1
Taxe transport

1. Gilcu
    Donut Sep 24, 2015

Gilcu , Sep 24, 2015 :
    Salut,

stie cineva sa-mi spuna, daca la comanda unui produs se percepe taxe de vama sau alte taxe in afara de cele de transport. Pachetul vine la domiciliu, posta sau vama ? Multumesc.

P.S. Am citit undeva cum ca ar fi diferenta intre telefoanele care sunt cumparate din China si cele cumparate din UE ? Stie cineva ?

deyu likes this.
  2. deyu
    Gingerbread Sep 24, 2015

deyu , Sep 24, 2015 :
    eu am cumparat pentru oneplus 2: adaptor de europa, folie de sticla si husa ! Cat mi-a aparut pe paypal de platit atat am dat ! Cand am fost la posta sa ridic pachetu nu am mai platit nimic. 6 euro e taxa de transport si ajunge intr-o saptamana (lucratoare) aproximativ! Tot a fost 193 lei !

Eu am editia de china oneplus 2, nu am avut rabdare sa primesc invitatie, l-am luat de pe quickmobile. Da sunt diferente, dual-sim-ul nu are 2 imei-uri cum e in mod normal la telefoanele dual sim. 4g-ul intra mai greu (eu am orange), adica, intra 3g (H+) apoi la 10 minute intra LTE-ul. Cam atat !

3. ddfroro
    Eclair Oct 5, 2015

ddfroro , Oct 5, 2015 :
    Salut,

Am comandat online pe oneplus.net si am platit fix 423,49 Eur (taxa de transport, in conditiile in care se putea bifa doar Express, a fost de 24,49 Eur).

A venit curierul DHL acasa, dupa ce am vorbit cu el la telefon in prealabil. Mi-a spus ca nu tre sa mai platesc nicio taxa (a tinut sa precizeze chiar ca este pachetul mic, cat o palma :)), cu toate ca pe siteul lor scrie altceva.

F

amplatfus likes this.
  4. luc1an0
    Gingerbread Oct 5, 2015

luc1an0 , Oct 5, 2015 :
    chiar sint curios, ca si eu am observat ca telefonul meu a plecat din China

5. jimmybossu
    Froyo Oct 6, 2015

jimmybossu , Oct 6, 2015 :
    Am comandat vineri cu express, Luni dimineata a intrat in processing, luni seara am primit mail-ul cu tracking number, tot seara a plecat si pachetul din UK, iar azi (marti) trebuie sa ajunga conform dhl tracking ("With delivery courier") BUC - RO

6. luc1an0
    Gingerbread Oct 7, 2015

luc1an0 , Oct 7, 2015 :
    Da, deci nu sunt alte taxe pe linga cea de transport. Desi mi-a venit din China, faptul ca a ajuns din zona libera Shenzen a contat. Curios totusi ca a venit direct din China. A mai patit cineva asa? Mentionez ca eu am cumparat cu invitatie , deci nu la liber, model chinezesc.

amplatfus likes this.
  7. Georgevs
    Gingerbread Oct 12, 2015

Georgevs , Oct 12, 2015 :
    Astazi am reusit sa comand si eu OP2 cu ocazia Open Sale-ului. Am putea posta aici cam in cat timp a ajuns. Decomandata dupa trei ore de la comanda inca am "Pending Shipment"

8. vrd
    Cupcake Oct 16, 2015

vrd , Oct 16, 2015 :
    Ok am reusit si eu sa comand prin opensale, problema ii ca am fost sunat de DHL ca trebuie sa platesc taxele vamale + tva pe produs ca vine direct din china. Stiu ca ideea ii ca prima data il trimit la depozitul din Anglia, dar cand am verificat pe DHL la tracking, ii cum zic ei, a ajuns in Romania direct din Shenzen.

A mai patit cineva asta? Mi se pare cam mult sa mai dau 100 de euro extra pe telefon, sincer mai degraba incerc sa dau cancel la comanda daca nu se schimba situatia

9. DreWmer
    Cupcake Oct 16, 2015

DreWmer , Oct 16, 2015 :
    Din cate stiu eu si din ce am mai citit pe aici pe forum nu trebuie platite nici un fel de taxe, coletul vine deja cu taxele platite. Mie la telefon DHL-ul nu mi-a spus nimic de taxe si al meu OPT venind tot din China. Dar daca imi vine curierul si imi cere bani am sa refuz coletul si imi cer ori banii inapoi ori sa rezolve oneplus situatia.

10. peskovs
    Jelly Bean Oct 16, 2015

peskovs , Oct 16, 2015 :
    Sun-o inapoi pe tanti de la DHL si spune-i sa caște ochii cât de tare poate - coletul este DTP (Duty and Taxes Paid). Totul a fost achitat deja. Am patit-o si eu, mi-a venit OP2 din HK, dar le-am si zis pe loc sa se uite bine ca eu nu ar mai trebui sa am nimic de plata. Am crezut ca-i vorba de pura neatentie din partea lor, dar daca mai avem cazuri din astea nici nu stiu ce sa spun de bine despre DHL Romania.

11. vrd
    Cupcake Oct 16, 2015

vrd , Oct 16, 2015 :
    Da, ai perfecta dreptate, am verificat scanu AWB de pe pachet trimis d DHL si are DTP, o sa i sun sa rezolv, mersi mult pt ajutor

12. Georgevs
    Gingerbread Oct 16, 2015

Georgevs , Oct 16, 2015 :
    Salut, am comandat si eu OP2, si astazi am fost sunat de dhl ca trebuie sa trimit copie dupa factura, declaratie pe propria raspundere cum ca suma este cea de pe factura plus copie dupa buletin. Problema este ca, cred ca va trebui platite taxe vamale. Pt mai 100 euro in plus nici eu nu sunt de acord. Sunt foarte multi banii. Intrebarea mea este unde scrie DTP?

13. brody0875
    Donut Oct 16, 2015

brody0875 , Oct 16, 2015 :
    Comandat luni 12.10 prin opensale. Astazi 16.10 primesc un email cu o „avizare awb ........” din partea DHL in care sunt instiintat ca trebuie sa le trimit printre altele factura tradusa, dovada platii, certificat de conformitate CE si numar EORI. Si deoarece pe factura nu este trecut (conform Incoterms 2000) DDP - Delivered Duty Paid trebuie sa platesc taxe vamale si TVA. Astia au innebunit ? Am vorbit si cu o duduie de la relatii clienti si a repetat aceeasi poveste.

Georgevs likes this.
  14. Georgevs
    Gingerbread Oct 16, 2015

Salut, ce ai rezolvat? Si mie mi-au cerut cei de la dhs factura si declaratie ca suma de pe factura este cea de pe factura. Nici eu nu as vrea sa mai dau 100 euro in plus e frustrant si scump. Unde scrie acest DTP? Sporuri!

15. Georgevs
    Gingerbread Oct 16, 2015

Salut asta am patit si eu. Cred ca in cazul asta am sa imi cer banii inapoi. Eu numai dau 100 cel putin in plus. Tu cum ai rezolvat?

16. brody0875
    Donut Oct 16, 2015

Deocamdata nu am rezolvat in nici un fel. Astept pana luni sa vad ce se mai intampla. Daca refuz coletul si cer banii inapoi de la PayPal pierd doar cei 25 euro pe transport sau mai sunt si alte costuri ?

17. peskovs
    Jelly Bean Oct 16, 2015

peskovs , Oct 16, 2015 :
    Cum sa pierzi banii? Desi in mod normal situatia ar trebui sa se rezolve (pentru ca si la mine a fost asa, dar taxele totusi erau platite si nu am mai achitat nimic) mai ai optiunea sa le deschizi ticket la OnePlus si-ti ceri toti banii inapoi. Chiar asta si trebuie sa faci. Apropos, Oneplus tot umbla cu motanul in sac, pe factura lor telefonul era declarat la $324. Poate din cauza asta DHL cere facturi de la toti.

18. Georgevs
    Gingerbread Oct 16, 2015

Pai alt cost nu ar mai trebui sa fie, decat cel de la transport. Nu a anuntat nimeni ca vine din China eu eram sigur ca vime din UK. Crezi ca banii putem sa ii luam inapoi usor?

19. Georgevs
    Gingerbread Oct 16, 2015

Si nu ai mai platit nimic in plus? Cum ai procedat? Nu ti-a cerut factura etc pt plata darilor vamale? Le-ai spus ca a fost platit tot?

20. brody0875
    Donut Oct 16, 2015

La mine pe factura scrie asa: Commercial invoice ( for custom purpose only ), datele de expeditie, articolul comandat iar la valoare 0 USD !!!