64
Member from Poland?

1. Milek7
    Jelly Bean Nov 10, 2015

Milek7 , Nov 10, 2015 :
    Po moich próbach dyskusji z nimi, wątpię.
    A co do @Reivon Choccoli, to już trzeci raz powtarzam, żeby lepiej zrobiła porządek i poprzenosiła wątki do odpowiednich działów, ale ja to sobie mogę mówić jak do ściany..

sabeot, madalias, p_bladek and 3 others like this.
  2. andrenick
    Gingerbread Nov 10, 2015

andrenick , Nov 10, 2015 :
    Achh.... gdyby oni produkowali w tym tempie co my posty....:p:D

rafglock, McAwesomePL and Milek7 like this.
  3. Reivon Choccoli
    Jelly Bean Nov 10, 2015

Reivon Choccoli , Nov 10, 2015 :
    Mozesz mnie otagowac w jakims watku ktory w twojej ocenie powinien byc przesuniety, ale mamy tylko trzy opcje: off topic, support i invites.
    /Support pozostawiamy watkom rozwiazujacym problemy i roznym modowskim ogloszeniom.
    /Off-topic to na przyklad ten watek, watki luznej rozmowy, zabawy i ogolem to, co z technika ma malo wspolnego.
    /Invites to oczywiscie rozdawanie zaproszen.

Watki, ktore nie mieszcza sie w te kryteria po prostu zostaja w /Polski ;)

superplus likes this.
  4. madalias
    Ice Cream Sandwich Nov 10, 2015

madalias , Nov 10, 2015 :
    Każdy kij ma dwa końce. Jedni się przyzwyczają inni nie

andrenick and rafglock like this.
  5. Milek7
    Jelly Bean Nov 10, 2015

Milek7 , Nov 10, 2015 :
    Tagowałem cię w dwóch postach, w którym o tym wspominałem. (nawet chyba dawałem przykłady) Nie widać co trzeba przenieść?

rafglock likes this.
  6. Milek7
    Jelly Bean Nov 10, 2015

Milek7 , Nov 10, 2015 :
    Jako że klepiecie posty w takim tempie, to nie gwarantuję, że cokolwiek co znajdzie się poniżej zostanie przeniesione do nowego forum.
    ----CIACH----

rafglock and McAwesomePL like this.
  7. rarog
    Assistant Head Moderator Assistant Head Moderator Nov 10, 2015

rarog , Nov 10, 2015 :
    Yes, it's perhaps more common but istn't less correct. Following the same logic you could say that no one should say "acetylsalicylic acid", because "aspirin" is more common.

Following is my private point of view on the situation here.

And why are you (not you especially, I mean the community) that unfriendly? You could help and correct, but no, you criticise, you show yourself from arrogant side. And all because of what? Because in the beginning a mod who happened to be with junior status, asked one user not to sell on the forums? Is this that important and essential to the community, that you have to start talking about regime, communism and fascism? Words, most of you probably know from parents and documentaries, but not from own experience. In those regimes there wasn't freedom of speech, you couldn't speak freely, like you do here. It's still isn't suppressed, you're free to speak, you just have to follow the rules of the house owner - OnePlus.
    To give you a real life example - if you all happen to meet in a bar and after a year the bar owner sees, that you bring your own drinks or smoke, which he dislikes - this is his domestic right to not allow this. And you can't speak of democracy or suppression of freedom, because you are on foreign ground, where the bar owner can express his freedom and regulate the situation by his wishes.

Other people tell, that a mod should grow thick skin (yes, reasonable) but not call for help if he or she is unsure of the situation - this is nonsense. Why shouldn't a new employee at your work get help, have advice? Any employer just throwing the new employee into a pool of sharks, would be a bad employer, don't you all agree?
    And actually none of the mods is an employee of OnePlus, it's our free time that we spend helping out in the forums - voluntarily.
    As for several applications for being a moderator - do you think, that somebody, who himself doesn't follow the rules, will be considered to be a mod? A good mod must be able to warn friends also, if it's applicable. Special treatment mustn't exist on a good forum.

8. McAwesomePL
    Lollipop Nov 10, 2015

McAwesomePL , Nov 10, 2015 :
    Panowie, ogłaszam kwadrans ciszy! ;)

9. Milek7
    Jelly Bean Nov 10, 2015

Milek7 , Nov 10, 2015 :
    Nie no, jak naklepiecie jeszcze z kilkadziesiąt stron to jeszcze przeniosę. Forum pewnie będzie gotowe jutro.

Mayex, MarcinSzq, andrenick and 2 others like this.
  10. rafglock

rafglock , Nov 10, 2015 :
    Martinezz o mało nie zadławiłem się kawą przez Ciebie :D

McAwesomePL likes this.
  11. rafglock

rafglock , Nov 10, 2015 :
    O co mu kaman bo nie chce mi się tego czytać w translatorze ;)

andrenick, McAwesomePL and durek666 like this.
  12. Milek7
    Jelly Bean Nov 10, 2015

Milek7 , Nov 10, 2015 :
    It IS that important to our community, that we can share links to other shops, have fun with encryption, sometimes sell something. Maybe few people here were too strong in words, but I believe that they just want bit more freedom. You (as all OP moderators) can't introduce that rules in this community. I want to work some compromise, but it looks like you aren't interested in one.

13. p_bladek
    KitKat Nov 10, 2015

Last edited: Nov 10, 2015

skrysz, sabeot, andrenick and 3 others like this.
  14. rarog

rarog , Nov 10, 2015 :
    What's the logic behind this? All world can, but you can't follow the rules because you are Polish and special? This doesn't shed you in any good light, isn't very adult. Here comes the subtext of "special" as it is used in the English language, I don't think that you consider yourself as a handicapped person, but you demand special treating, like you are one. This is a kind of paradox.
    The compromise is, that you continue here as a community, but just don't sell things here, don't try to make profit here and don't link to shops selling official OnePlus products without being an official OnePlus shop. I don't think, that it's hard and essential for your community. If it is essential for you, you're in the wrong place.

PVS Kharoud and superplus like this.
  15. pietrrokov
    Froyo Nov 10, 2015

pietrrokov , Nov 10, 2015 :
    Czyli? ;D

edyta: czy ja dobrze czytam, czy mod jedzie nas za to, że jesteśmy Polakami? Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy! Dajmy im popalić!

16. Baal71
    Honeycomb Nov 10, 2015

Baal71 , Nov 10, 2015 :
    ciśnienie mu poszło uchami...

sabeot and rafglock like this.
  17. madalias

maciejkac, MarcinSzq, sabeot and 4 others like this.
  18. p_bladek
    KitKat Nov 10, 2015

p_bladek , Nov 10, 2015 :
    Myślę że jeżeli chodzi o rasizm, komunizm, faszyzm, to niestety, ale wiemy sporo więcej. To mój dziad walczył, to moja ojczyzną została zrównana z ziemią, to tyle. O co nam chodzi, już tłumaczę. Nie chcielibyśmy być karani za wklejenie linka np do akcesoriów których nie ma od dawna na stronie op, albo są marnej jakości. Jeżeli byłyby dostępne oficjalnie w OP store to bym kupił, a tak dostaję warna bo znalazłem gdzie są. Jesteś człowiekiem czy botem że kolego tego nie rozumiesz. Więcej luzu. Bawimy się w kodowanie i inne ciekawe żeczy, i pewnie dlatego polska młodzież przoduje na świecie, no cóż lepiej podciąć skrzydła.

19. pietrrokov
    Froyo Nov 10, 2015

pietrrokov , Nov 10, 2015 :
    Tak przy okazji to nie wiem czy kogoś to interesuje, ale właśnie instaluje na tablecie Pianke 6.0 :D

McAwesomePL likes this.
  20. rarog

rarog , Nov 10, 2015 :
    Read again. I don't consider Poles to be any better or worse than anybody else in this world. It was Milek7, who showed special attitude and I failed to see, why I should consider this as justified.

Mayex likes this.