1
Taxe transport

1. peskovs
    Jelly Bean Oct 16, 2015

peskovs , Oct 16, 2015 :
    Nu am platit nimic. Initial m-a sunat un nene si mi-a spus ca am un colet si m-a rugat sa-i dau niste date sa pregateasca procedura de vamuire. Mi-a si spus ca taxele in valoare de 340 RON au fost achitate. Dupa care-mi da mail o duduie sa-mi spuna sa-i dau invoice, dovada platii, etc cu idee sa ma puna sa achit eu taxele. I-am spus ca incep scandalul cu ei si-l termin cu OnePlus, eu am luat telefonul de pe versiunea romana a site-lui si nimeni nu m-a anuntat ca mi-l trimit din China. Tot ea dupa imi da mail cu "mii de scuze, aveti dreptate, coletul este DTP, nu mai aveti nimic de plata".

Faza cu $0 in factura este penala rau. Deschideti direct ticket la OnePlus, este problema lor. Cereti banii inapoi si refuzati in orice mod sa achitati taxele.

2. vrd
    Cupcake Oct 16, 2015

vrd , Oct 16, 2015 :
    Salut, am vb cu ei (DHL), le-am spus de DTP (eu am primit un mail de la DHL, 2 documente office si un PDF, in PDF ii un scan de la pachet (ScanDHLRo_PDF), aici pe prima pagina in stanga sub bara de cod, scrie Services:DTP), dupa ce au verificat mi-au trimis mail ca am dreptate (fara scuzele de rigoare ca mi-au cerut 130+ de euro pe degeaba) si ca nu mai trebuie sa platesc nimica in plus.

Deci suna cat mai repede si vorbeste cu ei, si neaparat sa-i pui sa-ti trimita mail sa ai o dovada de confirmare din partea lor (sa ceri sa vorbesti cu persoana responsabila de importuri).

Last edited: Oct 16, 2015

peskovs likes this.
  3. Georgevs
    Gingerbread Oct 17, 2015

Georgevs , Oct 17, 2015 :
    Astazi am trimis si eu mail la dude-ul care m-a contactat vineri. Acum sa vedem luni cum se rezolva problema.. Sa il folosesti sanatos! :)

4. Georgevs
    Gingerbread Oct 17, 2015

Le-am trimis si eu mail astazi legat de DTP de pe fisierul scanat, acum sa vedem ce zic.

5. Georgevs
    Gingerbread Oct 17, 2015

Eu am primit una sapt trecuta care a expirat in 24h. Dar comandasem deja la open sale si oricum trebuia folosita cu e-mailul meu. Nu era invitatie de dat mai departe.

afarcasanu likes this.
  6. peskovs
    Jelly Bean Oct 17, 2015

peskovs , Oct 17, 2015 :
    A nu, merci. Dar eu l-am luat just for fun si nici nu l-am scos din cutie macar. A plecat spre un stapan nou chiar din prima zi pe pamant romanesc. Apropos, chiar imi este interesant ce valoare are al tau in invoice? Asta-i culmea, la saptamani bune de cand produsul se vinde in vanzare oficiala sa-i treci cuiva valoarea $0 in invoice. Adica ei chiar ii cred idioti pe romanii de la DHL? Sau daca ai fost smecher sa-ti iai telefon cu invitatie speciala ai sa fii si smecher sa ocolesti vama =)))

Sincer credeam ca angajatii de la DHL fac schema, pe seama omului prost informat tot timpul se fac bani, dar cand am citit-o si pe asta cu $0 in invoice....

Last edited: Oct 17, 2015

Georgevs likes this.
  7. Georgevs
    Gingerbread Oct 17, 2015

Pe invoice ul de pe pachet, ce mi-au trimis astia de la DHL este si la mine 0. Dar nu cred ca este vreo relevanta ca undeva mai sus scrie smartphone. :) ce drac de smartphone la 0 lei :) in fine nu stiu care este idee, oricum am vb cu cei de la suport si mi-au spus sa refuz orice taxa care mi-o cere DHL pentru ca totul a fost platit de ei. Va tin la curent cu decursul situatiei luni. Oricum era nevoie o informatie de genul ca nu am reusit sa gasesc niciunde pe forum.... Si mai ales in romana :))))

8. Georgevs
    Gingerbread Oct 19, 2015

Georgevs , Oct 19, 2015 :
    Astazi am primit confirmare de la DHL ca intra-adevar coletul este DTP si numai trebuie sa platesc nimic. Deci cum mi-au spus si cei de la Oneplus, toate taxele au fost achitate de ei. Asa ca in cazul in care cineva de la DHL va vor cere sa platiti taxe vamale sa ii informati ca au fost platite deja de catre cine l-a trimis. Sporuri la toata lumea!

9. brody0875
    Donut Oct 19, 2015

brody0875 , Oct 19, 2015 :
    Ai mai trimis la DHL copie dupa CI,factura si dovada platii ? Sau nu mai trebuie ?

10. Georgevs
    Gingerbread Oct 19, 2015

Da. Alea le-am trimis vineri, in necunostiinta de cauza, adica nu am stiut ca nu trebuie platit. Am luat-o de buna ce mi-a zis in e-mail ca trebuie sa platesc taxe vamale. Am trimis tot la ei si sambata am facut niste calcule care nu dadeau bine deloc si atunci am luat si la puricat forumul si am mai deschis tichet la Oneplus care mi-au zis

"Hi George,

Thanks for reaching out.

My apology for the inconvenience caused to you.

Please be informed that we have pre-payed the customs fee. You can refuse to pay for it once DHL request.

Best regards,
    Bally"

11. brody0875
    Donut Oct 19, 2015

brody0875 , Oct 19, 2015 :
    Nu reusesc sa ma inteleg cu duduia Alina de la DHL. Parca as vorbi cu o scandura. Sustine ca pe factura la conditii de livrare trebuie sa fie trecut DDP altfel platesc taxe. Cred ca daca mai sun si raspunde tot ea o trimit la origini. Coletul meu apare ca ajuns in Cluj cu livrare miercuri la Sibiu. Am deschis si eu un tichet la Oneplus.

12. Georgevs
    Gingerbread Oct 19, 2015

Salut, insista sa vb cu altcineva de acolo, chiar cu superiorul ei. Daca ti-a trimis pe mail fisierul acela scanat si la servici scrie DTP sau DDP nu mai trebuie sa platesti nimic. Nu pe factura trebuie sa scrie! sa ii atragi atentia, chestia asta scrie pe colet!! adica pe fisierul scanat ce probabil ti l-a trimis. Insista sa vb cu seful ei. Acesta este raspunsul celor de la DHL
    "Salut,

Da asa este DTP.

Cu placere.
    Albert Wallis"

Sunt 100% convins ca asa trebuie sa fie si la tine, ca nu trimite Oneplus in Romania la clienti cu servici diferite. Toate sunt la fel. Bafta si tine-ne la curent cum evolueaza situatia!

13. Georgevs
    Gingerbread Oct 20, 2015

Georgevs , Oct 20, 2015 :
    Salut tuturor. Astazi mi-a ajuns coletul si curierul imi facuse deja factura pt 553.16 ron :) Am zambit si politicos i-am spus ca imi pare rau, eu nu pot sa platesc asa ceva. Nu i-a venit sa creada si atunci am inceput sa ii explic, i-am arata mailul colegului sau cu care am discutat ca pachetul este DTP. Curierul mi-a spus ca mi-l lasa pachetul si daca e ceva ma suna :))) In fine, una peste alta am sunat la ei si am cerut sa vb cu persoana cu care mi-a trimis mailuri Albert Wallis. Dansul mi-a spus ca stie si ca nu trebuie sa platesc nimic. I-am spus frumos curierul mi-a lasat pachetul si a zis ca revine. Eu nu platesc taxele si el a zis ca da, nu trebuie sa le platesc ca el a trimis instiintare la colegii lui si nu stie de ce mi-au facut factura vamala. Deci oricat de nemteasca este firma (DHL) spiritul Romanesc este prezent. O sa le recomand si celor de la Oneplus sa instiinteze clientii pe viitor de astfel de probleme.

14. brody0875
    Donut Oct 20, 2015

brody0875 , Oct 20, 2015 :
    Teoretic mie trebuie sa-mi ajunga maine telefonul. DHL insista ca trebuie sa platesc acela taxe. Bineinteles ca voi refuza orice taxa. Ultimul mesaj al unui anume mihai racolta import desk agent de la DHL suna asa:
    "Buna ziua,
    In acest caz, pentru colet aveti de achitat 553.16 lei , reprezentand TVA si comisionul DHL de 104.16 lei. Sunteti de acord cu plata datoriei vamale? Va multumesc."
    Bineinteles ca l-am trimis la plimbare. Vad maine ce se intampla. Cred ca ei incearca poate musca cineva pana la urma. Ma intreb ce se intampla din punct de vedere legal daca ei incaseaza sau incearca sa incaseze aceste taxe fara nici un drept.

15. peskovs
    Jelly Bean Oct 20, 2015

peskovs , Oct 20, 2015 :
    eu cred ca in Oneplus isi dau prea bine seama de ce DHL cere achitarea facturii vamale. Am mai spus, la mine la pret scrie 324 USD, la tine 0. Prost sa fii, sa nu vf site-ul oficial. Mai ales ca numarul telefoanelor care intra in tara oficial a crescut.

16. peskovs
    Jelly Bean Oct 20, 2015

peskovs , Oct 20, 2015 :
    Pai si ce ar trebui sa faca DHL daca pe site-ul oneplus.net/ro telefonul costa 399 EUR + livrarea, iar ei au o factura de 0 lei? Sau spre exemplu din factura mea au incasat 312 lei. Se face diferenta, nu? 0 lei, 312 lei si 553 lei conform calculelor DHL. Nu vreau sa spun ca DHL ar fi sfinti, dar daca o companie chineza nu s-ar juca de-a fentatul vamilor, poate alta era situatia.

P.S. Nu-ti ramane sa insisti ca ai un colet DTP.

17. jain.mrce
    Cupcake Oct 20, 2015

jain.mrce , Oct 20, 2015 :
    Eu am primit telefonu azi dupa 6 zile in total ( 4 dhl) . Nu m-au contactat pentru alte taxe , dar a venit pe ruta Shenzen , UK , Germania , Ungaria , Romania ...

Georgevs likes this.
  18. Georgevs
    Gingerbread Oct 21, 2015

Georgevs , Oct 21, 2015 :
    Si la mine ruta a fost Shenzen - Honk Kong - Germania - Ungaria - Romania

19. Georgevs
    Gingerbread Oct 21, 2015

Eu cred ca exista o procedura prin care se platesc taxele vamale din china aici, Altfel m-as indoi ca le-ar merge celor de la Oneplus de atata timp sa trimita atat in Romania cat si in toata europa (Fiind UE). Ce as mai vrea sa spun este ca desi pe colet scrie 0 la suma, mai scrie si ca este smartphone, deci si cel mai infect smartphone costa mai mult de 0 lei :). Eu cred ca DHL stie prea bine, doar ca incerca sa mai traga ceva de pe oamenii, poate poate, cum am patit eu. Tu ca si curier lasi o gaura de 500 de lei unui necunoscut? si imi spui ca daca e ceva ma suni?!. N-as crede. Stia foarte bine, doar ca incerca sa traga bani de pe mine.

20. Georgevs
    Gingerbread Oct 21, 2015

Nu cred ca, conteaza ce scrie pe situl Oneplus, eu cred ca e e vb de o procedura care o fac cei din china si acopera taxele vamale. Eu cred ca DHS stie dar vor sa faca un comision in plus.