2
Third Party Software

[Ερωτήσεις - Τεχνικά Και Λειτουργικά Προβλήματα] Υποστήριξη Για Το OnePlus One

1. gaster Lollipop Moderator Jun 16, 2017

gaster, Jun 16, 2017 :
    Γεια σου φιλε. Για καποιο λογο δεν ελαβα ειδοποιηση του tag και τωρα ειδα το μηνυμα σου. Δοκιμασες να κανεις εξαρχης εγκατασταση την LOS με το τελευταιο TWRP; Οσο για το root, δεν χρειαζεται πλεον το super user αν δεν κανω λαθος. Βρισκεις το root στις ρυθμισεις-επιλογες για προγραμματιστες-Root. Εκει υπαρχει σαν επιλογη

Ισως φταιει μια απο τις εφαρμογες. Μηπως να εκανες ενα wipe απο την αρχη με full reset και να ξανα δοκιμαζες;

Καλησπερα φιλε. Δοκιμασες να ξανα περασεις απο την αρχη το Cyanogen OS 13.1 μαμα που λεμε; Δοκιμασες πχ να κατεβασεις καποια θεματα απο το Play Store τα οποια δεν ειναι Cyanogen; Αν εκεινα δουλευουν τοτε ισως εχει να κανει με την διακοπη της Cyanogen

2. Pikiokos Cupcake Aug 13, 2017

Pikiokos, Aug 13, 2017 :
    Καλησπέρα παίδες! Λοιπόν, να πώς έχει η απελπιστική κατάστασή μου.
    Ακολούθησα τις οδηγίες από εδώ: https://forums.oneplus.net/threads/...oader-install-custom-recovery-and-root.64487/
    Κλείνω κινητό.
    Μπαίνω στo fastboot (Volume Up + Power)
    Από cmd, πατάω:
    cd android/sdk/platform-tools
    fastboot devices (βλέπει τη συσκευή)
    fastboot oem unlock (όλα οκ)
    fastboot reboot (ξεκινάει το reboot)

Το reboot δεν τελείωσε ποτέ, και μετά από 5'-10' το έκλεισα τελείως από το Power Button. Ίσως εκεί, ή ίσως λίγο νωρίτερα, να το έκαψα...
    Πάω για εγκατάσταση Recovery. Από cmd, πατάω:
    cd android/sdk/platform-tools
    fastboot flash recovery recovery.img (To TWRP δείχνει να εγκαταστάθηκε κανονικά)
    Δοκίμασα και κάποιες άλλες εκδόσεις του TWRP αργότερα, αλλά είχαν την ίδια τύχη...

Όσο είμαι στον Bootloader (Volume Up + Power), ο υπολογιστής βλέπει τη συσκευή κανονικά. Με την εντολή "fastboot devices" δηλαδή, βλέπω το serial number του κινητού.
    Όταν μπω σε Recovery (Volume Down + Power), παίρνω συνεχώς την απάντηση "adb error failed to get feature set: no devices/emulators found".
    Δεν μπορώ να κάνω push το .zip στο κινητό, ούτε το αναγνωρίζει ως συσκευή ο υπολογιστής.
    Επίσης, σε 2 διαφορετικά φλασάκια μνήμης, πέρασα το .zip και το συνέδεσα με τη συσκευή με καλώδιο. Και πάλι, το Recovery, βλέπει ότι έχω συνδέσει otg_cable, αλλά δεν βλέπει αρχείο μέσα στο φλασάκι. Συνεπώς δεν έχει από πού να κάνει Install κάτι.

Το κινητό ανοίγει το Recovery, αλλά αν πάω να κάνω κανονικό άνοιγμα, ακόμη και μισή ώρα μετά, το λογότυπο της Cyanogen δείχνει. Το παλιό καλό, της έκδοσης 13.1 που είχε έρθει OTA...
    Λέτε να σώζεται κάπως ή πάει eBay για ανταλλακτικά;

3. cptbill Cupcake Mar 5, 2018

cptbill, Mar 5, 2018 :
    Παιδες καλησπερα.
    Παρελαβα το oneplus 5t προ ημερων (lava εκδοση). Τρελη χαρα αφου μετα απο χρονια με iphone αποφασισα να κανω τη μεταβαση σε android. Το κινητο ειναι πανεμορφο απο κοντα.
    Το κινητο out of the box, με το που αρχισα να το σεταρω αρχισε reboot (ακομα και στο language setup). Γενικα ηταν ανεφικτο να το χρησιμοποιησω. Εδω αρχιζει ο Γολγοθάς. Ανοιγω rma ticket και μετα απο καποιες ημερες η dhl παραλαμβανει το κινητο στην arvato. Στο σχετικο ticket με ενημερωνουν πως θα γινει αντικατασταση.
    Λεπτομερειες με το ιστορικο εδω.

Ολα ωραια; Οχι δυστυχως. Σημερα με ενημερωνουν πως θα μου στειλουν τη black edition και οχι το lava red. wtf εντελως. Εντωμεταξυ η κοκκινη εκδοση παραμενει διαθεσιμη.
    Αρνηθηκα φυσικα και περιμενω απαντηση.
    Τι θα κανατε στη θεση μου; Εχω αρχισει και ξενερωνω πολυ πολυ ασχημα αφου πλεον εχουν συμπληρωθει αρκετες ημερες απο τοτε που παρελαβα και κινητο ακομα δεν εχω.

4. gaster Lollipop Moderator Mar 5, 2018

gaster, Mar 5, 2018 :
    Γεια σου φιλε μου. Μπορεις να μου δωσεις τον αριθμο του ticket σου; Θα προσπαθήσω να βοηθήσω. Εφόσον αγόρασες το Lava Red, αυτό πρέπει να πάρεις πίσω

cptbill likes this.
  5. cptbill Cupcake Mar 5, 2018

cptbill, Mar 5, 2018 :
    Σου απαντησα με προσωπικο μηνυμα. Σε ευχαριστω.

gaster likes this.