30
OxygenOS [Ερωτήσεις - Τεχνικά Και Λειτουργικά Προβλήματα] Υποστήριξη Για Το One Plus 3/3T

1. Mike7pap
    Gingerbread Jan 13, 2017

Mike7pap , Jan 13, 2017 :
    Χρησιμοποίησε superbeam... Υπερνικά όλες τις συμβατότητες μεταξύ εταιρειών στο θέμα wifi direct. Εχει QRcode ή nfc για ενεργοποίηση του wifi direct. Οι περισσότερες εταιρείες αφήνουν να λειτουργήσει σωστά μόνο από εταιρεία σε ίδια εταιρεία. Πχ η Huawei το δηλώνει κανονικά όταν πας να το χρησιμοποιήσεις.

neochri likes this.
  2. jsjim
    Donut Jan 13, 2017

jsjim , Jan 13, 2017 :
    Καλησπέρα στο forum, Έχει επιχειρήσει κανένας από εδώ να αναβαθμίσει το 3T σε nougat από 3.5.4 oxygen με κρυπτογραφημένο τηλέφωνο και root;

3. F_Kiriakos_Chaldezos_CBZ
    Cupcake Jan 13, 2017

F_Kiriakos_Chaldezos_CBZ , Jan 13, 2017 :
    χτες το πρωί φόρτισα φουλ 10:30 το πρωί
    από τότε έχω την ήμερα μέχρι της 7 το απόγευμα 4G on και bluetooth on, μετά της 7 wifi
    λίγο παιχνίδι 5-10 λεπτά
    chrome σε διάφορες σελίδες περίπου 20-25 λεπτά
    κλήσεις 40 λεπτά με μια ώρα
    flight mode από της 01:00 έως της 8 το πρωί
    brightness 70-80% και σήμερα έφτασε στο 18% στις 17:00

Last edited: Jan 13, 2017

thanp likes this.
  4. marine79
    Cupcake Jan 15, 2017

marine79 , Jan 15, 2017 :
    η λυση ειναι να κατεβασεις καποιον αλλο launcher και απο εκει θα μπορεσεις να κανεις πολλες ρυθμισεις οπως να εμφανισεις το λογοτυπο του παροχου που δεν εμφανιζεται

5. G_bill_sakkas_Znfi
    Cupcake Jan 15, 2017

G_bill_sakkas_Znfi , Jan 15, 2017 :
    Καλησπέρα σε όλους.

Πρόβλημα προέκυψε όπου αντί να σβήσω το davlik έσβησα το system. Τη βλακεία την έκανα αφού μου έβγαλε error 7 στη προσπάθεια να κάνω install καινούργια έκδοση. Τώρα το κινητό είναι κενό. Το pc βλέπει το κινητό σαν απλό mp3 device και είμαι μέσα σε twrp στο κινητό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω νέα έκδοση?? με cmd η κάπως;;; έχω κατεβάσει στο pc την OnePlus3Oxygen_16_OTA_037_all_1701041839_aa64b084a40a4

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

6. savina
    Froyo Jan 15, 2017

savina , Jan 15, 2017 :
    από προεπιλογή πληρωμής έχεις διαλέξει την εφαρμογή ή έχεις αφήσει το Android pay ;

7. savina
    Froyo Jan 15, 2017

savina , Jan 15, 2017 :
    περιμένουμε στην επόμενη βδομάδα το hot fix 4.0.2

8. G_bill_sakkas_Znfi
    Cupcake Jan 15, 2017

Eπανέρχομαι. Πέρασα μέσα στο κινητό τελικά την παραπάνω έκδοση και μου βγάζει μνμ Error

Το μνμ λέει:
    Checking for MD5 file...
    Skipping MD5 check:no md5 file found
    e3004: This package is for "OnePlus 3" devices; this is a ""
    Ε:unknown command [log] Updater process ended with ERROR 7
    Error installin zip file /sdcard/Oneplus...40a4.zip

???

Έχω κάνει κάτι βαρύ και ασήκωτο; είμαι με twrp 3.0.2-.

Edit: έχω κάνω προφανώς λάθος στο twrp.
    Mε αυτο:
    twrp-3.0.2-1.28-oneplus3

κατάφερα(μάλλον)και installαρα nugat

EDIT2:
    και ενώ έστησα το κινητό δεν έχω superSU.
    Μπαίνω στο pc κατεβάζω το zip πάω recovery ψάχνω...πουθενά το .zip αρχείο.Ξανανοίγω το βλέπω μέσα. Ξανά recovery και βλέπω ότι μεταξύ OTG και internal που μου δείνει επιλογή και τα 2 είναι 0mb(lol).

Έχω κάνει κάτι και δε μου βλέπει το Internal στο twrp???

Last edited: Jan 15, 2017

9. Alexisd1
    Cupcake Jan 15, 2017

Alexisd1 , Jan 15, 2017 :
    Κατι εχεις κανει λαθος και δεν αναγνωριζει οπως πρεπει το internal storage και το otg
    Aμα μπορεις ακολουθησε τα παρακατω βηματα για να λυθει το θεμα σου (Τουλαχιστον σε εμενα δουλεψε )
    Δεν ειμαι developer ή κατι τετοιο ειναι λιγες οι γνωσεις μου αλλα ασχολουμαι αρκετο καιρο με τα oneplus
    Περασε την εκδοση 3.2.8 την official απο την oneplus ( http://downloads.oneplus.net/oneplus-3/oneplus_3_oxygenos_3.2.8 )
    Φλασαρε το recovery της oneplus(οxygen recovery) (ειτε μεσω cmd ((fastboot flash recovery recovery.img ειτε μεσω του OnePlus Toolkit)) (Την δινει η oneplus στο αρχειο με το zip της rom )
    Αφου φλασαρεις την recovery θα κανεις factory reset και γενικα ενα full wipe
    Τελειωνεις με αυτο και μετα θα κανεις slideload την επισημη ρομ (εγω το εκανα με windroid toolkit )
    Και αφου τελειωσεις με ολα αυτα σεταρεις το κινητο κανονικα για να γινουν σωστα τα partitions κτλ κτλ και κανεις τα βηματα που θα εκανες για να πας σε μια custom rom δηλαδη usb debugging και βαζεις καποιο αλλο recovery ωστε να φλασαρεις αυτο που θελεις

10. G_bill_sakkas_Znfi
    Cupcake Jan 15, 2017

Δεν έχω πολύ εξικίωση με fastboot...ελπίζω αυτό: https://forum.xda-developers.com/oneplus-3/development/toolkit-oneplus-3-toolkit-unlock-t3398799
    Να κανει δουλειά(edit:τώρα είδα ότι έχεις βάλει το windroid toolkit...κατεβαίνει και αυτό απλά θα δοκιμάσω να δω και το άλλο γιατί λέει force description device οποτε ισως να το φτιάξω έτσι). Έχω βάλει ήδη να κατεβαίνει και το αρχείο της 3.2.8. Αν δε πιάσει με βλέπω να ανοίγω τίκετ μιας και είμαι Βρετανία να το δούν ποιο είναι το πρόβλημα.

Κάτι όντως δε πάει καλά γιατί το diskinfo λέει ext4 αντι για F2FS...Οπότε όντως κατι στο παρτίτιον έχει πάει παντελώς στραβά.

Καλά 7.0 έχω αλλά μου σπάει τα νεύρα να μη μπορώ να το εκμεταλευτώ. Κάποια αρχεία δε πρέπει να είναι συμβατά...πρέπει να πήρα λάθος twrp,SU...κάτι πήρα λάθος σίγουρα και τα έκανα...μούτι :(.

11. Alexisd1
    Cupcake Jan 15, 2017

Alexisd1 , Jan 15, 2017 :
    Δοκιμασε να τα φλασαρεις ολα με το oxygen recovery και με slideload (windroid)
    Και το windroid επειδη θα σ πει να βαλεις ποιο κινητο εχεις αυτο αστο κενο ή βαλε oneplus 2 επειδη θελει να κατεβασει oxygen recovery για oneplus 2.
    Απλα χρησιμοποιησετο να κανεις το slideload
    Οσο για το force description δεν ξερω τι κανει και δεν θα εκανα κινησεις που δν ξερω
    Απλα πραγματα
    Βαλε το oxygen recovery μεσω του toolkit π ειπες.Ανοιξετο σε recovery mode.Κανε wipe σε ολα factory reset δλδ.Βαλτω σε slideload mode.Ανοιξε το windroid και διαλεξε commands-flash-sideload file .Eχεις εκει την δυνατοτητα να επιλεξεις το zip που θες δλδ το 3.2.8(για μενα τα χρησιμα αρχεια βαλτα στην επιφανεια να τα εχεις ευκαιρα) και απλα διπλοκλικαρε το αρχειο.Κανει slideload και εχεις ετοιμο το κινητο σε version 3.2.8.Αμα εχεις σκοπο να βαλεις official zip απλα ασε το oxygen recovery.Απο εκει θα εχεις την δυνατοτητα ειτε να το κανεις install απο το internal storage ειτε απο slideload παλι.Αφου βαλεις την επισημη 4 εκδοση που θες bootαρε το κινητο κανονικα κανε το αρχικο install που θελει και μετα γυρνα το κινητο να εχει twrp .28 .Φλασαρε το super su
    Μπορεις ομως να δοκιμασεις και την καινουργια ρομ του freedom os που εκει δεν θα εχεις θεμα δλδ θα κανεις clean install και θα εχεις τα παντα και με καλυτερη μπαταρια και με καποια παραπανω tweeks
    Δικη σ η αποφαση
    ΥΓ(SuperSu 2.92 stable)

Last edited: Jan 16, 2017

12. G_john_kyriazopoulos_xzn
    Cupcake Jan 17, 2017

G_john_kyriazopoulos_xzn , Jan 17, 2017 :
    Παιδια καλησπερα, εχω το εξης προβλημα. Περασα το nougat εχθες, αλλα επειδη μετα καταλαβα οτι δεν υποστηριζε το xposed framework, εκανα restore ενα nandroid backup που κρατησα απο την προηγουμενη rom το οποιο απετυχε. μετα το reboot, δεν εμπαινε στο recovery παρα μονο στο bootloader. Χρησιμοποιησα το Mega Unbrick Guide για το κινητο που υπαρχει, και μου εβγαλε καποια error, οσες φορες και αν το προσπαθησα, και λιγο μετα το κινητο δεν ξαναανοιξε ποτε, ουτε συνδεοντας το στο pc ουτε στη φορτιση ουτε τπτ. Εχω ψιλοαγχωθει ειναι η αληθεια, εχετε καμια ιδεα?

13. Alexisd1
    Cupcake Jan 17, 2017

Alexisd1 , Jan 17, 2017 :
    Το κινητο προσπαθησε να το ανοιξεις χειροκινητα και οχι απο εντολες
    Δηλαδη πατα το power για αρκετη ωρα ωστε να κανει restart
    Αμα ειναι καντω πρωτα με το power και μετα με το volume up για να μπει σε bootloader
    Βαλε το καταληλο twrp που θες και μετα καντα ολα wipe εκτος απο το system :p και θα εισαι μια χαρα

Last edited: Jan 17, 2017

14. stekon2003
    Cupcake Jan 18, 2017

stekon2003 , Jan 18, 2017 :
    Γεια σας
    Εκανα επανεγκατασταση την ρομ και στο ξεκινημα μου ζηταει κωδικο android ....τι κωδικο βαζουμε;

15. pigassoss
    Cupcake Jan 18, 2017

pigassoss , Jan 18, 2017 :
    καλησπέρα γνωρίζεται πότε θα έχουμε τα nugat?

16. Alexisd1
    Cupcake Jan 18, 2017

Alexisd1 , Jan 18, 2017 :
    Υπαρχει ηδη το nougat 4.0.1 και το χθεσινο το 4.0.2

17. pigassoss
    Cupcake Jan 18, 2017

pigassoss , Jan 18, 2017 :
    δεν μου βγάζει τίποτα στην αναβάθμιση

18. Alexisd1
    Cupcake Jan 18, 2017

19. pigassoss
    Cupcake Jan 18, 2017

20. Alexisd1
    Cupcake Jan 18, 2017

Alexisd1 , Jan 18, 2017 :
    Την official ή εχεις freedom os ή καποια παρομοια?