1
Προβλημα με Widevine L3 OP7

1. granazias
    Donut Aug 30, 2021

granazias , Aug 30, 2021 :
    Καλησπερα στο φορουμ.
    Εχω στην κατοχη μου ενα Oneplus 7 GM1900,κι απο τη μερα που αναβαθμισα σε android 11, δυστυχώς εχασα την πιστοποιηση Widevine L1 και εχει υποβαθμιστει σε L3.
    Φανταζομαι πως οι περισσότεροι εδω μεσα γνωριζετε περί του συγκεκριμενου προβληματος,και θα ηθελα την γνωμη σας αν εχετε βρει καποια λυση.
    Εχω διαβασει διαφορες μεθόδους επιλυσης σε διαφορα αρθρα απο το εξωτερικο,αλλα δυστυχως οτι και αν εχω κανει,το προβλημα παραμενει.
    Σημερα αναβαθμισα τη συσκευη και με το νεο update 11.0.3.1,αλλα δυστυχως ακομα τα ιδια.
    Εχω δοκιμασει τα παντα.
    Απο φλασαρισμα με το msm tool απο android 9 και εγκατασταση ολων των επομενων αναβαθμισεων,μεχρι και καποιες μεθοδους με αλλαγες σε καποιες ρυθμισεις της οθονης,διαγραφη cache και data του Netflix,και διαγραφη της cache του συστηματος.
    Οποιαδηποτε βοηθεια θα εκτιμηθει δεοντως.
    Ευχαριστω.

gaster likes this.
  2. gaster
    Moderator Moderator Aug 30, 2021

gaster , Aug 30, 2021 :
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Αν είσαι σίγουρος ότι την έχασες την πιστοποίηση L1, τότε η απλά θα περιμένεις για να αναβαθμιστεί με κάποιο firmware update διότι εφόσον έγινε κάτι τέτοιο πιστεύω πως ήδη θα αναφέρθηκε εδώ για επίλυση, ή πολύ απλά μπορείς να μιλήσεις με το Live Chat Customer Support της OnePlus εδώ και να τους εξηγήσεις τί συναίβει.

Αυτό που θα γίνει πιθανόν είναι να σου δημιουργήσουν ένα ticket και να σου ζητήσουν να αποσταλλεί η συσκευή στο επίσημο service της OnePlus στην Πολωνία ώστε να το ξανά γυρίσουν σε L1. Αυτό θα γίνει μέσω εγγύησης εφόσον έχεις εγγύηση ακόμα και θα είναι δωρεάν. Και η παραλαβή και η αποστολή και η επιδιόρθωση και η επιστροφή.

granazias likes this.
  3. granazias
    Donut Aug 31, 2021

granazias , Aug 31, 2021 :

Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα.
    Δυστυχως οσες επιλογες διορθωσης βρηκα διαθεσιμες σε καποια ξενα φορουμ,αλλα και στο αγγλοφωνο φορουμ της Oneplus,με καμια απο αυτες δεν επιλυθηκε το προβλημα μου.
    Ετσι αφησα ως τελευταια επιλογη την επικοινωνια με το live chat customer support,πριν μια εβδομαδα περιπου,κι εκεινοι μου ειπαν πως η λυση θα δινοταν με το επομενο update,το οποιο οπως με διαβεβαιωσαν,θα ερχοταν σε λιγες μερες οπως και εγινε με το χτεσινο update.
    Δυστυχως ομως ουτε και με εκεινο επιλυθηκε το προβλημα μου.

Την πιθανοτητα που αναφερατε για αποστολη της συσκευης στο επισημο σερβις δεν μου την ανεφεραν καν,ισως επειδη ειμαι ηδη εκτος εγγυησης,αφου μου ζητησαν το imei της συσκευης και ειδαν την ημερομηνια ενεργοποιησης προφανως.

Θεωρητικα,το προβλημα θα επρεπε να ειχε λυθει με το αμεσως προηγουμενο update,οπως ανεφεραν και οι λεπτομερειες του,αλλα ουτε τοτε λυθηκε.
    Τουλαχιστον οχι στη δικη μου συσκευη..σε αλλες ομως διορθωθηκε και δεν ξερω πραγματικα τι μπορει να πηγαινει τοσο λαθος με τη δικη μου απο τη στιγμη που δεν εχω κανει το οτιδηποτε μεμπτο με ξεκλειδωμα bootloader και ρουταρισμα,ουτε να εχω μπρικαρει ποτε τη συσκευη.
    Το μονο που ειχα κανει ηταν ενα downgrade απο android 11 beta πισω στην 9 μεσω σχετικου αρχειου απο γνωστο φορουμ του εξωτερικου.
    Μετα την 9 πηγα σε 10 κανονικοτατα.
    Μεχρι τοτε ειχα κανονικα την πιστοποιηση L1.
    Το προβλημα εμφανιστηκε οταν καποια στιγμη αναβαθμισα απο την 10 στην stable 11.
    Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να κανω.
    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

4. gaster
    Moderator Moderator Aug 31, 2021

gaster , via OnePlus 9 Pro , Aug 31, 2021 :
    Όπως ήταν και αναμενόμενο περί εγγύησης διότι αν αγοράστηκε η συσκευή την περίοδο που κυκλοφόρησε, ο καιρός ενεργής εγγύησης πέρασε.

Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν θέλεις την άποψη μου να το χρησιμοποιήσεις είτε έτσι όπως είναι, είτε να περιμένεις νέα ενημέρωση, είτε πχ να το πουλήσεις και να αγοράσεις κάτι άλλο.

Και αν θέλεις πάλι ΟΡ, η άποψη μου είναι το Nord 2 όπου με εξαιρετικό hardware έχει και προσιτή τιμή όπως τον παλιό καλό καιρό.

Διαφορετικά ίσως ζητήσεις να στείλεις την συσκευή ο ίδιος στο service center της OnePlus μέσω συνομιλίας ξανά και με δικά σου έξοδα αποστολής.

granazias likes this.
  5. granazias
    Donut Aug 31, 2021

granazias , Aug 31, 2021 :
    Ναι οντως απο τη στιγμη που εχω φτασει σε αυτο το "αδιεξοδο",δεν υπαρχουν και αλλες λυσεις απο εκεινες που ανεφερες.

Οκ δεν ηρθε και το τελος του κοσμου με αυτο που συνεβη,γιατι εχω και αλλη διαθεσιμη συσκευη ωστε να απολαμβανω ταινιες σε υψηλη ευκρινια,απλα μου την εσπασε η ολη συμπεριφορα της εταιριας σε αυτο το θεμα.

Η συγκεκριμενη θεωρω πως ειναι απο τις κορυφαιες που εβγαλε,κι ακομα παιζει πολυ δυνατα,και ειναι πολυ λυπηρο κι εξοργιστικο συναμα για εμας τους χρηστες που δινουμε τοσα λεφτα για μια συσκευη τετοιου βεληνεκους,να μας συμπεριφερονται με αυτο τον τροπο.

Οσο για το Nord 2 που προτεινες,ναι πραγματι ειναι πολυ καλη συσκευη με βαση τον εξοπλισμο της και την αξια της,αλλα για εμενα προσωπικα τουλαχιστον αυτη η εταιρια τελειωσε εδω.

Ως και η αλλη εταιρια που εκλεισε το τμημα κινητης προσφατα(ονοματα δεν λεμε),και ημουν και ειμαι ακομα φανατικος χρηστης,τετοιο στραπατσο δεν εκανε ποτε,εκτος φυσικα απο τα πολυ αργοπορημενα updates.
    Ακομα κι ετσι ομως εδωσε πολλα μαθηματα ποιοτητας σε αρκετους.

Οπως και να εχει παντως σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τη βοηθεια.

gaster likes this.
  6. granazias
    Donut Sep 16, 2021

granazias , Sep 16, 2021 :
    Καλησπερα στο φορουμ.
    Ειχα αναφερθει οπως μπορειτε να δειτε στις προηγουμενες παραθεσεις μου,για το θεμα που ειχα με την πιστοποιηση Widevine,η οποια μετα την αναβαθμιση σε android 11,επεσε στο επιπεδο 3.

Τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες επιλυσης χωρις αποτελεσμα,αποφασισα να στειλω τη συσκευη στο επισημο σερβις στην Πολωνια.

Αφου εγκριθηκε το αιτημα μου για επιδιορθωση της ανωτερω πιστοποιησης μαζι ταυτοχρονα με την αντικατασταση μπαταριας,κι αφου προηγουμενως μετα απο επικοινωνια μου με το customer support,με ειχαν διαβεβαιωσει οτι το κοστος για την επαναπιστοποιηση θα ειναι δωρεαν,παρολο που ειμαι εκτος εγγυησης και θα χρεωθω μονο την αλλαγη μπαταριας και τα εργατικα,εστειλα τη συσκευη.

Σημερα μου εστειλαν ενα email με το αποτελεσμα της επιθεωρησης της συσκευης και το κοστολογιο για τις επισκευες.

Στο κοστολογιο αναγραφονται 3 χρεωσεις.
    Μια για αλλαγη μητρικης πλακετας,μια για τη μπαταρια και μια για τα εργατικα.
    Πραγματικα οταν διαβασα το κοστος αλλαγης μητρικης,εκτος οτι εμεινα με το στομα ανοικτο και μου πηρε ωρα να συνελθω απο το σοκ,εμεινα και με την απορια για ποιο λογο θελει αλλαγη απο τη στιγμη που η συσκευη λειτουργει απροβληματιστα.

Εστειλα λοιπον email στο κεντρο επισκευων και στο Oneplus customer support,ζητωντας να μου εξηγησουν το λογο αυτης της αντικαταστασης μητρικης και αν γινεται να γινει τελικα μονο αλλαγη μπαταριας συν το κοστος των εργατικων.
    Φυσικα απαντηση δεν πηρα μεχρι στιγμης,κι αναγκαστικα επικοινωνησα με το chat μηπως και παρω απαντησεις.

Εξηγω στον αντιπροσωπο τους το προβλημα μου,και μου λεει οτι εχει διαβασει ολα τα μηνυματα που ανταλλαξαμε τις τελευταιες ημερες,και οτι το κεντρο επισκευων θεωρει πως για να επιλυθει το θεμα με την πιστοποιηση widevine και για την αλλαγη μπαταριας,χρειαζεται να αλλαχτει η μητρικη,επειδη το μοντελο μου ειναι η κινεζικη εκδοση,και ειναι region locked,πρεπει να γινει αυτη η αντικατασταση,επειδη συσκευες οι οποιες ειναι υπο αυτο το καθεστως,εχουν διαφορετικα εξαρτηματα απο αλλης περιοχης.
    Ειλικρινα δεν ξερω αν οντως αυτο ισχυει η ευσταθει,η απλα θελουν να πουλησουν ανταλλακτικα,αλλα ειμαι παντελως απογοητευμενος απο την πρωτη μου εμπειρια σε συσκευη και σερβις της συγκεκριμενης εταιριας.

Εννοειται οτι δεν θα δεχτω τετοιου ειδους κοροιδια,αν οντως ειναι κατι τετοιο,και θα αρνηθω την επισκευη.

Πραγματικα κριμα για την εταιρια που με τετοιες πρακτικες διωχνει πελατες.