29
OxygenOS

[Ερωτήσεις - Τεχνικά Και Λειτουργικά Προβλήματα] Υποστήριξη Για Το One Plus 3/3T

1. gaster Lollipop Moderator Jul 6, 2016

gaster, Jul 6, 2016 :
    Στο παρόν θέμα καθένας από εμάς που είναι κάτοχος του OnePlus 3 και OnePlus 3T, μπορεί να αναφέρει τυχόν τεχνικά ή και λειτουργικά προβλήματα για αυτό εφόσον υπάρχουν.

Last edited: May 16, 2017

2. lampisd Eclair Jul 10, 2016

lampisd, Jul 10, 2016 :
    Καλημέρα έχω το Oneplus 3 προσπαθώ να κάνω συναλλαγή χρησιμοποιόντας το nfc και το app winbank wallet μάταια όμως το μηχάνημα χρέωσης δεν το βλέπει καν!υπάρχει κάποια λύση?εννοείται έχω ενεργοποιημένο nfc και δεδομένα .

F_Stamos_Anastop_MbBy likes this.
  3. gaster Lollipop Moderator Jul 10, 2016

gaster, Jul 10, 2016 :
    Καλημερα Λαμπη. Δεν δοκιμαζεις απλα με τον κλασικο τροπο του Paypal λογαριασμου σου;

4. lampisd Eclair Jul 10, 2016

lampisd, Jul 10, 2016 :
    Φίλε μου εντάξει αυτό το ξέρω δουλεύει σε όλες τις συσκευές αλλά ποιος ο λόγος να παίρνεις συσκευή με nfc μη λειτουργική?και το θέμα είναι φταίει ή συσκευή ή το app

5. Alextheking1993 Froyo Jul 10, 2016

Alextheking1993, Jul 10, 2016 :
    Καλησπέρα , εμένα το κινητό μου είχε θεμα με τη μπαταρία (έτσι νόμιζα τουλάχιστον).Είμαι 3.2.1 εδώ και μερικές μέρες που την έβαλα μέσω TWRP διαγράφοντας τα πάντα εκτός internal storage για να μπει καθαρά και είχα καθημερινά μετά βίας 2:30 ώρες sot και κάποιες μέρες μόλις 2. Θεώρησα πως φταίει η μπαταρία διότι έβλεπα στο φορουμ αλλά και στο xda πολλούς χρήστες με 4-5ωρες sot καθημερινά οπότε σκέφτηκα να το στείλω πίσω για αλλαγή. Όμως τελικά δοκιμασα μία ρομ τη Ressurection Remix και έχω καταπληκτική μπαταρία με 4-5 ώρες sot άρα είχα κάποιο θέμα με Oxygen τελικά ! Δεν την ξαναβαζω τη στοκ με τίποτα όμως !

6. KostasV Honeycomb Jul 10, 2016

KostasV, Jul 10, 2016 :
    Αν και δεν έχω το 3, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάπου στις ρυθμίσεις θα βρεις και μία για προεπιλογή στην λειτουργία του NFC και αντί για Android pay θα πρέπει να επιλέξεις την εφαρμογή της winbank.

mitsoskri and derveni like this.
  7. Tzats5 Eclair Jul 11, 2016

Tzats5, Jul 11, 2016 :
    Καλησπέρα παιδια, προκειται να γινω κατοχος του ΟΡ3 και θελω να ρωτησω κατι που εχω δει στο διαδίκτυο περι της οθονης, λενε οτι σε μερικα κινητα, οταν εχουν μαυρο φοντο εμφανιζεται καποιου ειδους κιτρινιλα.... ξερετε εαν προκειται απλα για καμια παρτιδα με ελαττωματικη οθονη η ειναι γενικοτερο θεμα..??

8. zografos89 Cupcake Jul 12, 2016

zografos89, Jul 12, 2016 :
    Εχω τελειως μαυρο φοντο δεν εχω παρατηρησει κατι.

9. zografos89 Cupcake Jul 12, 2016

zografos89, Jul 12, 2016 :
    Λοιπον θεματακι. Εχω το 3αρι εδω και 5 μερες. Ολα καλα ,μια χαρα γρηγορο.

Οταν ομως πηγαινω πισω στην αρχικη οθονη τις περισσοτερες φορες λαγκαρει. Οταν επισης κανω kill της εφαρμογες επισης. Δεν ειναι παντα αλλα εχω τετοιο κινητο με αυτα τα χαρακτηριστηκα δεν του επιτρεπεται να κανει τετοια.
    Ξερεις κανεις κατι;

Δεν εχω root, δεν εχω widget στην οθονη παρα μονο ενα μικρο ρολοι, δεν τον εχω τιγκαρει το κινητο,εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω το dont keep activities.

λετε να ειναι θεμα κινητου;

10. Tzats5 Eclair Jul 12, 2016

Tzats5, Jul 12, 2016 :

Aυτο εδω εννοω... λογικα θα ηταν καποια παρτιδα...

11. Tzats5 Eclair Jul 14, 2016

Tzats5, Jul 14, 2016 :
    Επισης το θεμα με το GPS που λενε σε πολλα φορουμ, ειναι τοσο αισθητο...? καποιοι λενε οτι και με την 3.2.1 υπαρχουν ακομα...

12. g.maniotis Cupcake Jul 16, 2016

13. marabboo Cupcake Jul 16, 2016

marabboo, Jul 16, 2016 :
    καλησπερα. μολις μου ηρθε και μενα το OP3 ακριβως στις 9 εργασιμες. μηπως ξερει κανεις τι ισχυει για την πρωτη φορτιση? δηλαδη, ποσες ωρες πρεπει να διαρκεσει, αν πρεπει πρωτα να ξεφωρτισει και τετοια. ευχαριστω προκαταβολικα.

14. zografos89 Cupcake Jul 16, 2016

zografos89, Jul 16, 2016 :
    δεν ερχεται εγκατεστημενη η 3.2.1.

Για την φορτιση απλα ξεφορτισω την πρωτη φορα μεχρι να κλεισει και φορτισω κλειστο μεχρι το 100% αρκει.

15. zografos89 Cupcake Jul 16, 2016

tommy1985 likes this.
  16. Tzats5 Eclair Jul 19, 2016

17. zografos89 Cupcake Jul 20, 2016

zografos89, Jul 20, 2016 :
    δεν ξερω πως ηταν πριν το Update αλλη η μπαταρια του ειναι ουδετερη για μενα. θα ηθελα πιο μεγαλη γιατι εχει δυνατο επεξεργαστη και μεγαλη οθονη.

ενα παραδειγμα μετα απο 10 ωρες αναμονη ολη την νυκτα ειχε πεσει 4%.
    Αλλα 1% καθε τεσσερα λεπτα δεν το βλεπω ακομα και οταν παιζω για ωρα.

Με μια φυσιολογικη χρηση μπορει καποιος να εχει και 50% στο τελος της μερας! Μεχρι τωρα απο 100% στης 6:30 το πρωι με εχει παει μεχρι της 10 το βραδυ οπου και εκει εκλεισε. αλλα αυτο τις πρωτες μερες που το πειραζα συνεχεια.

18. dipodo Donut Jul 20, 2016

dipodo, Jul 20, 2016 :
    Ερωτηση, χρειαζεται tempered glass το 3? Μηπως χαλαει η αποκριση στην αφη? Επειδη μου εχει γλυστρισει μια φορα και την γλυτωσε και επισης ειδα ενα s6 να πεφτει και να χαλαει εντελως η οθονη του

19. KostasV Honeycomb Jul 21, 2016

KostasV, Jul 21, 2016 :
    Το tempered glass είναι μία έξτρα προστασία. Αν νομίζεις ότι το χρειάζεσαι το βάζεις.
    Προσωπικά, μου έχουν πέσει 2 κινητά στο παρελθόν και λόγω tempered glass σώθηκαν οι οθόνες. Έσπασαν τα tempered φυσικά. Από τότε βάζω πάντα και ας μην το χρειαστώ ποτέ.
    Απλά στο OP3 θεωρώ πως υπάρχει ένα "ελάττωμα". Η οθόνη του είναι 2,5D που σημαίνει καμπύλη στις άκρες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην βρίσκεις εύκολα tempered που να καλύπτει όλη την οθόνη και να κολλάει καλά στις άκρες. Άρα αυτά που βρίσκεις πιο εύκολα αφήνουν τις άκρες της οθόνης ακάλυπτες. Με αποτέλεσμα, εάν παίξουμε με τις πιθανότητες υπάρχει και η περίπτωση που αν πέσει με εκείνο το μέρος της οθόνης κάτω τότε κατά πάσα πιθανότητα θα σπάσει και η οθόνη. Βέβαια, επειδή οι πιθανότητες είναι πολλές και ποτέ ένα κινητό δεν πέφτει με συγκεκριμένο τρόπο, πάλι μπορεί να σπάσουν μαζί και tempered glass και οθόνη.
    Μπορεί να σε μπέρδεψα αλλά έτσι είναι. Και να θυμόμαστε πάντα πως ότι προστασία και να έχει ένα κινητό (gorilla glass 4 στην συγκεκριμένη περίπτωση), δεν είναι άφθαρτα. Τα πάντα μπορούν να συμβούν.
    Οπότε αν θέλουμε να το προσέχουμε για να το έχουμε, τότε βάζουμε και θήκη και tempered. Αν θέλουμε να απολαμβάνουμε την ομορφιά του, το αφήνουμε ως έχει και ότι γίνει... ;)

dipodo and derveni like this.
  20. dipodo Donut Jul 22, 2016

dipodo, Jul 22, 2016 :
    Φίλε KostasV σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για το θέμα 2.5D, πώς σου φαίνεται αυτό:

βγάλε το κενό ανάμεσα στο ali και το express :p