1
[ΛΗΨΗ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Με Stock & Custom Recovery] Cyanogen OS 12 (CM12S)

1. crowdedtent Donut Apr 29, 2015

2. crowdedtent Donut Apr 29, 2015

crowdedtent, Apr 29, 2015 :
    Έχοντας παραλάβει τη συσκευή μου με v4.4.4 KitKat και κάνοντας Over-The-Air (OTA) update σε CM12S YNG1TAS0YL έμεινα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ απογοητευμένος με την ταχύτητα που έχανε ενέργεια η μπαταρία ...

Στη συνέχεια ( ψάχνοντας, τί άλλο; ) ανακάλυψα ότι ο λόγος του battery drainage ήταν τα Google Play Services, κι έτσι απομόνωσα τα πάντα σχετικά με αυτό καθιστώντας το τηλέφωνο ουσιαστικά "dumbphone" :-(

Με το που έγινε διαθέσιμο το YNG1TAS17L "έτρεξα" να αναβαθμίσω OTA πιστεύοντας ότι θα δώσει λύση.
    Και λύση δεν βρέθηκε παρά μόνο πραγματοποιώντας data backup κι έπειτα fresh install YNG1TAS17L ακολουθώντας τον απλούστατο οδηγό (και στη λειτουργία του λογισμικό) του @Jamesst20 που θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://forums.oneplus.net/threads/...awlessly-clean-install-oxygenos-cos12.290648/

...και το πρόβλημα λύθηκε, απλούστερο δεν γίνεται!

3. agelakos Donut Apr 29, 2015

agelakos, Apr 29, 2015 :
    δεν βλέπει ο υπολογιστής το one plus one μέσω usb

4. agelakos Donut Apr 29, 2015

agelakos, Apr 29, 2015 :
    Τι πρέπει να κάνω??
    Γιατι θέλω να κάνω back up!!!

5. agelakos Donut Apr 29, 2015

agelakos, Apr 29, 2015 :
    Και επίσης δεν μπορώ να ενεργοποιήσω την πρόσδεση usb

6. agelakos Donut Apr 30, 2015

agelakos, Apr 30, 2015 :
    Στην Lollipop πως βάζουμε αυτόματη φωτεινότητα??

7. dvass Cupcake May 9, 2015

dvass, May 9, 2015 :
    Καλημέρα, δεν βλέπω να μπορώ να δημιουργήσω Thread, οπότε καταθέτω εδώ το post για ένα bug.
    Υπάρχουν λύσεις, σχετικά με τo "bug" του"... fast forward ringtone", όταν δέχεσαι κλήση και παίζουν ringtones, ενώ η συσκευή βρίσκεται σε λειτουργία Bluetooth με ακουστικά συνδεδεμένα;
    Νομίζω ότι πρόκειται για ένα σημαντικό πρόβλημα !!!
    Έχετε κάποιες λύσεις επ 'αυτού;

[Είμαι με ΟΤΑ CM12S YNG1TAS17L και Plantronics BBGo2]
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

8. yannisserres Cupcake May 14, 2015

yannisserres, May 14, 2015 :
    Γεια χαρά!! Είμαι στην 12.0 YNG1TAS17L και από τότε που την έχω περάσει μέσω ΟΤΑ, δεν μπορώ πλέον να δω κανένα βίντεο από αυτά που τραβάω με το κινητό. Μπαίνω δηλαδή στην "συλλογή" και μόλις πατάω επάνω στο βίντεο που ΕΓΩ τράβηξα μου λέει .... Δεν μπορείτε να αναπαράγετε αυτό το βίντεο! Καμιά βοήθεια?

9. yannisserres Cupcake May 14, 2015

10. nicv Cupcake May 27, 2015

nicv, May 27, 2015 :
    Καλημέρα σε όλους!Κι εγώ με τη σειρά μου, επειδή δεν μπορώ να δημιουργήσω thread, θα ήθελα να σας παραθέσω το πρόβλημά μου. Βρισκόμουν στην 05Q...Όλα πήγαιναν ρολόι για κάνα μήνα ώσπου ξαφνικά ανακάλυψα ότι κάποιες στιγμές δεν μπορούσα να κάνω κλήσεις (Τερματιζόταν πριν καν χτυπήσει για πρώτη φορά). Έκανα ΟΤΑ update σε CM12 και δυστυχώς είχα το ίδιο πρόβλημα. Να σημειώσω πως όταν ήμουν στην 22R δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω με τίποτα 3G για δεδομένα (Αυτό λύθηκε με τα επόμενα ΟΤΑ και τα νέα modems). Αυτό, λοιπόν, που παρατηρώ είναι ότι όταν το σήμα μου είναι στο μισό δεν μπορώ να κάνω κλήση...μόλις πάει στα 3/4 και άνω είμαι ΟΚ. 'Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους τύπους προτιμώμενων δικτύων από το μενού ''Δοκιμή'' (*#*#4636#*#*).
    Γνωρίζετε κάτι σχετικό; Είμαι χωρίς μετατροπές και πειράγματα...

Σας ευχαριστώ

11. gaster KitKat Moderator May 27, 2015

gaster, May 27, 2015 :
    Γεια σου φιλε μου. Λοιπον. Θα σου προτεινα αφου κανεις πρωτα ενα backup ολα τα σημαντικα σου αρχεια, να ακουλουθησεις τους εξης οδηγους:

1) https://forums.oneplus.net/threads/...i-enimerseon-diagraf-dedomnon-syskeys.287219/

Οπου ειναι καλυτερα να κανεις τον τροπο που γραφει Προχωρημένη Διαγραφή Δεδομένων Συσκευής και Προχωρημένη Καθαρή Εγκατάσταση (Custom Recovery)

2) https://forums.oneplus.net/threads/...-custom-recovery-cyanogen-os-12-cm12s.296698/

Και επειτα εγκατεστησε το λογισμικο που γραφει ΝΕΟ - Pre Rooted Clean Stock CM12 OS ROM - [ROM][Apr 23] Stock Rooted CM12S YNG1TAS17L (Απλά ακολουθήστε τις οδηγίες του thread για φλασάρισμα της ενημέρωσης μέσω του stock recovery) και επειτα το modem του, Radio Modem Αρχειο της Pre Rooted Clean Stock CM12 OS ROM - YNG1TAS17L Radio (Ίδιο με της YNG1TAS0YL)

Πρωτα ομως ακουλουθησε αυτον https://forums.oneplus.net/threads/...stasi-tropopoiimnoy-recovery-kai-root.279654/ τον οδηγο ωστε να κανεις ολα οσα χρειαζονται για να φτασεις να εχεις custom recovery και να εγκαταστησεις επειτα οτιδηποτε ανεφερα προηγουμενος

12. nicv Cupcake May 27, 2015

nicv, May 27, 2015 :

@gaster Φαίνεται βουνό για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με ξεκλειδώματα κλπ αλλα αν διορθωθεί το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μου,ουσιαστικά, ζήτημα θα είναι ότι καλύτερο!!!Ούτως ή άλλως αυτή τη στιγμή σαν τηλέφωνο μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο σε 2G ουσιαστικά....Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!

gaster likes this.
  13. gaster KitKat Moderator May 27, 2015

gaster, May 27, 2015 :
    Για ολους μας ηταν βουνο η 1η φορα αλλα με τις οδηγιες προσεκτικα και σωστα ολα πανε οπως προβλεπονται. Περιμενω να μου πεις αποτελεσματα

14. nicv Cupcake May 29, 2015

nicv, May 29, 2015 :
    Χθες παίζοντας με τις ρυθμίσεις στο κρυφο μενου για τα προτιμώμενα δίκτυα παρατηρησα το εξής:
    Εβαλα π.χ. GSM/CDMA (auto PRL)....το κινητό λειτουργεί μια χαρά και πλέον μπορώ να κάνω κλήση κανονικά και με ελάχιστο σήμα.Όμως μόλις πήγα να ανοίξω τα προτιμώμενα δίκτυα στο μενού Ρυθμίσεις μου εμφάνισε το γνωστό ''com.android.phone has stopped'' και αμέσως είδα ότι έχασε το σήμα για πολύ λιγο και μόνο του μου άλλαξε από GSM/CDMA (auto PRL) σε GSM only. Επιπλέον στα προτιμώμενα δίκτυα (Ρυθμίσεις) δεν υπήρχε τίποτα επιλεγμένο,ούτε καν 2G. Αν δεν εμφανισθεί το error το κινητό είναι μια χαρά....Μήπως το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτη την process; Θα πρέπει να βρω αρκετό χρόνο για να κάνω τις αλλαγές γιατί ειναι και το βασικό μου τηλέφωνο...Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την υποστήριξη!!

15. FireGate_13 Froyo Jun 27, 2015

16. nicv Cupcake Jul 2, 2015

nicv, Jul 2, 2015 :
    Λογικά θα σου έρθει φίλε μου...Κι εμένα είχε αργήσει αρκετά...

17. FireGate_13 Froyo Jul 6, 2015

FireGate_13, Jul 6, 2015 :
    διάβασα κάπου στα φόρουμ οτι η συγκεκριμένη version "bs28k" είναι μόνο για developers και βγήκε on air τυχαιά και αποσυρθηκε. Έγραφε επίσης ότι η συγκεκριμένη version δεν γίνεται απο μόνη της update...

18. gaster KitKat Moderator Jul 8, 2015

gaster, Jul 8, 2015 :
    Δοκιμασε αυτο φιλε μου ναι. Κανε ενα backup πριν φυσικα

19. thanman02 Cupcake Mar 9, 2016