8
[Επίσημο] Παραγγελία Και Αποστολή OnePlus One στην Ελλάδα

1. bobonieras
    Cupcake Sep 25, 2015

2. bobonieras
    Cupcake Sep 25, 2015

3. kalives
    Donut Sep 26, 2015

kalives , Sep 26, 2015 :
    Έλαβα την πρόσκληση για το 2 και αμέσως το παράγγειλα. Σήμερα ήρθε και το tracking number και αυτό που βλέπω είναι ότι έρχεται από την Κίνα. Υπάρχει περίπτωση να περάσει από τελωνείο; Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία με την παραγγελία του;
    Υ.Γ. Συγνώμη σε λάθος θέμα το άνοιξα, δεν είχα δει ότι υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το ΟΡ2

Last edited: Sep 26, 2015

4. DinoTheo
    Cupcake Oct 1, 2015

DinoTheo , Oct 1, 2015 :
    Αν είναι έτσι να μην βάζουν και φορτιστές έχω και από αυτούς περίσσιους σπίτι αλλά τέσπα αγόρασα extra μικρό το κακό... Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ που είναι οι ρυθμίσεις για τα ακουστικά??!! Διότι όταν πατάω το κουμπί που έχει αντί να κλείνει ή να απαντάει την κλήση μου βάζει σίγαση το μικρόφωνο. Και κάτι ακόμα έκανα την αναβάθμηση που μου ήρθε σε Cyanogen 12.1 και στο μενού οι εφαρμογές και όλα τα σχετικά μου έχουν μπεί αλφαβητικά και σε σειρά, έψαξα αλλά πάλι δεν βρήκα αν μπορώ να το αλλάξω αυτό να το βάλω πχ. σε μορφή πλέγμα...

5. gaster
    Lollipop Moderator Oct 1, 2015

gaster , Oct 1, 2015 :
    Το κουμπι να το πατας απλα 1 φορα και οχι κρατημενο. Οσο για το app drawer που λες. Οπως εισαι στην αρχικη οθονη πατα το κουμπι μενου. Μετα στις τελιτσες. Και θα σου εμφανισει κατι ρυθμισεις. Εκει που γραφει Layout (στα αγγλικα το εχω) Βαλτο σε πλεγμα και οχι σε σελιδα ;)

6. DinoTheo
    Cupcake Oct 2, 2015

DinoTheo , Oct 2, 2015 :
    Εννοείται φίλε gaster ότι το πατάω μία φορά και μπαίνει σίγαση αν το πατήσω κρατημένο μπαίνει στο ίντερνετ! Ότι να ναι σου λέω, δεν έχει κάπου στις ρυθμίσεις καμια ρύθμιση για τα handsfree?! Ωραία αυτό το έκανα το ξαναέβαλα σε πλέγμα όπως το 'χα απλά δεν θυμόμουν που το ΄χα βρεί... Αλλά πάλι έχω μια απορία στο παλιό μου κινητό μπορούσα να μετακινήσω τα εικονίδια και να τα βάλω όπως ήθελα εγώ, εδώ δεν γίνεται μόνο αλφαβητικά ή όπως θέλει αυτό?
    Thanks για τις απαντήσεις που δίνεις και σύντομα! :)

7. gaster
    Lollipop Moderator Oct 2, 2015

gaster , Oct 2, 2015 :
    Εδω μπορεις να βαλεις αν θελεις καταταξη αναλογα με την ημερομηνια εγκαταστασης η αλφαβητικα. Αλλα μεσα στο app drawer δεν μπορεις να τα βαλεις οπου θελεις. Αυτο ειναι θεμα του Android της Google. Ισως να μπορεις να το κανεις με διαφορετικο Launcher απο το Play Store. Οπως το Nova για παραδειγμα. Για τα ακουστικα περιεργο μου φαινεται. Δοκιμασε σε αλλη συσκευη και δες αν κανει το ιδιο

8. DinoTheo
    Cupcake Oct 14, 2015

DinoTheo , Oct 14, 2015 :
    WTF? Εκεί που ήταν μια χαρά το κινητό και πρίν λίγο το παίνευα σε ένα φίλο, πατάω να στείλω ένα μήνημα σβήνει η οθόνη, λέω από την εξοικονόμηση θα είναι, πατάω το κουμπί να ανοίξει τίποτα! Πρώτο εγκεφαλικό! Το κινητό είναι σχεδόν ενός μήνα έτσι. Το αφήνω λίγο ξαναδοκιμάζω μετά πάλι τίποτα δεν ανοίγει! Βρε κρατημένο το κουμπί για ώρα μιά έτσι μιά αλλίως να προσπαθώ πάλι τίποτα! Δεύτερο εγκεφαλικό! Μπαταρία είχα καμία 60% λέω δεν γίνεται να ξεφόρτισε, αλλά είχα μια μικρή ελπίδα πως αν το βάλω στη πρίζα ίσως γίνει κάτι.. Πάω σπίτι το βάζω και πάλι τίποτα! Εκεί ομολογώ πως με έκοξε ένας κρύος ιδρώτας! (Αλήθεια με το service στην Ελλάδα τι συμβαίνει που το στέλνουμε?!)1ο ερώτημα. Αλλάζω τη sim και παίρνω μια μπακαρτέλα των 20€ που έχω για ώρα ανάγκης εδώ και καμια 5 χρόνια χωρίς να έχει πάθει τίποτα καλώ ένα φίλο που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω και μου είπε πως με ένα συνδιασμό κουμπιών μπαίνει σε εργοστασιακό boot ή κάτι τέτοιο. Το κάνω συγκεκριμένα πατώντας το πλαϊνό κουμπί On/Off και το πάνω κουμπί της έντασης και ανοίγει (ξαναπαίρνωντας πίσω τα χρόνια μου) μια μαύρη οθόνη με άσπρα γράμματα και ένα σχεδιάκι της android δεν θυμάμαι και πολύ καλά τώρα, περιμένω μπας και γίνει κάτι κάπου στο μισό λεπτό βλέπω δεν γίνεται κάτι το ξανακλείνω πατάω να ανοίξει κανονικά να δω μήπως έστρωσε και όλα καλά!!! Τι στα κομμάτια ήταν αυτό ξέρει να μου πει κανένας? το έπαθε άλλος ή κάτι αντίστοιχο? Ναι λογικά ήταν κόλλημα του συστήματος και έκλεισε αλλά εγώ αν δεν έκανα αυτήν την ενέργεια που μου είπαν για να το επαναφέρω τι θα γινόταν? Μια απορία που έχω είναι γιατί δεν ανοίγουν τα πίσω καπάκια (όχι μόνο του OnePlus αλλά όλων σχεδόν απ'όσο ξέρω των καινούριων κινητών) για να μπορείς να βγάλεις τη μπαταρία??!! Άλλη χαζομάρα των κατασκευαστών και αυτή πάλι και καλά για λόγους ασφαλείας?

9. gaster
    Lollipop Moderator Oct 15, 2015

gaster , Oct 15, 2015 :
    Καταρχην ψυχραιμια φιλε μου. Εφοσον μπηκες σε αυτο το mode. Απλα κανε ενα Wipe Cache και Wipe Data. Θα χασεις τις εφαρμογες σου αλλα λιγο το κακο τις ξανα περνας. Μετα πατα Reboot System και δες αν εστρωσε. Επειτα ποια εκδοση λογισμικου εχεις; Την εγκατεστησες με clean install Η απλα ΟΤΑ; Το καπακι ανοιγει με διαδικασια αλλα η μπαταρια δεν βγαινει. Για σερβις στην Θεσσαλονικη θα μπορουσα να σου πω αλλα προτιμοτερο ειναι να ασχοληθεις με την OnePlus αφου εχεις εγγυηση. Περιμενω απαντηση για το αποτελεσμα σου

10. DinoTheo
    Cupcake Oct 17, 2015

DinoTheo , Oct 17, 2015 :
    Με τα ακουστικά ΟΚ βρήκα την άκρη τελικά, απλά σε κάθε τηλέφωνο λειτουργούν και διαφορετικά άλλο κουμπί κάνει άλλα πράγματα, είναι μάλλον θέμα λειτουργικού συστήματος.
    Με το άλλο το δύσκολο θέμα τώρα, καταρχήν το κινητό είναι μια χαρά τώρα σα να μην συναίβει τίποτα, νομίζεις πως παρόλο αυτό πρέπει να κάνω τις ενέργειες που λες ή να τις κάνω χτύπα ξύλο αν μου ξανασυμβεί? Δεύτερον εσύ καλά τα λες εύκολα αλλά που είναι αυτά που λες να κάνω?! o_O Εμφανίζονται εκεί στο safe boot αυτές οι επιλογές ή είναι στις ρυθμίσεις? Εμένα όπως σου είπα μόνο μια μαύρη οθόνη με κάτι άσπρα γράμματα μου είχε ανοίξει και έμεινε εκεί δεν έκανε τίποτα.. Αυτό μπορώ να το κάνω όποτε θέλω ή όχι μπορεί να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ή οτιδήποτε άλλο?! Η έκδοση λογισμικού που έχω είναι σε Android 5.1.1 και σε Cyanogen OS 12.1-YOG4PAS1NO. Ναι κάπου τις είχα διαβάσει αυτές τις εγκαταστάσεις αλλά δεν ξέρω τι κάνει η κάθε μια της. Εμένα μου έβγαλε ειδοποίηση όταν μπήκα στο ίντερνετ ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση λογισμικού και το πάτησα να την κάνει. Καλώς ή κακώς. πως πρέπει να την κάνω αλλιώς?

11. gaster
    Lollipop Moderator Oct 17, 2015

gaster , Oct 17, 2015 :
    Διαβασε με υπομονη τα παρακατω και θα καταλαβεις τι παιζει με ολα φιλε ;)

https://forums.oneplus.net/threads/...stasi-tropopoiimnoy-recovery-kai-root.279654/

https://forums.oneplus.net/threads/...i-enimerseon-diagraf-dedomnon-syskeys.287219/

https://forums.oneplus.net/threads/...stasi-tropopoiimnoy-recovery-kai-root.279654/

https://forums.oneplus.net/threads/...stasi-tropopoiimnoy-recovery-kai-root.279656/

https://forums.oneplus.net/threads/...-custom-recovery-cyanogen-os-12-cm12s.296698/

12. Antonis Christu
    Donut Oct 18, 2015

Antonis Christu , Oct 18, 2015 :
    Αγαπητέ Gaster καλημέρα, Εχθές παρήγγειλα το oneplus one από την Κύπρο, Στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ για να καταφέρω να δώσω την παραγγελία διότι έβαζα στην αρχή παραγγελία για Κύπρο και δεν την δεχόταν, μετά δοκίμασα για ΕΛΛΆΔΑ , το ίδιο. Τελικά δέχτηκαν την παραγγελία για Κύπρο.Μου έστειλαν απόδειξη και ότι θα το παραλάβω στην διεύθυνση που ζήτησα. Το περίεργο είναι ότι όταν πάω να βάλω την διεύθυνσή μου μετά το sign in λέει ότι δεν την δέχεται.Από που θα το στείλουν? Ισχύει η παραγγελία?

13. dannymak
    Donut Oct 18, 2015

dannymak , Oct 18, 2015 :
    Παιδιά καλημέρα, τελευταία σκέφτομαι ν 'αλλάξω κινητό καθώς το παλιό μου δεν την παλεύει άλλο.
    Το ΟΠΟ φαίνεται σαν μια πάρα πολύ καλή επιλογή απλά αν μπορείτε δώστε μου κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Κυρίως μ 'ενδιαφέρει η απόδοση του κινητού(μπαταρία, λειτουργικό) αν δεν το πειράξω καθόλου.
    Είμαι αρκετά εξοικειωμένος την τεχνολογία αλλά αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο ν' ασχοληθώ με Roms κλπ. Αν πάρω την συσκευή και την κρατήσω "μαμά" για κάποιο καιρό αξίζει?

14. gaster
    Lollipop Moderator Oct 18, 2015

gaster , Oct 18, 2015 :
    Καλημερα φιλε. Αν εισαι σιγουρος οτι πληρωσες και εγινε κανονικα η διαδικασια της παραγγελιας, τοτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις. Η συσκευη στελνεται Αγγλια μετα Γερμανια και μετα Ελλαδα/Κυπρο. Οπως και να εχει ισως εγιναν αυτα λογο του φορτου που υπηρχε με τα open sales. Στον λογαριασμου σου εχεις στο My Orders την παραγγελια κανονικα;

Αν θελεις την αποψη μου. Το OnePlus One ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες αν οχι η καλυτερη για τα χρηματα του. Δεν του λειπει τιποτα. Εχει το καλυτερο Hardware που θα μπορουσε για το 2014 που κυκλοφορησε. Εχει ηδη λογισμικα Cyanogen επισημα οπου ειναι σφερα και αλλα ποσα ανεπισημα.

Μεχρι και τα Χριστουγεννα θα εχει ακομα υποστηριξη απο Cyanogen. Απο εκει και περα θα συνεχιζει με το OxygenOS της OnePlus το οποιο ειναι επισης πολυ γρηγορο απλα με τον καιρο θα ολοκληρωθει περισσοτερο σαν λογισμικο απο λειτουργιες και παραμετροποιηση.

Η μπαταρια του ειναι πολυ καλη και εως τωρα προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Αν προσεχεις επισης τι εφαρμογες περνας κ.τ.λ. και πως το διαχειριζεσαι τοτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις.

Το OnePlus 2 ειναι για τα λεφτα του εξισου εξαιρετικο με ακομα ενα πανισχυρο hardware αλλα το μονο που θα πρεπει να λαβεις υποψην ειναι οτι εφοσον χρησιμοποιει μονο το OxygenOS, υπαρχουν καποια ασημαντα bugs τα οποια ομως με τα μελλοντικα updates θα στρωσουν οπως λεει και η εταιρια.

Ειναι ενα καινουργιο λογισμικο και καινουργια ομαδα αυτοι που το διαχειριζονται οποτε θα χρειαστει και χρονος.

Διαβασε εδω https://forums.oneplus.net/threads/...roid-kai-oneplus-one-gia-noys-chrstes.283406/ επισης για να εχεις και καποια ακομα πραγματα στο μυαλο σου υποψην

15. Antonis Christu
    Donut Oct 18, 2015

Antonis Christu , Oct 18, 2015 :
    Ναι. Έχω πληρώσει μέσω paypal και μου εστάλη απόδειξη με e mail από
    You sent a payment of €323.99 EUR to DA SHENG INTERNATIONAL TRADE CO., LIMITED. (http://oneplus.net/support).
    Στο my orders του λογαριασμού μου υπάρχει το oneplus one σαν παραγγελία με order number. Απλά ακόμη και τώρα δεν μπορώ εκεί που λέει διεύθυνση στον λογαριασμό μου να βάλω την διεύθυνσή μου. Για την παραγγελία που έκανα δεν έχει πρόβλημα έγραψαν την διεύθυνση για το που θα σταλεί. Ελπίζω να φτάσει και να είναι το Ευρωπαικό.
    Σε ευχάριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
    (Είναι δώρο για τη γυναίκα μου το έχει ερωτευτεί και μόνο το oneplus one θέλει)

16. gaster

gaster , Oct 18, 2015 :
    Ωραια. Στο order γραφει Pending Shipment να φανταστω ετσι; Οταν αυτο γινει Processing και επειτα Complete, σημαινει οτι σου στελνεται κανονικα. Να το παρακολουθεις με το tracking number που θα σου δωσει η OnePlus. Εκει στο βελακι να πατησεις στο order και σου λεει τις πληροφοριες. Να εισαι καλα, τιποτα :)

17. dannymak
    Donut Oct 18, 2015

dannymak , Oct 18, 2015 :

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, με βοήθησες αρκετά!

gaster likes this.
  18. gaster

gaster , Oct 18, 2015 :
    Παρακαλω να εισαι καλα :)

19. ts8051a
    Cupcake Oct 18, 2015

ts8051a , Oct 18, 2015 :
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
    ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ invite ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

20. ts8051a
    Cupcake Oct 18, 2015