0
Κοστος επισκευης ΟΡ 7 Pro

1. GNL1977
    Cupcake Nov 7, 2019 at 8:10 PM

GNL1977 , Nov 7, 2019 at 8:10 PM :
    Καλησπερα στο φορουμ,
    Πριν λιγο ελαβα απαντηση απο το σερβις στην Πολωνια για επισκευη κινητου
    με water damage με κοστος 650 Ευρω!!!!!!!!!!

Αλλά ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη..... :
    Πριν δυο μερες επιχειρησα να καθαρισω το κινητο απο την σιροπι που
    εριξε ο μικρος επανω ( ααχχχ αυτα τα πιτσιρικια) , κανοντας το ολεθριο
    σφαλμα να το βαλω για λιγο κατω απο την βρυση.
    Εδω να τονισω οτι ημουν πληρως ενημερος για την ελλειψη επισημης πιστοποιησης για
    αδιαβροχοποιηση, αλλα εχοντας δει πολλα βιντεο στο UTube με το κινητο να μπαινει ακομα και σε λεκανη με νερο και να δουλευει κανονικα ειπα να το καθαρισω ετσι...
    Το αποτελεσμα????? .... Αφου το στεγνωσα οσο καλυτερα μπορουσα, το εκανα power on
    και αμεσως παρατηρησα οτι δεν διαβαζε την καρτα sim και η οθονη τρεμοπαιζε... Το εσβησα παλι,
    αφαιρεσα την sim, το φυσηξα καλα και το αφησα μια μερα μεσα σε ρυζι... Την επομενη μερα η οθονη ηταν σχεδον νεκρη αλλα τουλαχιστον διαβαζε την καρτα. Το touch στην οθονη λειτουργουσε κανονικα οπως και η δονηση και τα πληκτρα ελεγχου. Εκανα service request και το κινητο εφυγε για Πολωνια εχτες. Σημερα το παρελαβαν, το ελεγξαν(?) και μου εστειλαν κοστος επισκευης εκτος εγγυησης
    650 Ευρώ! ( αλλαζουν σχεδον ολο το τηλεφωνο).

Καθως το 7Pro ειναι η πρωτη συσκευη oneplus που παιρνω και μεχρι τωρα ημουν απολυτα ευχαριστημενος και εντυπωσιασμενος απο την συσκευη, εχω παθει κυριολεκτικα σοκ με το μεγεθος της ζημιας που υπεστη απο μια επαφη λιγων λεπτων με το νερο!
    Φυσικα και απαντησα πως δεν επιθυμω την επισκευη με τετοιο κοστος και δηλωνω πληρως
    ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ..........

Attached Files:

2. George_Kokkonas
    Cupcake Nov 11, 2019 at 3:42 AM

George_Kokkonas , via OnePlus 6 , Nov 11, 2019 at 3:42 AM :
    Καλησπέρα ,

θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω μαζί σου λέγοντας οτι εφόσον δεν υπάρχει επίσημη πιστοποίηση IP68 από την 1+ ήταν σφάλμα να μπει το κινητό κάτω από βρύση με νερό. Ίσως αυτό να του δημιούργησε και μεγαλύτερη ζημιά. Καλύτερα να το καθάριζες με ένα υγρό μαντιλάκι. Απ' την άλλη το κόστος κατασκευής είναι αδιανόητα μεγάλο και πραγματικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση πώς μπορεί να φτάνει η επισκευή σχεδόν την τιμή του κινητού. Στην θέση σου θα τους έλεγα να το στείλουν πίσω και να βρεις μαγαζάκια που κάνουν αντικαταστάσεις για να πάρεις και εκεί μια τιμή. Είναι λογικό να απογοητευτικές ακούγοντας μια τέτοια τιμή ( και εγώ το ίδιο, βάζω τον εαυτό μου στην θέση σου ) αν το δεις όμως και από την δική τους μεριά , θεωρούν δεδομένο ότι εφόσον δεν υποστηρίζεται αδιάβροχοποίηση, έχουν όλο το θάρρος να σου πουν "ας προσεχές" . Ελπίζω να βρεις μια άκρη και εύχομαι το 1+8 να υποστηρίζει επιτέλους IP68 μια λειτουργία που την έχουν άλλες εταιρείες στα κινητά τους 6-7 χρόνια πίσω.