1
Taxe transport

1. peskovs
    Jelly Bean Oct 21, 2015

peskovs , Oct 21, 2015 :
    Ți-aș fi dat dreptate pentru orice altă companie din lume, dar nu pot când merge vorba de OnePlus :). Da, ai ddreptate. Există o procedură, dar în momentul când vameșul are dubii cu privire la veridicitatea prețului indicat de către vânzător în factura - cere dovada plății, invoice, screenshots etc. Totul se rezuma la poate sau nu aceasta să demonstreze ca cineva fentează vama. Iar OnePlus fentează vama în mod clar și primitiv.
    P. S. Canadienii la zi încă achită și proceduri vamale plus taxe. Acolo nu le-a mers din start, de când a apărut OPO.
    P.P.S Încearcă să le ceri o factura cu TVA ca sa poți face tax free într-o țară din afara UE sau să-l treci prin contabilitate după caz. Ai să primești răspuns ca we are not registered in EU, we only ship from EU.

Georgevs likes this.
  2. georgianaf
    Donut Oct 21, 2015

georgianaf , Oct 21, 2015 :
    Al meu a ajuns azi, am ales standard devlivery si a venit prin DHL

Georgevs likes this.
  3. Georgevs
    Gingerbread Oct 21, 2015

Georgevs , Oct 21, 2015 :
    Salut, nu ai avut probleme cu vama?

4. georgianaf
    Donut Oct 21, 2015

Nu eram acasa si mi l-a luat un vecin, nu stiu daca a platit vreo taxa in plus, o sa aflu cand ajung acasa. Ma mai intrebam daca e ok ca nu a deschis pachetul? Ca eu stiam ca e bine sa verifici cand primesti pachetul inainte sa semnezi daca totul este ok. Ar putea sa apara vreo problema daca constat ca lipseste ceva din pachet sau e ceva bulit din cauza transportului?

Georgevs likes this.
  5. georgianaf
    Donut Oct 21, 2015

Nu eram acasa si mi l-a luat un vecin, nu stiu daca a platit vreo taxa in plus, o sa aflu cand ajung acasa. Ma mai intrebam daca e ok ca nu a deschis pachetul? Ca eu stiam ca e bine sa verifici cand primesti pachetul inainte sa semnezi daca totul este ok. Ar putea sa apara vreo problema daca constat ca lipseste ceva din pachet sau e ceva bulit din cauza transportului?

6. Georgevs
    Gingerbread Oct 21, 2015

Ma bulit din cauza tranportului nu as vedea cum, adica trebuie sa se chinuie un pic, telefonul este intr-un pachet de carton si dupa vine intr-o "husa de aer" deci la socuri rezista. Doar daca trece cu masina peste sau au asezat ceva pe el...ar fii un pic problematic. Acum daca este busit din cauza transportului poti deschide un tichet la Oneplus si sa incerci sa negociezi cu ei sau cu cei de la DHL, dar... m-as indoi ca rezolvi ceva. In fine una peste alta nu cred ca e busit, bine era daca il verifica inainte dar daca nu...asta este. Sa speram ca o sa ai o surpriza placuta cand ajungi acasa. :) si sa te bucuri de el.

7. brody0875
    Donut Oct 21, 2015

brody0875 , Oct 21, 2015 :
    Se pare ca am ramas singurul la care nu a ajuns inca telefonul. Cei de la DHL spun ca nu are liber de vama desi mi-au confirmat ca este DTP. Fugiti cat puteti de DHL daca aveti alte optiuni. Sper sa nu fiu nevoit sa spun acelasi lucru si despre Oneplus. Chiar imi doream acest telefon.

8. Georgevs
    Gingerbread Oct 21, 2015

Ai reusit sa deschizi tichet la cei de la Oneplus? Ce ti-au zis? Dar sa ii intrebi (DHL) ce insemana defapt Duty and Taxes Payed daca nu liber de vama? si sa le spui ca tu ai platit transportul in china la cel care a trimis pachetul. Imi imaginez ca ti-l doreai asa eram si eu.

9. georgianaf
    Donut Oct 21, 2015

Am ajuns acasa si e totul ok, nu am platit nicio taxa suplimentare. M-am uitat si pe DHL si pachetul meu a plecat din Londra, poate de-asta nici nu au adaugat taxa de vama

10. peskovs
    Jelly Bean Oct 22, 2015

peskovs , Oct 22, 2015 :
    Abia acum am observat ca tu esti cu ANAF =)))))

Georgevs and georgianaf like this.
  11. brody0875
    Donut Oct 22, 2015

brody0875 , Oct 22, 2015 :
    Pana la urma totul este OK. Ieri nenea vamesu nu a mai avut chef sa-i dea liber de vama ( au si program de gravide :mad: ). Asa ca astazi astept sa ajunga telefonul :cool:

Georgevs likes this.
  12. Georgevs
    Gingerbread Oct 22, 2015

Georgevs , Oct 22, 2015 :
    Cred ca asta era si motiv pt care nu i-au cerut taxe.

peskovs likes this.
  13. ddfroro
    Eclair Oct 22, 2015

Georgevs likes this.
  14. Georgevs
    Gingerbread Oct 22, 2015

Salut, as vrea sa imi comand si eu niste accesorii de la Oneplus de pe site, intrebarea mea este, cu standard shipping, pachetul vine la posta sau vine la posta vamala. Multumesc.

deyu likes this.
  15. deyu
    Gingerbread Oct 22, 2015

deyu , Oct 22, 2015 :
    Mie mi-a venit la posta din zona de care apartin ! Posta normala. Mi-a venit in posta acasa ca am un colet de ridicat. . . m-am dus la posta si l-am ridicat

Georgevs likes this.
  16. Georgevs
    Gingerbread Oct 22, 2015

Dar pe colet de unde scria ca a fost trimis? cumva din Europa sau China? Si cam cat timp a durat pana a ajuns?

17. deyu
    Gingerbread Oct 22, 2015

Georgevs likes this.
  18. Georgevs
    Gingerbread Oct 29, 2015

Georgevs , Oct 29, 2015 :
    Salut, cum e telefonul?

19. hax78
    Donut Oct 29, 2015

hax78 , Oct 29, 2015 :
    Eu am comandat prin DHL Express. Telefonul a venit in 4 zile din Shenzen.
    Mi l-a adus direct curierul, nu a cerut nimeni niciun ban pe nicio taxa.

Georgevs likes this.
  20. wapmaster13
    Cupcake Oct 31, 2015