4
[ΟΔΗΓΟΣ & ΣΥΛΛΟΓΗ ~ Radio Modem] Επίσημα Modem OnePlus One

1. gaster KitKat Moderator Mar 11, 2015

gaster, Mar 11, 2015 :
    Πληροφορίες:

Ο οδηγός αυτός θα βοηθήσει αυτούς που ενδιαφέρονται να αλλάξουν το Radio/Modem δικτύου του OnePlus One τους, σε περίπτωση που έχουν προβλήματα συνδεσιμότητας μετά από κάποια αναβάθμιση λογισμικού ή κάποιου μη θέλοντος κακού χειρισμού της συσκευής που θα μπορούσε να προκαλέσει σφάλματα σε αυτό.

Για παράδειγμα μετά από κάποια ενημέρωση λογισμικού μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα στην πρόσβαση σύνδεσης της συσκευής σε Wi-Fi δίκτυα ή σε Δεδομένα Τηλεφώνου (Internet 2G/3G/4G κ.τ.λ.).

Αυτό θα οφείλεται στο Radio/Modem της συσκευής που είναι ενσωματωμένο στο λογισμικό και για κάποιον λόγο δεν λειτουργεί σωστά.

Η λίστα που θα δείτε παρακάτω περιέχει τις διαθέσιμες εκδόσεις των Radio/Modem του OnePlus One. Ακόμα και μετά τις νέες OTA ενημερώσεις λογισμικού, μπορεί να έχετε καλύτερα επίπεδα σήματος με χρήση μιας παλαιότερης έκδοσης Radio/Modem εως ότου οι νεότερες ενημερωθούν για ολοκληρωμένη ομαλή λειτουργία του σήματος.

Ωστόσο αν ακόμα θέλετε να χρησιμοποιείτε την τελευταία έκδοση, τότε επιλέξτε την από την λίστα αφού έχετε διαβάσει πρώτα τις οδηγίες εγκατάστασης και στην συνέχεια προχωρήστε στην εγκατάσταση της.

Πώς να εγκαταστήσετε το Radio/Modem της επιλογής σας;

Απλά κάντε εγκατάσταση μέσω του επιθυμητού σας Recovery, το αρχείο zip του Radio/Modem που επιλέξατε και έπειτα επανεκκίνηση της συσκευής.

Αν προτιμάτε να εγκαταστήσετε το Radio/Modem που επιλέξατε μέσω της μεθόδου fastboot, απλά μετακινήστε το αρχείο .bin που βρίσκεται μέσα στο zip στην επιφάνεια εργασίας σας ή σε κάποιον άλλο φάκελο της αρεσκείας σας.

Έπειτα συνδέστε την συσκευή στον υπολογιστή σας σε λειτουργία fastboot, και στον υπολογιστή σας ανοίξτε ένα παράθυρο γραμμής εντολών πληκτρολογώντας την παρακάτω εντολή χωρίς τους χαρακτήρες < >:

Εντολή
    fastboot flash modem <όνομα αρχείου radio/modem>.bin

Λήψεις (Οι νεότερες εκδόσεις βρίσκονται στην κορυφή-πάνω)

CyanogenMod 12 OS:

CyanogenMod 11S OTA's:
    CyanogenMod 11 Nightlies Builds:
    CyanogenMod 11 Snapshot:
    MD5: 54e0c2bc7104f7e111df37a2f458c48d

ColorOS:

Πηγή πληροφοριών - XDA Developers

Last edited: Apr 19, 2015

2. rouladoros Donut Mar 12, 2015

rouladoros, Mar 12, 2015 :
    Μπορείς εσύ η κάποιος άλλος κάτοχος να δοκιμάσει τα διάφορα μόντεμ και να πας πει με ποιο είχε καλύτερο σήμα, ταχύτητες, κλπ. , αναλόγως την εταιρία κινητής τηλεφωνίας; (Cosmote, Vodafone, Wind)

Sarath6336 likes this.
  3. gaster KitKat Moderator Mar 13, 2015

gaster, Mar 13, 2015 :
    Εγω οταν ειμουν σε cosmote και ειχα το μοντεμ της 33R ειμουν πολυ καλα σε ταχυτητες. Τωρα με vodafone εχω το μοντεμ της CM12 αλλα δεν μπορω να σε πω με σιγουρια γιατι ακομα ειναι σε σταδιο που αναβαθμιζεται συνχεια η CM12 και δεν λειτουργουν ολα οπως πρεπει. Συντομα ομως μολις παρουμε την CM12S θα ξερω να σου απαντησω :)

Sarath6336 likes this.
  4. pgoum Donut Mar 13, 2015

pgoum, Mar 13, 2015 :
    Καλησπέρα. Παρήγγειλα την τρίτη το one+ και αναμένω. Στην vodafone θα είναι νορμάλ από σήμα 3g/4g?

Sarath6336 likes this.
  5. gaster KitKat Moderator Mar 14, 2015

gaster, Mar 14, 2015 :
    Καλησπερα φιλε. Ναι φυσικα και θα ειναι. Αλλα απ'οσο ξερεις η vodafone δεν φημιζεται και τοσο για την ποιοτητα του Internet της. Αλλα γενικα ναι θα εχεις κανονικα το σημα που θα σου παρεχει η vodafone. Καλοριζικο με το καλο ;)

pgoum likes this.
  6. rouladoros Donut Mar 14, 2015

rouladoros, Mar 14, 2015 :
    Ωραία cosmote έχω οπότε μου έδωσες κάτι να έχω για σύγκριση με τα υπόλοιπα. Το έχω παραγγείλει με express από την Τρίτη και περιμένω να έρθει :)

Sarath6336 and gaster like this.
  7. gaster KitKat Moderator Mar 14, 2015

gaster, Mar 14, 2015 :

Είχα cosmote και ο λογος που αλλαξα σε voda ειναι τα πακετα σε καρτοκινητη οπου με voda συμφερει και με το παραπανω. Αλλα οσο αφορα το internet, η cosmote αυτην την στιγμη κατα την γνωμη μου εχει το καλυτερο. Καλοριζικο με το καλο ;)

Sarath6336 and rouladoros like this.
  8. rouladoros Donut Mar 14, 2015

rouladoros, Mar 14, 2015 :
    Συμφωνώ για καρτοκινητή, ακόμη και για σύνδεση αλλά όταν όλος ο κύκλος σου έχει cosmote σε συμφέρουν τα πακέτα της ίδιας εταιρίας αναγκαστικά, αν και όταν δικαιούσαι φοιτιτικό πακέτο δε σε πολυνοιάζει :cool: . Ευχαριστώ και πάλι :D

Sarath6336 and gaster like this.
  9. nicv Cupcake Apr 9, 2015

nicv, Apr 9, 2015 :
    Καλησπέρα!!
    Χτες μόλις το παρέλαβα με τα 16 gb.
    Όλα καλά εκτός απο ενα "θεματακι".
    Μόλις επιλεξω τυπο δικτύου 3g,ενω έχει καλό σήμα (vodafone),το χάνει για πολύ λίγο και περιοδικά(κάθε 30 δευτερόλεπτα περιπου).Φυσικά εννοείται πως δεν μπορω να σερφαρω μέσω 3g και το κανει συνέχεια.Όταν κάνω κλήση τηλεφώνου ευτυχώς δεν την ριχνει. Όταν είμαι σε 2g δεν χάνει καθόλου το σήμα του.
    Έχω την 22R. Το ερώτημα είναι το εξης,μιας και ανιδεος απο φλασαρισματα κλπ,αυτό που χρειάζεται είναι μονο το αρχείο zip;Η πρέπει να κάνω τίποτ άλλο;
    Η βοήθεια σας θα είναι καθοριστική μιας και θεωρώ οτι το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό.
    Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Sarath6336 likes this.
  10. gaster KitKat Moderator Jun 1, 2015

gaster, Jun 1, 2015 :
    Καλησπέρα φίλε. Σου προτείνω να εγκαταστήσεις την τελευταία ενημέρωση λογισμικού (εαν δεν το εκανες ηδη) Cyanogen OS 12 οπου χρησομοποιει καονουργιο Radio/Modem και επειτα να κανεις μια επαναφορα εργοστασιακων ρυυμισεων αφου κανεις το backup σου πρωτα και πιστευω πως ολα θα στρωσουν

Sarath6336 likes this.