2
Third Party Software

[Ερωτήσεις - Τεχνικά Και Λειτουργικά Προβλήματα] Υποστήριξη Για Το OnePlus One

1. gaster Lollipop Moderator Jan 23, 2017

gaster, Jan 23, 2017 :
    Καλησπερα φιλε. Δοκιμασε να πατησεις π.χ 1 φορα το πληκτρο εντασης και μολις απο επανω σου εμφανισει την ενταση πατησε δεξια στο βελακι οπου θα εμφανιστει ακομη μια σειρα απο γραμμες. Τσεκαρε εκει αν ειναι ολα στο μεγιστο

2. npapad Cupcake Jan 23, 2017

npapad, Jan 23, 2017 :
    Καλησπέρα ξανά.Δεν είναι αυτό.Το έχω τσεκάρει εκεί και στις ρυθμίσεις για τους ήχους.

3. gaster Lollipop Moderator Jan 23, 2017

gaster, Jan 23, 2017 :
    Δοκιμασε να αλλαξεις ηχο κλησης. Βασικα τι ηχο κλησης εχεις; Αν εχεις δικο σου mp3, δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα θα πρεπει να το τοποθετησεις το αρχειο στον φακελο Ringtones. Επισης τη ROM χρησιμοποιεις;

4. npapad Cupcake Jan 23, 2017

npapad, Jan 23, 2017 :
    Έχω δικά μου mp3 και χρησιμοποιώ την cyanogen 13.1.2

5. gaster Lollipop Moderator Jan 23, 2017

gaster, Jan 23, 2017 :
    Πρεπει να τα τοποθετησεις στον φακελο Ringtones και επειτα να τα επιλεξεις ως ηχο κλησης απο τις ρυθμισεις-ηχοι

6. glyrakos Cupcake Jan 25, 2017

glyrakos, Jan 25, 2017 :
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έψαξα σε ebay και skroutz και δεν βρίσκω. Είναι απλό καλώδιο για usb ή πρέπει να το ζητήσω αλλιώς σε περίπτωση που δεν βρω από την Oneplus?

7. gaster Lollipop Moderator Jan 25, 2017

gaster, Jan 25, 2017 :
    Μπορεις να αγορασεις κι απο το ebay. Εγω OTG εξαρχης ειχα αγορασει απο το ebay για το ΟΡΟ μου και δουλευει εξαιρετικα. Εφοσον μιλαμε για ΟΡΟ ολα ειναι πιο ευκολα διοτι δεν ειναι Type C το καλωδιο του και η υποδοχη του. Παρακαλω :)

glyrakos likes this.
  8. glyrakos Cupcake Jan 27, 2017

glyrakos, Jan 27, 2017 :
    Το ίδιο ισχύει και για το καλώδιο φόρτισης; Γιατί είχα το OPPO Find 7 (μου το έκλεψαν) και θυμάμαι ότι λόγω γρήγορης φόρτισης είχε πιο πολλές επαφές το βύσμα στη πλευρά του τηλεφώνου.

9. gaster Lollipop Moderator Jan 27, 2017

gaster, Jan 27, 2017 :
    Αν βρεις ιδιου τυπου καλωδιο λογικα δεν θα εχεις θεμα

10. lakis3 Gingerbread Jan 31, 2017

lakis3, Jan 31, 2017 :
    Έχω αυτή τη στιγμή στο OPO μου την CyanogenOS 13.1.2.
    Ποιά είναι η διαδικασία για να περάσω την LineageOS?
    Είμαι ήδη root και έχω TWRP που το χρησιμοποιούσα για να κάνω updates.
    Ευχαριστώ

11. gaster Lollipop Moderator Jan 31, 2017

gaster, Jan 31, 2017 :
    Σιγουρεψου οτι εχεις εγκαταστησει την τελευταια εκδοση TWRP νομιζω για το One εδω κατι. Επειτα κατεβασε εδω το τελευταιο LineageOS build και μετα τα Open Gapps για Android 7.1 εδω επέλεξε ΑRΜ, 7.1 και π.χ Micro. Αφου κατεβασεις ολα αυτα περασε τα στο recovery και επειτα κανε τα εξης Wipe:

Cache
    Dalvik Cache
    Data
    System

Στην συνέχεια μετά από αυτό κάνε Reboot Recovery ενώ είσαι ήδη στο Recovery και τέλος επέλεξε Install Zip. Εκεί επέλεξε το LineageOS zip και μετά προσθήκη κι άλλου zip και επέλεξε και το OpenGapps zip. Κάνε τα flash κανονικά και περίμενε να τελειώσει η διαδικασία. Θα κάνει κάποια ώρα. Αφού τελειώσει θα σου εμφανίσει 2 επιλογές. Εσύ επέλεξε το Reboot System και περίμενε κάνα 5λεπτο τουλάχιστον για την πρώτη εκκίνηση

lakis3 likes this.
  12. lakis3 Gingerbread Jan 31, 2017

lakis3, Jan 31, 2017 :
    Τα DATA μετά την εγκατάσταση μπορώ να τα περάσω πάλι μέσα μέσω TWRP?

13. gaster Lollipop Moderator Jan 31, 2017

gaster, Jan 31, 2017 :
    Αν εχεις κανεις λογικα nandroid backup φανταζομαι. Δεν τα εχεις συγχρονισμενα στο Google; Διαφορετικα μονο με Nandroid backup απ'όσο γνωρίζω

lakis3 likes this.
  14. lakis3 Gingerbread Jan 31, 2017

lakis3, Jan 31, 2017 :
    Ναι με nandroid backup θα το κάνω μέσω TWRP. Δεν τα έχω όλα συχρονίσει με Google.
    Στην ουσία απ΄ότι έχω καταλάβει είναι clean installation όπως κάθε update που έκανα μέχρι τώρα για το COS με nandroid backup από το TWRP για να μην χαθούν τα data.
    Σε ευχαριστώ

gaster likes this.
  15. gaster Lollipop Moderator Jan 31, 2017

gaster, Jan 31, 2017 :
    Έτσι. Να είσαι καλά, παρακαλώ

lakis3 likes this.
  16. glyrakos Cupcake Feb 2, 2017

glyrakos, Feb 2, 2017 :
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ουσιαστικά αυτό που ρώταγα ήταν ο τύπος του καλωδίου ποιός είναι και αν είναι διαφορετικός με τους κοινούς τύπους καλωδίων ή όχι.

17. gaster Lollipop Moderator Feb 2, 2017

gaster, Feb 2, 2017 :
    Παρακαλώ. Διάβασε λίγο εδώ https://forums.oneplus.net/threads/oneplus-one-charging-cable-alternative.68517/ και ίσως βρείς την άκρη

glyrakos likes this.
  18. lakis3 Gingerbread Mar 10, 2017

lakis3, Mar 10, 2017 :
    @gaster Είχα COS 13.1 και αποφάσισα χθες να κάνω την εγκατάσταση του LOS. Κάνω μέσω TWRP ένα nandroid backup για αρχή.
    Μετά προχωρώ σε wipe Dalvic, Data, System, Internal storage, Cache.
    Προχωρώ σε Installation του LOS και Open GApps Mini.
    Αμέσως μετά κάνω restore Data μέσω του TWRP.
    Wipe Dalvic και Cache.
    Boot System.
    Όλα καλά μέχρι εδώ.
    Μόλις ξεκίνησε το τηλέφωνο ξεκίνησαν και τα προβλήματα.
    1. Αρκετές εφαρμογές που έχω κάνουν force close. Μόνη λύση που βλέπω είναι η απεγκατάσταση και εγκατάστασή τους.
    2. Το cLock δεν λειτουργεί αλλά δεν μπορώ να το ξηλώσω χωρίς root και να το κάνω εγκατάσταση πάλι.
    3. Έκανα flash μέσω TWRP και το superSU αλλά δεν έχω root!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω που έχω λάθος.

19. npapad Cupcake Apr 2, 2017

npapad, Apr 2, 2017 :
    καλησπέρα σας.Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το μήνυμα εντοπίστηκε οθόνη επικάλυψης που μου εμφανίζεται παντού στις εφαρμογές μετά το μήνυμα για τις άδειες των εφαρμογών ,μετά από hard reset που έκανα λόγω έντονου battery drain.Είμαι σε cyanogen 13 ,όχι root και στο 6,0,1 marshmallow.

20. puffmutter Donut Jun 15, 2017

puffmutter, Jun 15, 2017 :
    καλησπερα.ειμαι εντελως μαμα στο κινητο(oneplus one)
    και αποφασισα μετα απο καιρο να κανω εργοστασιακες ρυθμισεις.πλεον δεν μπορω να μπω με το λογαριασμο μου στα θεματα του κινητου.μου λεει οτι εχει δεν μπορει να συνδεθει στο διακομιστη και αλλα τετοια ενω εχει ιντερνετ κανονικα.θελω να αλλαξω τα θεματα στο κινητο και δεν μπορω.ειναι επειδη εχει κλεισει η cyanogen?δεν ξερω να κανω boot κτλ.παρακαλω σε βοηθεια