2
Third Party Software

[Ερωτήσεις - Τεχνικά Και Λειτουργικά Προβλήματα] Υποστήριξη Για Το OnePlus One

1. gaster Lollipop Moderator Feb 20, 2016

gaster, Feb 20, 2016 :
    Οτι χρειαζεσαι φιλε το κατεβαζεις στον υπολογιστη σου. Διαβασε τους παρακατω οδηγους. Ο καθε αρχαριος ετσι ξεκιναει και μαθαινει οπως και εγω καποτε :)

[ΟΔΗΓΟΣ ~ ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ] Ξεκλείδωμα Bootloader, Εγκατάσταση Τροποποιημένου Recovery και Root

[ΟΔΗΓΟΣ] Απλή, Πλήρης Και Προχωρημένη Καθαρή Εγκατάσταση Ενημερώσεων ~ Διαγραφή Δεδομένων Συσκευής

[ΣΥΛΛΟΓΗ - OnePlus One] Επίσημα Και Ανεπίσημα Flashable zip Αρχεία Cyanogen Και ΟΤΑ Ενημερώσεων

2. Mayotte Cupcake Mar 16, 2016

Mayotte, Mar 16, 2016 :
    Καλημέρα σε όλους,

Εχω ένα παράξενο πρόβλημα με το ΟΡΟ της γυναίκας μου.

Είναι στο τελευταίο Cyanogen 12.1.1-YOG7DAS2K1, το οποιο έγινε αναβάθμιση ΟΤΑ.

Το πρόβλημα είναι ότι όλα τα SMS αργούνε περίπου 6 λεπτά να έρθουν. Αυτό είναι ιδιαίτερα προβληματικό στις επιβεβαιώσεις του e-banking που έχουν ισχύ 2 λεπτά.

Εβαλα το SIM της σε ένα φτηνό τηλ των 50€ και τα SMS έρχονταν αμέσως.

Το κάνει με όλες τις διαθέσιμες εφαρμογές SMS.

Το περασμένο Cyanogen είχε περαστεί από recovery γιατι το ΟΤΑ upgrade είχε βάλει την συσκευή σε bootloop. Τότε δούλεψαν τα SMS.

Γενικά το θέμα της καθυστέρησης έρχονταν και έφευγε ανάλογα με τα update. (πάντα OTA, εκτος από το προ-τελευταίο)

Σας ευχαριστώ για κάθε βοήθεια γιατί της εχουν σπάσει τα νεύρα. (κατά συνέπεια και τα δικά μου)

Γιάννης

Stathis7 likes this.
  3. dihatzi Cupcake May 13, 2016

dihatzi, May 13, 2016 :
    Θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποιος πως αλλάζουν οι ρυθμίσεις καιρού που εμφανίζονται στο screen του OnePlus 1.
    Eυχαριστω θερμά

gaster likes this.
  4. gaster Lollipop Moderator May 13, 2016

gaster, May 13, 2016 :
    Γεια σου φιλε. Αφαιρεσε το widget του καιρου. Επειτα απο τα widgets ξανα προσθεσε το και εκει θα δεις αυτοματα που θα σου φανισει 3 μενου. Το Weather Panel θα επιλεξεις και θα σου εμφανιστουν οι ρυθμισεις

Stathis7 likes this.
  5. dihatzi Cupcake May 13, 2016

dihatzi, May 13, 2016 :
    Μη έχοντας αλλη λύση προχώρησα απο πριν στη λύση που προτείνει κ δουλεύει τέλεια πλεον...Σ'ευχαριστω κ παλι!

gaster likes this.
  6. Stefanidis Cupcake May 13, 2016

Stefanidis, May 13, 2016 :
    Αν ανοίξεις το ρολόι δεξιά κάτω τρεις τέλειες έχει ρυθμίσεις widget.

7. gaster Lollipop Moderator May 13, 2016

gaster, May 13, 2016 :
    Γεια σου Γιαννη. Θα σου προτεινα να κανεις μια πληρης καθαρη εγκατασταση της τελευταιας εκδοσης COS. Λογικα μετα απο αυτο θα στρωσει το προβλημα σου. Βεβαια θα χρειαστει να παρεις backup ολα σου τα σημαντικα αρχεια απο την συσκευη την οποια αντιμετωπιζει αυτο το θεμα

Stathis7 likes this.
  8. Stefanidis Cupcake May 14, 2016

Stefanidis, May 14, 2016 :
    Σωστά, εγώ που που την πέρασα μέσω fastboot εντολών δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

9. spyros glykos Cupcake May 16, 2016

spyros glykos, May 16, 2016 :
    Καλησπέρα!
    Χαιρετώ όλους τους κατόχους one+ !!!
    Θα ήθελα να ρωτήσω για κάποια τεχνικά θέματα και σαν νέος δεν ξέρω που να απευθυνθώ, αν έχει κάποιος την καλή διάθεση να με ενημερώσει...
    Το κινητό δεν έχει gallery, επίσης δεν μπορώ να σβήσω φωτογραφίες και κάθε φορά που θέλω να δω φωτογραφίες πρέπει δω την μια φωτό , να κάνω πίσω και μετά να πάω στην επόμενη!
    Ξέρετε αν μπορώ να ρωτήσω σε κάποιο μαγαζί για τέτοια θέματα?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

10. gaster Lollipop Moderator May 17, 2016

gaster, May 17, 2016 :
    Καλησπερα και Χριστός Ανέστη Σπύρο. Καλως ηρθες στην οικογενεια. Για το OnePlus One μιλας; Αν ναι. Η συσκευη εχει σιγουρα γκαλερι απο μαμα. Εκτος αν εκανες κατι και την εσβησες σαν εφαρμογη αθελα σου

Stathis7 likes this.
  11. lakis3 Gingerbread May 27, 2016

lakis3, May 27, 2016 :
    Μετά από clean install μέσω TWRP της νέας έκδοσης COS13 στο OPO μου, πλέον στα μηνύματα SMS δεν υπάρχει η επιλογή στα settings της υπογραφής στο κάτω μέρος του μηνύματος. Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε ή να το διαψεύσετε; Αν έχει αλλάξει θέση αυτή η επιλογή θα ήθελα να με ενημερώσετε που να την βρω.

12. KostasV Honeycomb Jun 6, 2016

KostasV, Jun 6, 2016 :
    Καλησπέρα στην παρέα!
    Μία ερώτηση. Φίλος με OnePlus One πήρε σήμερα ota το update σε marshmallow και του εμφανίζει το μήνυμα 'Δυστυχώς, η εφαρμογή Trebuchet έχει σταματήσει.' και από κάτω τις επιλογές ΑΝΑΦΟΡΑ και ΟΚ. Απ' ότι κατάλαβα πρόκειται για τον launcher κι έτσι το κινητό δεν μπορεί να λειτουργήσει.
    Κάποια λύση εκτός από εκκαθάριση cache και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

13. lavrentist Cupcake Jun 7, 2016

lavrentist, Jun 7, 2016 :
    ηρθε στην ελλαδα το marhsmellow?Καθε μερα ελεγχω στις ενημερωσεις αλλα τιποτα. Επισης ΟΤΑ σημαινει over the air?

14. KostasV Honeycomb Jun 7, 2016

KostasV, Jun 7, 2016 :
    Ναι αυτό σημαίνει. Του ήρθε η ειδοποίηση και έκανε την αναβάθμιση. Και απ' ότι φαίνεται ναι κανονικά και στην Ελλάδα αναβαθμίζονται.

Stathis7 and derveni like this.
  15. kazaboy Cupcake Jan 2, 2017

kazaboy, Jan 2, 2017 :
    Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά αν και δεν είναι τόσο καλή για μένα, προν κάποιες ώρες έσπασε η οθόνη του OPO μου, γνωρίζει κανείς από που μπορώ να την αγοράσω αλλά την γνήσια όμως?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

16. gaster Lollipop Moderator Jan 2, 2017

gaster, Jan 2, 2017 :
    Καλησπερα και καλη χρονια. Γνησια δεν βρισκεις εξω παρα μονο απο την OnePlus. Μπορεις να μιλησεις στο live chat με το support εδω https://oneplus.net/gr/support και τερμα κατω να σκρολαρεις επιλεγοντας το live chat και να τους ρωτησεις ποσο θα σου κοστισει

17. kazaboy Cupcake Jan 4, 2017

kazaboy, Jan 4, 2017 :
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,προσπάθησα να επικοινωνήσω αλλά δεν λειτουργούσε, όλα οκ τώρα.
    Ελπίζω να βγάλω άκρη τώρα και ας ελπίσουμε ότι δεν θα μας βγεί ο κούκος αηδόνι.
    Ήδη είναι έτοιμο να δεχθεί την καινούργια του οθόνη. Τελικά πήρα την απόφαση να το κάνω εγώ και όχι κάποια εταιρεία. Από 65,00€ - 75,00€ μου είπανε για αντικατάσταση. Απλά προσπάθησα είτε από μαγαζιά ή και από την ελληνική κοινότητα στο facebook να βγάλω άκρη με τι παίζει με τις οθόνες, δλδ κάποια παρόμοια στην πιο κοντινή εκδοχή αφού γνήσια δεν πωλείται στην αγορά.
    Μόλις θα έχω νεότερα θα ενημερώσω κι εγώ εδώ με την σειρά μου, αν τυχόν χρειαστεί κάποιος άλλος να γνωρίζει τι θα πρέπει να κάνει στην συγκεκριμένη περίπτωση.
    Ευχαριστώ και πάλι.

gaster likes this.
  18. glyrakos Cupcake Jan 23, 2017

glyrakos, Jan 23, 2017 :
    Χαιρετώ την κοινότητα. Θα ήθελα να μάθω που μπορώ να αγοράσω ένα καινούργιο καλώδιο φόρτισης και σύνδεσης usb καθώς και ένα OTG για το oneplus1. Στο επίσημο δεν πωλούνται πλέον. Έχει μόνο για τα καινούργια μοντέλα.
    Ευχαριστώ.
    Γιάννης

19. gaster Lollipop Moderator Jan 23, 2017

gaster, Jan 23, 2017 :
    Καλησπέρα Γιάννη. Σε αυτην την περίπτωση μόνο από τρίτα καταστήματα στο Internet. Δες και σε skroutz

20. npapad Cupcake Jan 23, 2017

npapad, Jan 23, 2017 :
    Καλησπέρα σε όλους.Ήθελα να ρωτήσω για ενα θέμα που μου προέκυψε σχετικά με τον ήχο στις εισερχόμενες κλήσεις.Χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την σίγαση , δεν ακούγεται ο ήχος απλά φαίνεται στην οθόνη η κλήση.Να σημειώσω πως το ηχείο δουλεύει κανονικά στην μουσική ,στις ειδοποιήσεις και στα ξυπνητήρια.Παρακαλώ για τα "φώτα" σας.Ευχαριστώ πολύ.