1
Oneplus 5/5T Android 10 Update gecikmesi ve daha da gecikmesi via OnePlus 5

1. _iamOxygen
    Eclair Oct 26, 2020

_iamOxygen , via OnePlus 5 , Oct 26, 2020 :
    Herkese merhaba arkadaşlar. Sizin de bildiğiniz üzere OP 5/5T cihazları bir Android 10 güncellemesi aldı ve daha sonra aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen bundan sonra bir güvenlik güncellemesi dahi almadı. Bununla alakalı şikayetlerin birikmesi gibi sebeplerden midir bilemiyorum bir ara artık açıklama yapma gereği duymuşlardı.

Link şurada mevcut:
    https://forums.oneplus.com/threads/notice-regarding-the-oneplus-5-5t-update-delay.1304655/

Neyse tabi bu post yayınlandığında bazıları sevindi bazıları ise artık çok geç, bir daha one plus almam, bizi yeni cihaz almaya mı itmeye çalışıyorsunuz gibi haklı isyanlarda bulundu. Post içeriğinde bir özürle beraber çalışmalara başlanacağını hissettiren mesajlar ve bu gelişmelerden herkesin haberdar edileceği vs. yazıyordu. Sonuç olarak bundan sonra bile hiç bir açıklama yapılmadı veya herhangi bir güncelleme gelmedi. İnsanların güveni iyice sarsıldı. Herkes post' un altına şu günler bile bu ayıpla ilgili dert yanıyor ama kimseden bir cevap yok.

Benim sorum ise şu: siz ne düşünüyorsunuz? Bu iş neden böyle oldu? Tavrınız nedir? Bundan sonra ne olacak? Güncelleme için daha çok bekler miyiz? Veya güncelleme gelecek mi?

Fikrinizi belirtirseniz Türklerin çok da fazla olmadığı bu ortamda belki biz de forumu takipte kalabiliriz.

Saygılarımla

NevzatDurmaz likes this.
  2. OneTown
    Cupcake Oct 29, 2020

OneTown , Oct 29, 2020 :
    Selamlar.

Öncelikle şunu sormak isterim ki benim elimdeki OnePlus 5t telefonum henüz kendi güncelleme modülü üzerinden Android 10 bile almadı. Internette sürekli android 10 yayınlandığını görüyorum fakat telefonun kendi güncelleme modülüne gelmemiş olması normal mi ? OnePlus resmi sitesinden indirip mi yapmam gerekiyor bu konu da bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ? Tabi geçen arkadaşlar da geçtikten sonraki tecrübeleri hakkında tavsiyeler verirlerse çok sevinirim.

Açıkçası hem yazdığınıza hem de bu yaşadığım soruna bağlı olarak belirtmek isterim ki bu durum benim OnePlus'a olan güvenimi biraz sarsmış durumda. OnePlus'ın pazarlama politikası gereğince bu telefonların en azından 3 yıl civarı daha güncelleme almasını beklerdim. Telefondan halen çok memnunum fakat böyle bir olay güven sarsılması yaratıyor. Özellikle o yapılan açıklama da bu telefonlar için uğraşılmayacağına direk dikkat çekmişler gibi.

3. _iamOxygen
    Eclair Oct 31, 2020

_iamOxygen , via OnePlus 5 , Oct 31, 2020 :
    Merhaba. Öncelikle ben OP5 kullanıyorum ve bana da doğrudan bir Android 10 güncellemesi gelmedi. Bu sanırım OP' ın her bölgeye güncellemeyi eş zamanlı dağıtmamasından kaynaklı. Zaten bir çok kişi de Oxygen Updater adlı bir uygulama üzerinden gelen güncellemeleri yüklüyor. Bu uygulama bir geliştirici tarafından yazılmış. OP' dan bağımsız. Amaç şu: bir güncelleme yayınlandığında bu kişi güncelleme dosyasını alıyor ve bu uygulama üzerinden kullanıcılara sunuyor. Sonra siz dosyayı manuel olarak çok basit bir şekilde yüklüyorsunuz telefonun ayarlar kısmından. Zaten uygulama sizin sürüm kontrolünüzü de otomatik yapıyor ve varsa üst sürümü indirebilirsin diye bildiriyor size. Bu sayede yükleyebilirsiniz.

Gelelim geçtikten sonraki tecrübeler kısmına. Açık konuşmak gerekirse arayüz olsun yeni özellikler olsun hoş gözüküyor android 10. Ancak bazı sorunlar da oluyormuş sanırım bazı kişilerde. Batarya ömrü, kamerada EIS, bazı uygulamaların hata vermesi vs. Geçip geçmeme sizin araştırıp verebileceğiniz bir karar ona bir şey diyemem. OP5 de ben çok sıkıntı yaşamadım ancak batarya 9 da daha iyiydi diyebilirim. Yine de ben sevdim ve aşırı rahatsız edecek bir sıkıntı yaşamadım.

Güncelleme geldi ama güncellemeden sonra hata düzeltmeleri vs hiçbir şey gelmedi. Yani sanki telefon dünyadan silindi. Güvenlik güncellemeleri dahil her şey sekteye uğradı. E doğal olarak da bütün kullanıcıların güveni sarsıldı. Evet hepimiz hala telefonlarımızdan memnunuz ama geliştirici ekibin bu yaptığı gerçekten ayıp. İstedikleri kadar yeni cihazlara güncelleme çıkarıyor olsunlar. Sonuçta biz de listedeyiz ve bu kadar uzun süre bizimle ilgilenilmemesi güven kaybına neden oluyor. Özür diliyorsun kaç ay sonra ama ondan sonra da aynı şeyi yapıyorsun.

Android 11' in bile hayalini kuran kullanıcılar vardı bir ihtimal gelir diye. Bırak 11' i 10' u bile doğru düzgün alamadık. Ne olur ne gider bilmiyorum ama gerçekten rahatsız olduk hepimiz. Umarım en kısa zamanda çözerler.

4. OneTown
    Cupcake Oct 31, 2020

OneTown , Oct 31, 2020 :
    Cevabınız için teşekkür ederim, resmi site üzerinden indirip telefon menüsünden yerel yükseltme ile kurdum bende android 10'u. Henüz 1 gün oldu fakat memnun görünüyorum. Pil ömrünü ekstra test etme imkanım olmadı gibi fakat büyük bir fark yokmuş gibi belki standart kullanımda biraz hızlı gidebilir gibi duruyor.

Bir tek bazı bildirimlerin şekilleri görünmemeye başlamış mesela yani mesela instagramdan bildirim geldiğinde üst çubukta o minik fotoğraf makinesine benzeyen Instagram logosu görünüyor. Fakat hayat eve sığar, getir, Xiaomi mi band gibi uygulamaların bildirimleri siyah bir kare halinde görünüyor. Bu sanırım uygulamalar ve android 10ile alakalı diye düşünüyorum. Çok dert edilecek bir şey değil gibi.

Çok haklısınız ki bu telefonları Android 11 hayalleriyle hatta telefon bozulmadığı sürece güncelleme alır hayalleriyle almıştık aslında diğer üreticilerden farklı olarak daha uzun süre destekli telefonlar kullanmayı düşünüyorduk fakat oneplus'ta diğer markalar gibi desteği erken kesenler grubuna girecek sanırım. Umarım yakın zamanda yeni bir açıklama gelir en azından telefonlarınızın akıbetini bilebiliriz.

5. _iamOxygen
    Eclair Oct 31, 2020

_iamOxygen , via OnePlus 5 , Oct 31, 2020 :
    Rica ederim. Umarım çok can sıkıcı problemler yaşamadan devam edersiniz kullanmaya. Sanırım OnePlus ilk başlarda model sayısı da az olduğundan bu süreci iyi yönetti ancak model sayısı fazlalaştığında böyle olacağını kestiremediler ve bu duruma düştüler. Yakın bir zamanda CEO' su da görevini bırakmıştı. Şu an farklı bir dönemden geçiyor olabilirler. Desteği keserler mi bilmiyorum ama bu işi kısa sürede bu kadar güzel yapıp daha sonradan saman alevi misali sönerlerse birçok kişinin OnePlus almak için bir sebebi kalmaz. Eski kullanıcıların güvenini kaybetmek uzun vadede dezavantaja dönüşür ve bunu hiç bir firma da istemez.

Artık karar alırken daha dikkatli davranırlar gibime geliyor. Android 10' u tamamlarlar elbet ama 11 bu cihazlara gelmez çok yüksek ihtimalle. 10 için de daha beklememiz gerekecek gibi duruyor. Bekleyip göreceğiz...