4
[ROM & ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ] Επίσημη CM12.1 Nightly Android 5.1.1 Για Το OnePlus One

1. gaster KitKat Moderator Apr 18, 2015

gaster, Apr 18, 2015 :
    Απο χτές 17.04.15 κυκλοφόρησε το νέο build της Cyanogenmod 12.1 Nightly βασισμένο στην τελευταία ενημερωμένη έκδοση του Android Lollipop 5.1. Παρακάτω ακολουθήστε τις οδηγίες για την εγκατάσταση της:

Αν χρησιμοποιείτε ήδη CM12 Nightly:

-Κάντε λήψη του τελευταίου Nightly build εδώ

-Κάντε λήψη του επιθυμητού πακέτου εφαρμογών Google (GAPPS) 5.1 εδώ

-Ενεργοποιήστε την συσκευή σε Recovery Mode (Προτείνεται το TWRP)

-Φλασάρετε το αρχείο zip Nightly και έπειτα το αρχείο zip GAPPS (Σιγουρευτείτε πως κάνατε λήψη τα GAPPS για Android 5.1 και όχι για 5.0.x)

-Κάντε Wipe Cache και Dalvik Cache
    -Κάντε Reboot System
    -Είστε έτοιμοι

(Παρατήρηση : Αν μετά την εκκίνηση δείτε το μήνυμα "Android is starting" είναι φυσιολογικό, αφού το μήνυμα "Android is upgrading" άλλαξε πλέον σε "Starting").

-

Αν χρησιμοποιείτε κάποια άλλη ROM
    (Που σημαίνει οτι έχετε ξεκλείδωτο Bootloader και εγκατεστημένο το TWRP Recovery):

-Κάντε λήψη λήψη του τελευταίου Nightly build εδώ

-Κάντε λήψη του επιθυμητού πακέτου εφαρμογών Google (GAPPS) 5.1 εδώ

-Κάντε Backup ότι σημαντικά αρχεία έχετε

-Ενεργοποιήστε την συσκευή σε TWRP Recovery Mode και επιλέξτε-τσεκάρετε Wipe για όλες τις διαθέσιμες επιλογές που έχετε εκτός των επιλογών Internal Storage και USB-OTG

-Φλασάρετε το αρχείο zip Nightly και έπειτα το αρχείο zip GAPPS (Σιγουρευτείτε πως κάνατε λήψη τα GAPPS για Android 5.1 και όχι για 5.0.x)

-Κάντε Wipe Cache και Dalvik Cache
    -Κάντε Reboot System
    -Είστε έτοιμοι

Αλλαγές του Android 5.1 Lollipop:

Η ενημέρωση υπόσχεται βελτιωμένη σταθερότητα, διορθώσεις bugs, καθώς και κάποια νέα χαρακτηριστικά.

Ανάμεσά τους η υποστήριξη για πολλαπλές κάρτες SIM, το Device Protection, ένα νέο χαρακτηριστικό που διατηρεί κλειδωμένη την κλεμμένη συσκευή σας μέχρι να κάνετε sign in με το Google account σας (ακόμη κι αν κάποιος επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις σε αυτή),

καθώς και υποστήριξη high definition (HD) voice σε συμβατές (Android 5.1) συσκευές. Επειτα μια λίστα με διάφορες αλλαγές:
    • Καλύτερη διαχείριση της RAM
    • Γενικές βελτιώσεις στη σταθερότητα του συστήματος
    • Αντιμετώπιση του προβλήματος συνδεσιμότητας σε δίκτυα Wi-Fi
    • Εξάλειψη προβλημάτων με τις ειδοποιήσεις
    • Προστίθεται η λειτουργία του αθόρυβου που απουσίαζε από την έκδοση Lollipop
    • Διορθώσεις του ξαφνικού και απρόσμενου κλεισίματος εφαρμογών
    • Βελτίωση στην αυτονομία
    • Λύνονται κάποια προβλήματα της λειτουργίας Google OΚ

2. jimladen Eclair Apr 18, 2015

3. gaster KitKat Moderator Apr 18, 2015

gaster, Apr 18, 2015 :
    Δεν το δοκιμασα ακομη αλλα συμφωνα με σχολια ακουσα οτι ειναι πιο γρηγορο

4. jimladen Eclair Apr 20, 2015

gaster likes this.
  5. gaster KitKat Moderator Apr 23, 2015

gaster, Apr 23, 2015 :
    Καλημερα παιδια και @jimladen Την δοκιμαζω απο χτες το βραδυ. Δειχνει πιο γρηγορη απο την 5.0.2 Nightly. Προς το παρον ολα ομαλα φαινονται να τρεχουν

Screenshot_2015-04-23-10-44-40.png

6. yannisserres Cupcake Apr 23, 2015

yannisserres, Apr 23, 2015 :
    Παιδια την βοηθεια σας παρακαλω καθοτι αρκετα ασχετος. Ειμαι απο αυτους που περασανε την CM12 στο κινητο τους με τον γνωστο απλο τροπο χωρις root κλπ. Πλεον απ οσο βλεπω βγηκε update (12.1) και εννοειται πως δεν μου ηρθε καμια ενημερωση μεσω ota. Τι κανουμε σ'αυτη την περιπτωση? Υπαρχει και παλι τροπος χωρις root και χωρις να χρειαστω το pc οπως εκανα και στην CM12? Ευχαριστω εκ των προτερων!! :)

7. gaster KitKat Moderator Apr 23, 2015

gaster, Apr 23, 2015 :
    Γεια σου φιλε μου. Το 12.1 ειναι για την εκδοση CM12.1 Nightly που καθημερινα αναβαθμιζεται και δεν θεωρειται απολυτα και σταθερα stable. Οποτε οταν επισημα κυκλοφορησει για το One CM12.1 OS τοτε θα την παρεις κανονικα :)

8. yannisserres Cupcake Apr 24, 2015

yannisserres, Apr 24, 2015 :
    Εννοεις δηλαδη πως θα μου ερθει αυτοματως ενημερωση στη συσκευη ή θα χρειαστει να την περασω παλι manual?

9. Hyper82 Froyo Apr 24, 2015

Hyper82, Apr 24, 2015 :
    οταν θα ερθει σε πολλους οτα η 5.1 σημαινει οτι θα ειναι η επίσημη, οποτε αν δεν σου εχει ερθει, θα μπορεσεις να την περασεις χειροκινητα

gaster likes this.
  10. gaster KitKat Moderator Apr 24, 2015

gaster, Apr 24, 2015 :
    Οταν κυκλοφορησει επισημα η CM12.1 OS θα σου ερθει μεσω της συσκευης ενημερωση μεσω WiFi. Διαφορετικα αν κυκλοφορησει και αργησει μπορεις να την περασεις και χειροκινητ

11. yannisserres Cupcake Apr 24, 2015

gaster likes this.
  12. animas07 Cupcake May 1, 2015

animas07, May 1, 2015 :
    Εμένα σήμερα μου έκανε αναβάθμιση την έκδοση cyanogen os 12.0 YNG1TAS17L και έκδοση android 5.0.2..τι παίζει μ αυτά;

13. gaster KitKat Moderator May 1, 2015

gaster, May 1, 2015 :
    Ειναι η τελευταια ενημερωση της CM12S που προσθετει το Ok OnePlus αντι του Ok google και φτιαχνει καποια μικρο προβληματα απ'οσο εχω ακουσει

14. HarisTsantakis Donut May 4, 2015

HarisTsantakis, May 4, 2015 :
    αγαπητε Mod καλησπερα.σημερα εσπασα την οθονη και η αφη δε δουλευει. κατα τα αλλα το κινητο ειναι μια χαρα και η μουσικη επαιζε αφου ειχε πεσει κατω. υπαρχει καποιος τροπος να αντικατασταθει υπευθυνα απο καποιον τεχνικο;;
    πληροφοριακα το ειχε περικου 25 μερες και δεν μου επεσε ποτε πριν.μια φορα μοναχα ηταν αρκετη, θα εκτιμουσα καθε βοηθεια

15. gaster KitKat Moderator May 4, 2015

gaster, May 4, 2015 :
    Καλημερα φιλε. Λυπαμαι για αυτο. Αλλα δεν χρειαζεται να χαλιεσαι. Υπαρχουν 2 τροποι. Ο ενας ειναι να το στειλεις επισημα στην εταιρια να σου αντικαταστηση την οθονη με κοστος που προβλεπεται και θα σου πουνε οι ιδιοι και ο δευτερος ειναι να βρεις καποιο εμπιστο καταστημα της περιοχης σου που να ξερεις οτι μπορει να κανει τετοια πραγματα και να του πεις να παραγγειλει γνησιο digitizer οθονης και να στο αλλαξει.

Η διαφορα ειναι το θεμα αναμονης μεχρι την επισκευη. Φυσικα θα σου προτεινα τον πρωτο τροπο :)

16. HarisTsantakis Donut May 4, 2015

ωραια εαν μπορεσω και βρω τροπο να επικοινωνησω μαζι τους θα το στειλω αν και μου ειναι λιγο δυσκολο.αν με καθε τροπο μπορεις να βοηθησεις εσυ που οπως φαινεται γνωριζεις περισσοτερα θα το ηθελα πολυ.ελπιζω ομως αν ειναι να το στειλω στην επισημη εταιρια να μην ανεβει πανω απο 200ευρω το κοστος.σε περιπτωση που μπορεις να συνεργαστεις μαζι μου και να με βοηθησεις πες μου αλλιως στειλε μου καποιο επισημο link

17. gaster KitKat Moderator May 4, 2015

gaster, May 4, 2015 :
    Εδω https://oneplus.net/support θα πατησεις κατω που γραφει "Haven't found your answer?" και ακριβως θα σου εμφανισει απο κατω μια εικονα που γραφει submit a ticket. Εκει θα γραψεις ακριβως το προβλημα σου. Αυτο ειναι για να σε δωσουν πληοροφριες ωστε να τους το στειλεις. Το κοστος δεν θα ειναι πανω απο 200 λογικα απο οσο γνωριζω.

Διαφορετικα αν εισαι στη Θεσσαλονικη, ξερω ενα καταστημα που μπορει να στο επισκευασει αλλα θα πρεπει να ρωτησω για το κοστος

18. HarisTsantakis Donut May 4, 2015

ωραια μολις μαθεις το κοστος πες μου, αν και αυτο που μαθαινω ειναι οτι η συνδεσμολογια της οθονης ειναι καπως δυσκολη και αν δε γινει σωστα δεν αποδιδουν τα χρωματα ακριβως οπως ειναι
    αν και εχω φιλους στη θεσσαλονικη οποτε ειναι εφικτο

Last edited: May 4, 2015

19. gaster KitKat Moderator May 5, 2015

gaster, May 5, 2015 :
    Οκ φιλε. Αλλα σου προτεινω το να το στειλεις στην εταιρια διοτι σε οποιαδηποτε περιπτωση θα εχεις εγγυηση

20. babis21 Cupcake May 9, 2015

babis21, May 9, 2015 :
    καλησπερα εκανα το update andoid 5.1 αλλα μετα απο το update φορτιζει πολυ αργα υπαρχει καποιος τροπος?