11
➂ OnePlus 3 Genel

?

OnePlus 3 tasarımını nasıl buldunuz?

1. Çok kötü

1 vote(s)
    1.2%
  2. Kötü

3 vote(s)
    3.6%
  3. Normal

12 vote(s)
    14.5%
  4. İyi

14 vote(s)
    16.9%
  5. Çok iyi

20 vote(s)
    24.1%
  6. Mükemmel

33 vote(s)
    39.8%
  1. webpagina Ice Cream Sandwich Sep 27, 2016

webpagina, Sep 27, 2016 :
    @mcsememo selam
    Diyelimki Oneplus 3 kullanicisi telefona yeniden OXygenOs 'i flashlamak istiyor nerde ve nasil yapilir? anlatimi bulamadim

2. mcsememo KitKat Community Expert Sep 27, 2016

mcsememo, Sep 27, 2016 :
    Merhaba. OnePlus 3 kurulumuyla ve benzeri konularla ilgili onceden yazdigim mesaji buradan okuyabilirsin. Onceki mesajlardan okudugum kadariyla OnePlus 3'e sahipsin. Istersen burada da belirttigim uzere OnePlus 3 kurulumuyla ilgili turkce anlatim yaparak turkce foruma katkida bulunabilirsin. Iyi forumlar.

webpagina likes this.
  3. webpagina Ice Cream Sandwich Sep 29, 2016

webpagina, Sep 29, 2016 :
    Evet Cok eski bir userim Oneplus One ile baslayim Oneplus X ile devam edip Oneplus 3 alip menmun kaldim :) aciklamar icin tskler,

turkce bolum biraz karisik oldugu icin uzun zamanda giris yapmadim hep misafir olarak takip ettim bazi yerler unuttum

4. Türkiye Eclair Oct 1, 2016

Türkiye, Oct 1, 2016 :
    hocam merhabalar.Forumda fazla gözükmüyorsunuz size Op 3le ilgili özelden soru sorcaktım.Op 3 hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

5. mcsememo KitKat Community Expert Oct 4, 2016

mcsememo, Oct 4, 2016 :
    Genelde forumdayim ve arka planda rutin forum gorevlerini yapiyorum sadece online degilim. Kisisel sebeplerden dolayı bu haftadan itibaren foruma ara sira girebilecegim. Urun test grubunda olmama ragmen zamanim olmadigi icin OnePlus 3 test programina bile katilmadim, satin alma imkanim da olmadi ve dolayisiyla da kullanma imkanim olmadi ama kisisel dusuncemi belirtmem gerekirse takip ettigim kadariyla tum kategorilerde mukemmel bir telefon oldugunu soyleyebilirim. Iyi forumlar.

6. mgd77 Cupcake Oct 5, 2016

mgd77, Oct 5, 2016 :
    merhaba arkadaşlar.
    bir arakdaşım yurtdışına gidiyor ve bende op3 aldırmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz? Aslına bakılırsa baya bi kıyaslama videosu inceledim ama sizlerinde fikrini almak isterim.
    Ayrıca bu oneplus store ların nerelerde olduğuna dair bir bilgi göremedim. İspanyada nerden alınabilir?
    Şimdiden teşekkürler.

webpagina likes this.
  7. webpagina Ice Cream Sandwich Oct 5, 2016

webpagina, Oct 5, 2016 :
    Selam kardesim,
    Oneplus 3'u size öneririm telefon cok iyi fakat OxygenOS daha 100% degil daha cok ogrenecekleri var, almak istiyorsan siteden almalisin ve arkadasin gidecegi adresi ver suan telefon siparisleri ulasimi cok uzun suruyor diyorlar 5 hafta kadar felan, cok sikayet var.

8. mukoleyte Eclair Oct 10, 2016

mukoleyte, Oct 10, 2016 :
    @mcsememo yeni güncelleme grldikten sonra bir yerlere 7-8 defa ard arda dokun defi yaptım artık geliştiricisin şeklinde bir yazı çıktı

9. mgd77 Cupcake Oct 12, 2016

mgd77, Oct 12, 2016 :
    1 hafta kalacağı için ne yazık ki siparış edemeyeceğim. a3000 mdoeli sıkıntı yaratırmı türkiyede. Bilgisi veya kullanıcısı olan arkadaş varmı?

10. mgd77 Cupcake Oct 14, 2016

mgd77, Oct 14, 2016 :
    Arkadaşlar aranızda bu iki modelin orasında ki farkı tecrübe edip yorumlayabilecek var mı? Almayı düşünüyorum. Ama korkularım var. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

11. mcsememo KitKat Community Expert Oct 15, 2016

mcsememo, Oct 15, 2016 :
    Konu hakkinda buradaki ve sonraki mesaja bakabilirsin.

12. eru_ainur Cupcake Oct 17, 2016

eru_ainur, Oct 17, 2016 :
    Merhaba. Avrupa versiyonu olan A3003'te, Amerikan ve Çin versiyonu olan A3000 modeline göre LTE bantları farklı. A3000 versiyonunda olmayan ama A3003 versiyonunda olan LTE bantları şunlar : Bant 3 (1800 MHz), Bant 8 (900 Mhz) ve Bant 20 (800 Mhz).

Bu bantlardan 1800 MHz olanı daha güçlü, daha hızlı, daha pahalı ve daha düşük kapsama alanına sahip baz istasyonlarına ihtiyaç duyuyor. Bunlar genelde büyük şehirlerin en işlek bölgelerine yerleştiriliyor (Örneğin İstanbul-Levent). Bu baz istasyonlarını en çok kullanan operatör Turkcell. Diğer 800 MHz ve 900 MHz bantları ise daha ucuz baz istasyonlarına ihtiyaç duyuyor ve daha geniş kapsama alanına sahip. Üstelik bu baz istasyonları 3G'den devşirilerek kullanılabiliyor. Ancak 1800 MHz bandına göre daha yavaşlar. Bu baz istasyonları da yoğunlukla Turk Telekom ve Vodafone tarafından kullanılıyor.

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm Avrupa'da en yaygın olan baz istasyonları 800 MHz ve 900 Mhz frekanslarında yayın yapanlar. Yani Bant 8 ve Bant 20. Bunun nedeni de hem yatırım maliyetini düşürmek, hem de 4.5G kapsama alanını arttırmak. 1800 MHz yani Bant 3 frekansında yayın yapan baz istasyonları ise kalabalık bölgelerde hem taşıma kapasitesini hem de hızı arttırmak amacıyla destekleyici olarak kullanılıyor. Avrupa bölgesinde satılacak bir telefonda Bant 8 ve Bant 20'nin bulunması kritik önem taşıyor. Eğer bu bantlara sahip olmayan A3000 versiyonunu kullanırsanız, sadece merkezi bölgelerde 1800 MHz üzerinden 4.5G sinyali alırsınız. Şehir merkezinden uzaklaştıkça sinyal kaybolur ve 3G hızına düşersiniz.

Dikkat ettiyseniz A3000 modelini kullananlar Turkcell ile sorun yaşamadım diyorlar. Neden? Çünkü Turkcell çoğunlukla 1800 MHz frekansını kullanıyor. Ama Turk Telekom veya Vodafone kullanıyorsanız A3000 versiyonu ile sorun yaşarsınız. Hele Vodafone kullanıyorsan durum daha vahim, çünkü Vodafone 1800 MHz frekansını neredeyse hiç kullanmıyor.

mgd77 and Hakko like this.
  13. Hakko Eclair Oct 22, 2016

Hakko, Oct 22, 2016 :
    Merhaba Arkadaşlar,

1 Aylık bir süreç sonrası geç olsun güç olmasın diyerek telefonumun teslim edilmesine seviniyorum. Çarşamba günü Almanyadan geliyor cihaz ve elimden geldikçe izlenimleri vb. bilgileri paylaşmak istiyorum. Bu arada en az donanımhaber de olduğu kadar buranın da aktif olması aslında bizim yararımıza ama sadece @mcsememo elinden geleni yapması ile olmuyor. Dikkat ederseniz XDA gibi forumlarda da insanların birbirlerine ettikleri yardımlarla bir şeyler halloluyor. Veya buradaki hindistan topiğini bir ziyaret edin isterseniz neredeyse herkes birbirine destek oluyor. OnePlus kullanıcıları en azından almayı düşünenlere örnek teşkil edebilecek tecrübelerini paylaşabilirse insanların akıllarındaki soru işaretleri bir nebze dahi olsa cevaplanmış olur diye düşünüyorum. Türkçe kaynak sorunu biz bir şeyler yapmadığımız sürece devam edecek gibi görünüyor. En azından kurulum root rom vb gibi bilgileri Türkçe bir şekilde hazırlayabilirsek yabancı dili olmayan arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz diye düşünüyorum. Herkese teşekkürler.

OP3.jpg

14. kamajikaciya Cupcake Oct 22, 2016

kamajikaciya, Oct 22, 2016 :
    Bugün Oneplus 3 aldım. Ancak kılıfa ihtiyacım var. Orjinal kevlar kılıfı olan varsa satın alabilirim. Bamboo kılıf aldım 1 tane ancak ingiltere'den kuzenim yollayacak. 1 aya anca gelir. Türkiye'de de 1 tane kılıf yok. İşimi görecek 1 tane ince kılıfa bile razıyım. Burayı takip ediyorum.

Last edited: Oct 23, 2016

15. mgd77 Cupcake Oct 24, 2016

mgd77, Oct 24, 2016 :
    Arkadaşlar ne yaptım ne ettimse alamadım. İspanyaya giden arkadaşımında ziyareti kısa olduğu için sipariş veremedim. Olaki yurtdışına gidecek arkadaş varsa bana da alsın lütfen. Buradan irtibata geçebiliriz.

16. Hakko Eclair Oct 26, 2016

Hakko, Oct 26, 2016 :
    Dostum yurt dışına giden herhangi bir arkadaşın alamayacağı bir telefon bu farkındaysan. Herhangi bir yerde satılmıyor. Ayrıca herhangi birine göre alınacak bir telefon da değil. Net olmalı, belli bir tarihte almalısın bir yerde olmalı ve zaman içerisinde Türkiye'ye getirtebilmelisin. Sanırım en iyi ihtimalle örneğin alırsın Almanya'da bulunur telefon. Almanyadan Türkiye'ye gelecek biri senin için getirebilir. Umarım yazdıklarımı yanlış anlamazsın çünkü öyle bana da al denildiği gibi bir durum değil malesef bu adamlardan cihaz almak.

17. Hakko Eclair Oct 28, 2016

Hakko, Oct 28, 2016 :
    Arkadaşlar Merhaba,

Çarşamba günü hava alanından telefonu aldım. 3 günlük ilk izlenimlerim şu şekilde. Tutuş hissiyatı ve işçilik premium denilebilecek seviyede. Sesi ekranı donanımı hayli hayli yeterli. Kamerası bir tık iyi olabilirmiş bu kısım hep muamma zaten genel yorum da bu şekilde ve doğru. Yazılım tarafına gelince o2 Os gayet stock ayarında ve akıcı bir sistem adamların dediği gibi kullanıma odaklanmışlar gereksiz hiç bir şey yok oos da ben başarılı buldum. Elbette hala geliştirme sürecinde olması hem artı hem eksi denilebilir. Genel hatlarıyla sizi pişman etmeyecek bir cihaz aldığıma sevindim. Alan başka arkadaşlar da sevinecektir. 3 günde Miui 8, Resurection Remix gibi romlar denedim pek çok kişi gibi nand backup alıp rom deneyip gene oos a geri dönüyorsunuz bir şekilde "stock iyidir" dedirtiyorlar diğer romlar. Ufak tefek hatalar olduğunda hemen ayak geri çekiyor. Ama telefonda kullanılan belleğin yeterince hızlı olduğunu söyleyebilirim. Rom / root ile uğraşanların en büyük derdi romların boyutları ve bilgisayardan aktarırken ki geçen uzun sürelerdir. Ben böyle bir sorun yaşamadığımın altını çizeyim. Dash charge olayı tek kelimeyle inanılmaz! böyle bir şey görmedim! Parmak izine de öyle alışıyorsunuz ki sanki olmazsa olmaz gibi oluyor. Çünkü öyle hızlı ki sanki hep varmış siz de sürekli kullanıyormuşsunuz hissi veriyor. Yavaş olsa kullanmazsınız kenara atarsınız ama hızlı olduğundan parmak izi ile telefonu uyandırmaya alışıyorsunuz. Bu arada windows 10 ile sürücü sorunları yaşadım. Pek çok kişinin de yaşadığını gördüm. Stock oos recovery sorunu da yaşadım sideload yükleme yapamadım twrp kullanıyorum ki genel kullanımım da bu şekilde aslında sadece official çalışamıyorum ve OTA desteği alamıyorum o kadar başka da yaşadığım kötü denilebilecek tecrübe yok. Şu anda 3.2.7 Stable üzerinden kullanıma devam ediyorum. Şimdilik benden bu kadar farklı kullanıcı deneyimlerim olursa eklemeye çalışırım. Herkese iyi forumlar.

18. Kirakichi Jelly Bean Oct 31, 2016

Kirakichi, Oct 31, 2016 :
    Okurken basim döndü, 3 satir okudum kafama agri girdi :D
    Her bir kac satirda bosluk biraksam cok daha kolay olacak okumasi, tesekkürler emek zarf ettigin icin (kusurada bakma, okuyamadim ama :D)

19. Kirakichi Jelly Bean Oct 31, 2016

Kirakichi, Oct 31, 2016 :
    Arkadaslar, telefonu aldim ve 2 bucuk aydir bende ve hikayem su sekildedir.

OnePlus 3: Soft Gold (EU)
    OxygenOS: 3.2.7
    Android: 6.0.1
    Root + Xposed + TWRP
    Official OOS

Genel bakis acisi: Ilk telefon geldiginde, cok güzel bir kartonda geldi ve tabiki, elime aldigimda, o hissi anlatamam, gercekten caba zarf edildigi cok belli telefonu ilk kartonundan cikarip, elinize aldiginizda, o soguk, rahat fakat bi o kadar da sýk görünüm göstermekte.

Yandan bakildiginda, incelenen kenarlari (sag ve sol, yukari ile asa kismiyla birseyler yapilmamistir) icine dogru büküldügünden dolayi, kilif olmadan birisi telefonunuza baksa, onu cok ince görecektir! telefon aslinda biraz kalin, fakat o kivrilan kenarlar, cok yaniltmaktadir ve inanin ki, telefonun inceligi bi o kadar ince görünüyorki, dünyanin en ince telefonu sanabilirsiniz.

Telefonda tek sevmedigim tarafi, telefonun arka kismindaki kamera bölümü, o cikinti beni cok rahatsiz ediyor, ve sunu ifade etmeliyim ki, o boslugu doldursalardi, cok daha rahat olurdu! Oraya bi ~400mAh pil daha ekleyebilirlerdi o bosluk yerine, fakat yapmadilar ve gayet anlayabilirim sebeplerini, simdiki telefonlarin popülerliyi, incelige bakmakta ve OnePlus 2 de kalin oldugundan, OnePlus 3'yü elbette OnePlus 2 den daha iyi yapmaya calisdilar.

Kilif olmadan kullanmayin derim, cünkü masaya veya herhangi bir yere koydugunuz an, ufak bir kir/toz olmasi, kamera camin üzerine oturup, sizin o telefonu oraya koymanizla beraber bir kilo civarinda yük binmekte cama, ve tabiki bu catlatabilir sansizsaniz. Ben internetten yaklasik 2$'a TPU kilif aldim, kenarlari hafif cikintili her dört tarafida, bu sekilde düstügünde, ekstra bir darbe emici özellik barindirmakta. Kamera bölümündeki sorunuda gidermekte.

Hopörler ile Sarj ve 3.5mm kulaklik girisi gercekten cok muhtesem, sarj girisi USB Type-C yani sarj kablonuz hangi sekilde olursa olsun, her iki sekildede sarj edilebilmekte! gayet menmun edici bir özellik!

Höpörler ise her ufak deliklerin etrafi hafif sari ile daha pürüssüz hale getirilmis, ve sarj girisi bölümüde ayni sekilde. Yanimsa sayesinde, o bölüm daha cok yansimakta ve telefonu gercekten daha güzel ve pahali bir görünüm sunmakta.

Donanim:

Arkadaslar, bu fiyata göre, bu donanim gercekten inanilmaz!

Icinde Qualcomm Snapdragon 820 barindirmakta, ve buda 6GB Ram, 64GB dahili hafiza alani ve Adreno 530 GPU barindirmakta, ayni zamanda ilk 64bit'lik kendi yaptiklari bir CPU islemcisi olmakta! (Snapdragon 810 64bit'likti fakat kendilerinin degildi, isi hizlandirdilar fakat ne demisler? acele ise seytan karisir, bu sebepten dolayi isinma sorunu yasadi).

Telefon gercekten hizli! Hafiza alani eMMC olmadigindan, hafiza alani, önceki nesil telefonlarla kiyasla daha hizli performans saglamakta!

AnTuTu Benchmark bana ~143,000 puan vermisti, ve bu skor, telefonun ciktigi tarihte dünyanin en hizli telefonu olmustu, fakat simdi iPhone 7 Plus gibi diger yazilim ile calisan telefonlar, ve ayni zamanda Android yazilimi ile calisan telefonlar, yeni nesil Snapdragon 821 kullandiklarindan dolayi, hafif bir ekstra performans artisi görmekteler, bu sebeplerden dolayi tabiki, OnePlus 3 artik eski yerini tutmamakta (fakat unutmayin ki, telefon cikala 4 ay oldu, ve yaklasik 7 ay sonra OnePlus 4 cikacagindan eminiz, 3 ay boyunca rahat rekoru elinde tuttu, gayet menmunum).

Donanim cok iyi son donanimi barindirmakta piyasada, ve diger cin telefonlariyla kiyasla, OnePlus ekibi icine Snapdragon islemcisi koydu!

Diger cin telefon üreticileri, genellikle MediaTek kullanmaktalar, ucuz bir islemcidir, performans acisindan tabiki piyasadaki en iyi islemci üreticisine kafa tutamaz (Qualcomm) fakat cok ucuz maliyetleri oldugundan dolayi, cogu Cin firmalari MediaTek koyuyorlar.

OnePlus daki bazi donanimlar kaldirildi, bu sekilde telefon fiyatini biraz daha düsürmek icin.
    Bunlardan bazilari telefondaki sensörler, cin yapimi sensörler cok kullanilmis, telefondaki GPS ise gayet iyidir ve diger cin telefonlariyla kiyasla daha iyi islemekte! (daha önce 2 farkli cin telefonu elime gecti).

Parmak izi okuyucusu bi hayli hizli, o kadar hizli ki, güc tusu artik unutuldu! telefondaki parmak izi dokunmatik oldugundan dolayi, telefon sorun yasamadan uyku moduna geciyor ve elinizi koydugunuz an, normal bir tus gibi sistemi uyandirip, hemen parmak okuyucusunu calistirmakta (kilit oldugundan, sistem otomatik parmak okuyucusunu calistiriyor) ve hemen parmaginizi okuyup telefonu aciyor, ve tüm bu islem, 0.5 saniyenin altinda yapilmakta!

Kisacasi, parmak izi sebebinden dolayi telefonunuz uykuya gecmicek gibi endise yapmayin! eger ana ekran tusu (parmak izi tusu) tuslu, basilabilir olsaydi, tabiki sensörü hep acik tutmak, telefonuda acik tutmak anlamina geliyor yani kisacasi ozaman olmazdi, fakat simdi dokunmatik oldugundan, sorun kalkmakta ve gercekten zaman kazanmaktasiniz.

Telefondaki parmak izi kaplamasi seramikten yapilmistir, yani cizilme gibi sorun yasamicaksiniz normal kullanim kosullarda.

Yazilim: Yazilimi cok temiz, orjinal Android 6.0 Marshmallow'ye benzemekte, diger firmalar gibi az cok degistirip size sunmamaktalar, kisacasi, Android 6.0 nasil bir his, onu hissedebilirsiniz!

Telefondaki yazilim cok hizli, ve gercekten güzel fonksiyonlar sunmakta!

Bazilarinis GPS sorunu yasiyorum diyebilirsiniz (telefona sahip olanlar) bu sorunu gidermek icin Batarya Optimize bölümünden secili Navigasyon programini cikarin, bu sekilde sorun yasamiyacaksiniz (bende sorunsuz calismakta bunu yaptiktan sonra). Sarj özelligi cok hizli sarj ediyor, 20% de sarja takiyorum, yarim saat sonra 80% oluyor ve cikarip kullaniyorum, 20% ile 80% arasinda tutmaya calisiyorum sarji, ve bazen 1% ye kadar kullanip, 100% ye kadar sarj ediyorum (~40% oraninda diyelim). 20% ile 80% arasinda tutarsak sarji, telefonun pil ömrü 3 kat artacaktir.

Telefondaki uygulamar hizli calismakta, ve güncellemeler hep geliyor.

Baska ne diyim bilmiyorum, telefon bu fiyata göre, paranin hakkini vermekte!

Hakko likes this.
  20. Hakko Eclair Oct 31, 2016

Hakko, Oct 31, 2016 :
    bu arada XDA forumdan whatsapp grubuna gelmenizi tavsiye ederim. Tabi eğer ki root rom vb. gibi özelliklerden anlıyor ve denemekten keyif alıyorsanız...