3
[ΟΔΗΓΟΣ ~ ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ] Ξεκλείδωμα Bootloader, Εγκατάσταση Τροποποιημένου Recovery και Root

1. gaster
    Lollipop Moderator Jun 18, 2015

gaster , Jun 18, 2015 :
    Φιλε δεν μπορω να καταλαβω. Εχω κανει την διαδικασια σε περισσοτερα απο 3 OnePlus One και δεν ειχα κανενα θεμα. Λοιπον. Ακολουθησε αυτον http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/guide-return-opo-to-100-stock-t2826541 τον οδηγο μεσω fastboot και γυρνα στην CM11S. Επειτα δοκιμαζεις καπακι να βαλεις την COS 12 με τους οδηγους εδω προσεκτικα και εφοσον εχεις σιγουρευτει οτι στον υπολογιστη σου υπαρχουν ολοι οι οδηγοι-drivers usb και adb

2. niklakis
    Cupcake Jun 18, 2015

niklakis , Jun 18, 2015 :
    Το περιεργο πλεον ειναι οτι οταν παταω το Volume Down και το Power Button μου κανεις 2 φορες restart και μου ανοιγει το τηλεφωνο κανονικα στο home screen και ετσι δεν μπορω ουτε factory reset να κανω για να ξαναδοκιμασω απο την αρχη την διαδικασια

3. gaster
    Lollipop Moderator Jun 18, 2015

gaster , Jun 18, 2015 :
    Φιλε. Ο τροπος με το fastboot δεν χρειαζεται το recovery. Πατας το πληκτρο αυξησης εντασης και οχι μειωσης μαζι με το Power Button και μπαινει η συσκευη σε fastboot. Μετα ακολουθεις ακριβως οτι λεει ο οδηγος που σου ποσταρα απο το XDA

4. RigasK
    Cupcake Aug 18, 2015

RigasK , Aug 18, 2015 :
    Aγαπητε φιλε μπλεκοντας στον κυκεωνα των αποτυχημενων προσπαθειων updates σε ενα ΟΡΟ 64 που εχω σε βρηκα στο φορουμ , κυριολεκτικα ενθουσιαστηκα με τις ειλικρινεις και απλες παρουσιασεις σου (που κανουν τα παντα να δειχνουν ευκολα) αλλα αντιμετωπιζω μεγαλες δυσκολιες κατανοησης και φοβαμαι να προχωρησω θα μπορουσες να με βοηθησεις αν σου περισευει λιγος χρονος Ευχαριστω εκ των προτερων

5. gaster
    Lollipop Moderator Aug 18, 2015

gaster , Aug 18, 2015 :
    Ευχαριστω φιλε μου και ευχαριστηση μου. Στειλε μου προσωπικο μηνυμα για τις αποριες που εχεις και με το που ευκαιρισω θα σου απαντησω

6. RigasK
    Cupcake Aug 19, 2015

RigasK , Aug 19, 2015 :
    Aγαπητε φιλε για να μην σε ζαλιζω και πολυ θα ηθελα να με κατευθυνεις κυριως πανω σε αυτα που εχεις δημοσιευσει ,σχεδον τα εχω διαβασει ολα . Απο που να ξεκινησω, δηλαδη εχω ενα ΟΡΟ 64 που εχει κλειδωμενο update στην CM11.0-XNPH22R και 4.4.2, καθε λιγο και λιγακι κατεβαινει μια ενημερωση που ειναι ΧNPH25R ,οταν του δωσω ΟΚ κανει reboot με βγαζει σε black screen του δινω apply updates κατι δεν παει καλα και παμε παλι απο την αρχη. Κατα τα αλλα δουλευει αψογα θα ηθελα λοιπον , να μου πεις αφου τα διαγραψω ολα και κανω reset to the defaults σε ολα και η συσκευη γινει καθαρη απο ολα οπως την αγορασα τι θα πρεπει να κανω μετα για να περασω την τελευταια ενημερωση λογισμικου.
    Για να μην σε κουραζω και μου γραφεις σημειωσε μου μονο κατα σειρα τις δημοσιευσεις σου και αν κολησω καπου θα σε ρωτησω.
    Ευχαριστω

7. gaster
    Lollipop Moderator Aug 19, 2015

gaster , Aug 19, 2015 :
    Αρχικα φιλε μου κατεβασε αυτο https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655046106 το αρχειο, περασετο στην μνημη της συσκευης χυμα και μετα μεσω του στοκ ρικοβερι εγκατεστησετο. Μετα την επανεκκινηση πηγαινε στις ρυθμισεις και δες για ΟΤΑ ενημερωσεις ωστε να γινουν απευθειας ολες μεχρι την S2I3. Οταν φτασεις στην τελευταια λοιπον πες μου για να σου πω να κανεις καθαρη εγκατασταση/προχωρημενο καθαρισμα

8. RigasK
    Cupcake Aug 19, 2015

RigasK , Aug 19, 2015 :
    Φιλέ μου όπως και να το κατεβαζω μονο διαφημίσεις μου βγαζει
    Aστο τα καταφερα το googlarisa και το βρηκα απο αλλου

Last edited: Aug 19, 2015

9. RigasK
    Cupcake Aug 21, 2015

RigasK , Aug 21, 2015 :
    Αγαπητε φιλε ακολουθησα αυτα που μου εγραψες και αυτη την στιγμη ειμα με την τελευταια ενημερωση απο το 444 11.0ΧΝΡΗ 33R δεν γνωριζω αν εινα η S2I3. που μου αναφερεις . οποτε βρεις χρονο μου δινεις τα φωτα σου . Επισης καπου γραφεις οτι συνερχεσαι απο καποια αναρωση ευχωμαι τα καλυτερα

10. gaster
    Lollipop Moderator Aug 21, 2015

gaster , Aug 21, 2015 :
    Να εισαι καλα φιλε μου. Ναι απο μια επεμβαση στην μεση/δισκο. Πηγαινε στις ρυθμισεις στο σχετικα με το τηλεφωνο και δες τον αριθμο εκδοσης. Επειτα στον ελεγχο για ενημερωσεις θα σου εμφανισει αυτοματα οτι νεα ενημερωση υπαρχει. Αν δεν καταφερεις κατι τετοιο προχωραμε σε χειροκινητη εγκατασταση και ολα καλα

11. RigasK
    Cupcake Aug 21, 2015

12. RigasK
    Cupcake Aug 21, 2015

RigasK , Aug 21, 2015 :
    Aγαπητε δοκιμασα με τον προηγουμενο τροπο και κατεβασα την XNPH 38R Αλλα δεν την δεςχεται με custom recovery αλλα μονο με fast boot να προχωρησω ?

13. RigasK
    Cupcake Aug 22, 2015

RigasK , Aug 22, 2015 :
    Αστο προχωρησα με τις σημειώσεις σου και είμαι στη XNPH 44S συνεχιζω ?

14. gaster
    Lollipop Moderator Aug 22, 2015

gaster , Aug 22, 2015 :
    Ελα φιλε. Σαφως θα καταλαβαινεις οτι οταν ειμαι διαθεσιμος και βλεπω τα μηνυματα σου απανταω. Ωραια. Τωρα δοκιμασε μεσω ΟΤΑ να δεις αν σου εμφανισει τις υπολοιπες ενημερωσεις. Αν οχι δοκιμασε χειροκινητα ξανα. Μπορεις να βρεις τα αρχεια εδω
    [ΣΥΛΛΟΓΗ] Επίσημα Και Ανεπίσημα Flashable zip Αρχεία Cyanogen Και ΟΤΑ Ενημερώσεων η και εδω
    [ΛΗΨΗ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Με Stock & Custom Recovery] Cyanogen OS 12 (CM12S)
    να κανεις την εγκατασταση

15. RigasK
    Cupcake Aug 22, 2015

RigasK , Aug 22, 2015 :
    Αγαπητέ πήρα φόρ α,γιατί άρχισα να βγάζω άκρη απο αυτά που ηδη εχεις σημειωσει και σε μπερδεψα .Βλέπω οτι έχω μια ακομη για να τελειώσω με την Cm 11. Το ερώτημα είναι να πάω στην 12 η να κάνω πρωτα Ρουτ και πληρη και καθαρη εγκατάσταση.?

16. gaster
    Lollipop Moderator Aug 22, 2015

gaster , Aug 22, 2015 :
    Κανε καθαρη εγκατασταση την CM12 και μετα root και εισαι κομπλε

17. RigasK
    Cupcake Aug 23, 2015

RigasK , Aug 23, 2015 :
    Αγαπητέ φιλέ εφτασα στην 12 όπως μου είχες γράψει αλλά στο ροοτ κολησα δεν μπορω να εγκαταστησω το twrp παρόλο που την εβαλα ηδη μια φορά επιτυχημένα σε μια απο τις εγκαταστάσεις της 11 τώρα με τα 5.02 δεν με αφήνει να την εγκαταστησω για να κάνω Ρουτ παρόλο που εκσνσ επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μου απαντας οποτε ευκαιρησεις. Ευχαριστω

18. gaster
    Lollipop Moderator Aug 24, 2015

gaster , Aug 24, 2015 :
    Για να κανεις ρουτ πρεπει να εγκαταστησεις custom recovery και επειτα μεσω αυτου να φλασαρεις το SuperSU. Δοκιμασε να εγκαταστησεις το TWRP 2.8.5.1

19. RigasK
    Cupcake Aug 25, 2015

RigasK , Aug 25, 2015 :
    Εκανα ολα τα σταδια για να ρουταρω το κινητο χωρις κανενα προβλημα αλλα η εφαρμογη superSu οταν την ανοιγω απο το κινητο μου γραφει no apps configured

20. gaster
    Lollipop Moderator Aug 25, 2015

gaster , Aug 25, 2015 :
    Δοκιμασε να κανεις ενημερωση το SuperSU μεσω του PlayStore