχεις +2 χρονια εγγυηση και απο τα Public κανονικα. Για το service στα Public δεν ηξερε να μου απαντησει ο ανθρωπος του προσωπικου που ρωτησα.

Οσο για αυτο που λες. Δεν νομιζω οτο βρισκεις ευκολα συσκευη με FHD 5' Amoled, SD 801, 3GB DDR3 RAM και κατασκευη απο γυαλι και αλουμινιο. To X ειναι budgetακι phone κατα την αποψη μου

6. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Αφού η εγγύηση είναι κομμάτι της OnePlus τότε νομίζω πως μόνο αν κάποιος δεν έχει το σύνολο των χρημάτων και το θέλει με δόσεις θα ήταν καλό να το πάρει από τα Public. Αλλιώς δεν συμφέρει. Προτιμότερο να το πάρει από την επίσημη σελίδα της OnePlus.

Στα ίδια χαρακτηριστικά υπάρχουν τα Sony Xperia Z2/Z3. Και επίσης βρίσκεις και το Huawei P8 το οποίο μπορεί να μην έχει SD801 αλλά τρέχει απροβλημάτιστα τα πάντα και έχει οθόνη καλύτερη και από του OnePlus 2. Επίσης υπάρχουν και τα LG G3 και G4 τα οποία μπορεί να μην έχουν μεταλλική κατασκευή αλλά είναι αρκετά αξιόλογα.

Παρόλα αυτά, στα 345€ που έχει αυτή την στιγμή το OP2 νομίζω πάλι αυτό θα έπαιρνα αν και τελευταία με χαλάει λιγάκι στο κομμάτι software. Αλλά στην τιμή των 270-300€ θα προτιμούσα και πάλι το Huawei P8 για την γυναίκα μου.

7. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Το λογισμικο δεν ειναι προβλημα για μενα αφου το αλλαζεις και κανεις οτι θελεις. Αν και το ΟOS3 ειναι αρκετα καλυτερο απο το 2. Το Z2 και 3 ειναι 5 ιντσες; Εχω καιρο να δω τα χαρακτηριστικα τους. Σιγουρα ειναι πολυ καλες συσκευες. Το P8 δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα εχει υψηλο SAR και δεν ειναι οτι καλυτερο

8. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Ζ2/3 είναι 5,2 ίντσες. Και το sar του P8 είναι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια και ανέβαινε υψηλότερα από κάποια άλλα κινητά όταν η λήψη σήματος τείνει να μηδενιστεί έτσι ώστε εκεί που αλλά κινητά δεν έχουν καθόλου σήμα με αυτό να μπορείς ακόμα και να βγάλεις κλήση.

Αλλά τέλοσπάντων, ας μην κάνουμε συγκρίσεις εδώ και χαλάμε το νήμα. Ας αναφέρουμε και τα καλά της OnePlus, το μέλλον της και το πώς εξελίσσεται... :)

9. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Εγω εχω ακουσει οτι ειναι ανεβασμενο. Ισως ομως να ηταν του P8 Lite. Πολυ πιθανον. Γιατι το εχει και μια κοπελα και μου το ανεφερε και οτι συχνα ποναει το κεφαλι της οταν μιλαει. Ενταξει δεν εγινε κατι. Λεμε τα πραγματα οπως ειναι. Οι 5.2 ειναι πολυ ενταξει για εμενα

10. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Δεν είναι το Lite. Το κανονικό P8 είναι έτσι. Και συμβαίνει αυτό γιατί έχει 2 κεραίες για το σήμα του κινητού και όταν πέφτει χαμηλά το σήμα ενεργοποιείται και η 2η κεραία και έτσι αυξάνεται μαζί με το σήμα και η τιμή του sar. Σε κανονικά επίπεδα το sar είναι πιο χαμηλό γιατί λειτουργεί μόνο η μία κεραία. Το έχει η γυναίκα μου και δεν μου έχει παραπονεθεί ποτέ. Βέβαια την βλέπω συχνά να χρησιμοποιεί τα handsfree για να έχει τα χέρια της ελεύθερα και όποτε βρίσκεται στο αμάξι το έχει στο bluetooth του αυτοκινήτου για ευνόητους λόγους (το ίδιο και γω πάντα φυσικά μέσα στο αμάξι ;) ).
    Πάντως, για μένα 5 είναι καλά για να μπορείς να το χειρίζεσαι και με το ένα χέρι. Μετά δυσκολεύει αρκετά το πράγμα. Ευτυχώς υπάρχει και η συνεχής κύλιση στο πληκτρολόγιο και το κάνει ευκολότερο με το ένα χέρι σε μεγαλύτερες οθόνες.
    Στο OP2 πάντως έχω ευχαριστηθεί multimedia υλικό...

11. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Τα hands free σε αποδεσμευουν απο την ακτινοβολια στο κεφαλι και λογικο ειναι να μην αντιμετωπιζει πονοκεφαλους. Περιμενω το OP3 που θα ειναι θαυμασιο ;)

derveni likes this.
  12. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Αλήθεια, ξέρουμε πότε θα παρουσιαστεί; Πολλές φήμες και διαρροές έχουμε τις τελευταίες μέρες. Πρέπει να πλησιάζει η ώρα...

13. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Συντομα θα ελεγα

KostasV likes this.
  14. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Θα μπορούσα να πω πως ανυπομονώ κιόλας... :rolleyes:
    Αν αξίζει πραγματικά την μετάβαση από OP2 και τα χρήματα είναι καλά τότε με την πρώτη ευκαιρία το χτυπάω... :D

gaster likes this.
  15. derveni
    Gingerbread May 14, 2016

derveni , May 14, 2016 :
    Δεν νομίζω να μπορεί να συγκριθεί με το ΟΡ2.

16. KostasV
    Honeycomb May 14, 2016

KostasV , May 14, 2016 :
    Γιατί το λες αυτό; Δεν κατάλαβα πως το εννοείς.. Χειρότερο ή κατά πολύ καλύτερο;

17. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Πιστευω κατα 99% πως εννοει οτι θα ειναι κλασης ανωτερο απο το 2. Και ναι θα ειναι σιγουρα. Διαφορετικα δεν θα αντεξει στον ανταγωνισμο του 2016. Αυτο πιστευω

18. derveni
    Gingerbread May 14, 2016

derveni , May 14, 2016 :
    Θέλω να πω από θέμα τιμής στην Ελλάδα με τα προβλήματα της την ανεργία κ.λ.π δεν θα περπατήσει πιστεύω ενώ το ΟΡ2 είναι πιο κοντά στο πορτοφόλι.

19. gaster

gaster , May 14, 2016 :
    Το κοστος του θα ειναι προσιτο πιστευω. Δεν τους συμφερει το αντιθετο και γιαυτο σε ολη την Ευρωπη εχει το ιδιο κοστος. Το βλεπω για 350 ευρω

20. Kouribo13
    Cupcake May 15, 2016

Kouribo13 , May 15, 2016 :
    Αγορασα το Oneplus x απο third-party retailer απο ελλαδα
    Ε1001 εκδοση με 2.2.0
    Διαβασα ομως οτι η ε1001 ειναι η κινεζικε εκδοση και αμεσως εγκατεστησα την official rom απο το site της Oneplus
    Θα πρεπει να ανυσηχω για τιποτα λογου του οτι ειχα την κινεζικη?